www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Fuzz


Recommended Posts

Sunt convis, dar nu prefer home made.Doar unul din cele doua variante si cred ca cel rosu ar da cel mai bine sunetul din melodie,si asa ca fuzz suna mai ok decat cel albastru cu toate ca multi prefera mai mult siliconul.

Ar mai fi 69 fuzz fulltone ;earthquake Tone reaper pare bun ( hibrid,germaniu -silicon) Love pedale-Bonetender fuzz dar parca cel mai apropiat de tonul din piesa imi pare dulop fuzz face rosu

Astept si alte sugestii

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@crawlers, dunlop mai are doua fuzz face in afara de cele doua, uite inca unul:

toate au aceeasi schema, dar difera tipul tranzistoarelor si polarizarile lor. asa ca niciunul nu are mai multi sau mai putini " basi", cinteaza f mult si chitara - volumul si tonul ei. fuzz face-urile difera intre ele chiar daca sunt acelasi model.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Ptr fiecare tip de ton cate un FUZZ ...apoi reglajele fine ce de obicei nu le poti reproduce a doua zi....cat a fost bateria de descarcata ..etc ..

 

Totul este foarte relativ si pare-se pierdere de timp ...

 

Sa canti bine , sa ai gusturi la alegerea soundurilor ce sa se potriveasca in anturajul global al trupei /piesei ..

sa nu uitam ca un sound bun/placut nu este OK ptr orice ...in studio se poate schimba orice din masura in masura daca vrei sau este nevoie pana ce live este aproape imposibil ..

"o mana buna " atat la reglat /dozat cu simt volumul din chitara cat si la cantat cu feeling compenseaza lipsurile soundului "ideal " cand se canta live . .

 

Sa nu uitam de "corzi noi " de un amplificator bun ce reda dinamica cat mai bine ,distorsiuniu IMD cat mai reduse .., captare corespunzatoare intr-un mediu corespunzator ..si d'astea...

Bineinteles totul depinde de chitarist pana la urma .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu http://forums.rgc.ro/user/29294-edy-wheazel/ si poate rezolva el cu fuzz

 

 

Multumesc pt. reclama :)

Am facut mai demult un fuzz de genu' ala numai ca avea un potentiometru in plus pt. ton, l-am facut cu tranzistori pe germaniu AC187, ceva de genu' celui din link era clona dupa Sola Sound Tonebender.

Sper sa nu se considere vreun fel de reclama, oricum userul a spus ca nu vrea DIY plus ca oricum nu as avea componentele "sensibile" (switch + carcasa) pt. a face unul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.