www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitarã Pentru Stângaci


Ferdy
 Share

Recommended Posts

Vă salut,

 

Acum mai bine de jumătate de an, descopeream forum-ul RCG și încercam să găsesc o soluție la problema corzilor unei chitări pentru dreptaci, în timp ce eu încercam să cânt pe stânga. Ulterior am reușit să vând chitara unui amic, pe la începutul lui Ianuarie 2014 și apoi am stagnat o perioadă destul de lungă cu obiectvul de a învăța. Unul dintre principalele motive a fost lipsa banilor și faptul că am fost ocupat cu lecțiile pentru voce.

 

Ideea este că îmi doresc foarte mult să încep să învăț și sunt determinat pe cât de mult posibil, însă vreau să specific de la început că vreau să învăț pe stânga. Am mai menționat și în trecut, am încercat pe dreapta, însă fără nici o șansă. După data de 5 Mai, îmi vor intra în cont, circa 500 de lei, pe care aș vrea să îi investesc într-o chitară acustică. Aș vreau să știu ce îmi puteți recomanda în banii ăștia pentru un începător.

 

Am găsit în magazinul din oraș două modele pentru stângaci, care s-ar încadra în banii pe care îi am: Harley Benton HBD 120 BK LH / Flame DG 200 C LH RDS - ce părere aveți despre aceste chitări? Sunt suficiente ca să învăț? În viitor am să investesc într-una mai scumpă, dar momentan ăia sunt banii de care dispun. Eventual dacă sunt modele care necesită 100-200 de lei în plus, pot să mai fac rost, dar vă rog să mă ajutați cu o recomandare corespunzătoare.

 

Vă mulțumesc în avans.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/topic/2811-threadul-oficial-ce-chitara-sa-imi-iau/

 

Eu nu as lua niciuna din cele doua, mai ales de noua. Vei ajunge in scurt timp la concluzia ca ai dat banii degeaba si cand vei vrea sa o vinzi nu vei mai lua nimic pe ea. Sunt pline site-urile de anunturi de marci d-astea dubioase si nu le cumpara nimeni.

 

Ti-am ales rapid cateva modele din ce-am gasit pe stoc, nu zic ca sunt cele mai bine variante, dar oricum sunt mult peste ce-ai gasit tu dpdv calitativ:

http://www.senia.ro/tramontane-tl66d-chitara-acustica-lag-33282-3 (o producator nu foarte popular dar despre care eu am o parere foarte buna iar reducerea il face si mai interesant)

http://www.mcmusic.ro/chitare/acustice/ibanez-pf15l-nt-chitara-acustica-stangaci-pf15l-nt.html

http://guitarshop.ro/chitara-acustica-fender-cd-100-lh-left-handed-acustica_p514.html (e cam scumpa, ideal ar fi sa gasesti modelul CD60 pe stanga care e mult mai ieftin)

 

Oricum in locul tau as cauta ceva second.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

aham

naspa ca nu prea ai mai multe magazine in oras, si cautand o chitara de stangaci iti cam limiteaza optiunile, ar trebui sa vcauti si in alta parte.

despre cele 2 chitare din linkuri, eu as zice ( si cred ca si ceilalti utilizatori de pe forum ar fi de acord ) ca nu sunt o alegere prea inteleapta.

Cum ar zice si altii dintre noi (sam, mi-ai luat-o inainte thehe) depinde si de tine, ce-ti place, etc etc sau s-ati ei de aici sau de altundeva o chitara folosita.

cat despre recomandari, noi santem mai impartiti in pareri si ne mai si certem (din cate am observat) dar ai putea sa arunci un ochi si la astea:

:D aveam niste linkuri de pe diverse site-uri dar a acoperit deja sam aceleasi modele

Link to comment
Share on other sites

Din cele trei eu ti-as recomanda LAG sau Fender si apoi Ibanez. La Fender ma refer la modelul CD60 (e mult mai ieftin decat cel de sus) dar trebuie sa il gasesti undeva pe stanga. Despre Ibanez personal nu am o parere prea buna pe partea de acustice (ma refer la cele 'moderne' facute in China). Evident parerile pot fi impartite...

 

Si Takamine e o optiune de luat in calcul dar momentan din ce m-am uitat eu in fuga pe cateva site-uri nu exista nimic pe stoc pe stanga.

Repet, cauta si ceva second. Te asiguri cand o iei ca nu are probleme, iti faci treaba cu ea apoi o vinzi (fara sa pierzi la ea cat la una noua) si probabil atunci vei sti si ce altceva sa alegi (sau macar ce nu ti-a placut la cea veche). Parerea mea...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Mă tentează foarte mult LAG-ul respectiv, sunetul pare foarte bun (am văzut câteva clipuri pe YouTube) și dacă s-ar păstra reducerea respectivă, aș fi mai mult decât tentat să fac achiziția, chiar și nouă. Referitor la chitările second-hand, de unde aș putea să cumpăr? Poți să îmi recomanzi câteva site-uri sau pur și simplu să caut pe Google?

 

Later edit: Tot caut pe Google CD-60 pe stânga, dar nu găsesc nimic, doar pe dreapta. Sigur există modelul respectiv pentru stângaci? Îmi poate explica cineva ce înseamnă termenii: NA, LT, CE, BK? Tot văd că apar la produsele de pe thomann, spre exemplu.

Edited by Ferdy
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea LAG-urile sunt niste chitare excelente pentru gama asta de pret, mult subevaluate si in acelasi timp mult peste o gramada de chinezisme la acelasi pret. Toate pe care le-am vazut erau bine finisate, corect lucrate si cu un sunet decent.

 

Nu stiu acum in ce masura reducerea aia va dura prea mult, suna si tu la magazin si vezi ce zic.

 

Second-uri gasesti aici sau pe majoritatea site-urilor de anunturi. Grija mare totusi daca mergi pe second. Daca nu te pricepi, gaseste pe cineva care sa o inspecteze si testeze in locul tau. Grija si mai mare daca o cumperi la distanta, asigura-te pe cat posibil ca o poti returna (sunt cateva site-uri de anunturi care permit asta cu acordul vanzatorului). Preferabil totusi e sa o iei personal cu proba indiferent daca e noua sau second.

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Axel are dreptate - plus că nu mi se pare o chitară pentru începători. Cred că am să merg pe mâna LAG-ului, dacă se păstrează reducerea. Deși mai am timp să fac căutări, așa că dacă aveți și alte propuneri și sunteți dispuși să mă ajutați, sunteți bineveniți să mai postați sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Later edit: Tot caut pe Google CD-60 pe stânga, dar nu găsesc nimic, doar pe dreapta. Sigur există modelul respectiv pentru stângaci? Îmi poate explica cineva ce înseamnă termenii: NA, LT, CE, BK? Tot văd că apar la produsele de pe thomann, spre exemplu.

 

Abrevieri ale finish-ului, NA = natural , BK = black, mai departe nu stiu :P

Link to comment
Share on other sites

Later edit: Tot caut pe Google CD-60 pe stânga, dar nu găsesc nimic, doar pe dreapta. Sigur există modelul respectiv pentru stângaci? Îmi poate explica cineva ce înseamnă termenii: NA, LT, CE, BK? Tot văd că apar la produsele de pe thomann, spre exemplu.

 

Multe din abrevieri se refera la culoare BK=black, WH=white, NT=nature, CH=cherry, SB=sunburst, EB=ebony si tot asa...

Terminatia CE o vei intalni in general la electro-acustice

Link to comment
Share on other sites

Daca s-a hotarat la modelul asta si vrea neaparat sa o prinda cu reducere poate incerca sa o comande online la pret redus, poate oferta e doar online, poate au uitat sa updateze pretul pe site si poate o vor livra la pretul vechi, poate poate...

 

Nu recomand cumpararea de chitare la distanta fara proba dar avand in vedere ca poti face retur in 10 zile fara invocarea vreunui motiv, ar putea fi o solutie sa scuteasca niste bani, mai ales ca nu era din Bucuresti daca retin bine si deci probabil tot prin curier ar fi luat-o.

 

Daca au scos-o de la reducere probabil ca il va suna cineva si-i va spune ca pretul s-a modificat, dar merita incercat...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.