www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp Acustica


Recommended Posts

Salut RGC!

 

Am stat o vreme sa-mi gasesc o chitara pe bunul plac, am pus mana pe ea si acum vreau s-o fac electro-acustica. Vreau sa achizitionez o doza piezo care va fi montat undeva prin cordar, nu stiu cum sa ma exprim mai exact, iar bumbul ce-mi tine drept strap button sa-l inlocuiesc cu unul care are si rol de output jack. (mentionez ca totul va fi facut la un lutier priceput)

Intrebarea mea este: Unde as putea sa gasesc in Romania ( noua/second-hand) un preamp pentru doza care sa fie tip pedala, sa nu mai fiu nevoit sa gauresc chitara cu un preamp? Inafara ca preamp-ul montat pe chitara e mult mai la indemana, care ar fi diferentele intre un preamp tip pedala si un preamp montat pe chitara?

Multam fain pentru atentia acordata! :-)

Link to comment
Share on other sites

La magazinele de instrumente muzicale .

 

Sunt trei magazine prin tmisoara .

 

Lutierul tau profi ar trebui sa stie .

 

"Preamp" ptr doza piezo trebuie sa fie in chitara .deoarece cablul de conexiune doza -preamp nu poate fi mai lung decat cel din fabrica dat fiind impedanta enorma .de.10MOhm al intrarii preamplifului ce de fapt este un * adaptor de impedanta +preamp+EQ+acordor .

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pai acel domn lutier mi-a recomandat un preamp de la Fishman Presys + , preamp-ul fiind amplasat in chitara. Am vorbit cu un tip de la un magazin de muzica si mi-a spus c-ar fi acelasi lucru, ca n-are rost sa-mi gauresc chitara, de aceea am intrebat aici, sa nu stresez omul cu chitara cu ce si cum pana nu am banii necesari s-o fac.

Deci nu-i chiar acelasi lucru..A mai cautat pe rgc si se pare ca nu mai sunt valabile, asa ca, stie cineva de unde pot achizitiona un preamp Fishman in tara? Am gasit pe Amazon/ Ebay, dar am inteles ca e greu cu shipping-ul si ca trebuie sa platesc nu stiu cat la suta din pretul produsului achizitionat, ca trece vama sau ceva in genul. :nay:

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, ce chitara e? E vreo raritate, nu exista si in versiunea electro-acustica de la mama ei? Am vrut si eu la un moment dat sa fac asta, mai mult experimental decat de nevoie, insa am ajuns la concluzia ca nu merita deranjul. Plus ca daca e o chitara bunicica s-ar putea sa pierzi daca vrei sa o vinzi ulterior, cumparatorul s-ar putea sa nu fie foarte incantat de modificare.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu e o raritate chitara, insa in Romania sunt doar cateva modele de la acesta firma,iar modelul chitarii mele nu se gaseste sub forma de electro-acustica, la flymusic. Doar ei stiu ca aduc pe moment, in Romania. Firma chitarii este "Walden". Nu am vrut o chitara electro-acustica deoarece vroiam sa aleg eu ce preamp si doza are, mai ales ca o chitara cu o doza mai calumea ce are si microfon si piezo e o avere si nu ma risc sa cumpar o chitara de pe internet fara sa am ocazia s-o testez. :D

Edited by Adinel Berehorschi
Link to comment
Share on other sites

Am avut de gand sa investesc cam 800 de lei intr-o acustica, fie ea noua/ second-hand. Tot ce-am incercat o lasat de dorit fata de chitarele de la Walden, recomand firma. Cineva spunea ca e cea mai buna chitara la 200 de dolari. :)) Cam asa e, are dreptate, oricum parerile se impart, gusturile nu se discuta. Modelul e mai exact HD221, de culoare maro inchis, chiar o da spre roscovanca . :D

Link to comment
Share on other sites

Chitara vad ca e noua vreo 400 de ron. Varianta simpla de Fishman Presys in tara e vreo 300 de ron, modelul Presys+ va mai scump. Cu cat mai platesti si manopera 'lutierului priceput' s-ar putea sa nu renteze. Plus ca nu ai nicio garantie ca va suna amplificat exact asa cum vrei. Tu stii, eu insa m-as gandi de doua ori daca merita sau nu.

 

Presys simplu gasesti aici presupun ca daca vorbesti cu ei iti aduc la comanda si Presys+

Link to comment
Share on other sites

Da , si eu am gaurit chitara acustia si i-am montat instalatia...adaptorul cu eq si preamp + acordor + iesirea ce cuprinde bateria iesire balansata ( canon) si iesire pe jack ..

 

Daca chitara ar fi fost ceva de firma si speciala optam ptr o versiune cu preampliful extern , exista multe tipuri ..deci practic sa aiba preapliful montabil de ex.pe "strap" ca sa ai cablul doza ->adaptor cat mai scurt ,,,si este OK ...sau altele au preamplif montabil in interior pozitionat chiar la :" soundhole " ..

Daca ai lutier acesta ar putea sa-ti monteze un "buffer" in chitara cu iesire prin vutonul de "strap",( ca sa nu modifici chitara prin gaurire ) ce sa fie alimentat prin cablu de la o intrare phantom power sau o baterie de 9V montata undeva la intrarea in amplif adica la capatul cablului chitara-amplif .,sau un EQ extern ->amplif .

 

Cu doze piezo de contact este mai nasol decat cu piezo in calus ..deoarece ai semnalul mai mic si ai probleme cu amplificarea live dar ai avantaj de atacul sunetului poate mai realistic ..

 

etc...diferite metode =diferite rezultate

 

Nici nu stiu ce tip de piezo +adaptor am cumparat .( nu e o firma de mare faima ,,asa ca nu am tinut minte )..dar este super OK ..zgomot inexistent .semnal mare .. .EQ 3 benzi + contur+volum +acordor +iesirii canon si jack ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.