www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani, Vai sau Malmsteen?


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

Care dintre cei trei mari chitaristi vi se pare cel mai ce? si de ce? io unu' il votez pe Satriani pt ca imi place cum compune o piesa... la el e si mult feeling, nu numai tehnica... Malmsteen imi place mai putin pt ca tot ce face el se bazeaza pe arpegii recunosc ca are tehnica, dar cam atat...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest rhcp_guitarist

Hm..e destul de greu..Malmsteen m-a lasat masca prima oara cand am ascultat,iar Vai e mai interesant..un sound mai complex..asta imi inspira.Satriany nu am ascultat suficient sa-mi exprim parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Am avut norocul sa-i vad pe toti 3 la un loc intr-un concert numit G3 pe 7 noiembrie 2003 la Montreal si ca sa zic asa am putut face o comparatie. Inserez ce am scris atunci sub impresia evenimentului unui prieten.

 

"Am fost vinerea trecuta la concertul G3 - Joe Satriani, Steve Vai, Yngwie Malmsteen si despre asta vreau sa-ti spun.

A fost foarte misto. A inceput Ingwie, mai durduliu decat il stiam noi din poza de pe discul cu Trilogy, in stilul anilor '80: imbracat intr-o haina de piele lunga, cu scuturat de plete, chitara invartita dupa gat, aruncat de pene in public dupa fiecare masura, etc. Sala a sarit in picioare si asa a ramas pana la sfarsitul concertului la parter unde eram eu. Stilul a fost specific cu treceri in viteza prin game, arpegii, etc. La un moment dat a folosind niste efecte ciudate delay + altceva si a cantat ceva de Bach la chitara electrica. Apoi o piesa la o chitara acustica care era fixata pe un stativ, asta mi-a cel mai mult. Dupa vreo ora de show cu Yngwie Malmsteen (la sfarsit a rupt corzile la o chitara si a aruncat-o pe spate, dar in spate era un om din staff care a

prins-o repede sa nu se strice) a urmat o pauza dupa care a intrat Steve Vai.

Era imbracat mai modern, mai colorat, cu ochelari rosii si plete mai scurte, dar vanturate de un ventilator. Intre timp, marshall-urile clasice ale lui Yngwie

fusesera inlocuite de alte scule, lumini si efecte. Sala iar a sarit in sus, un tip i-a adus o chitara cu 3 gaturi si Steve a inceput o melodie ca un motiv pe un gat,

dupa care a apasat pe un efect care a facut ca melodia se repete, iar el a inceput faca solo pe celelalte 2 gaturi.

A intrat apoi si trupa lui, destul de teapana, inca un chitarist, un basist considerat foarte bun, fost la o trupa Mr. Big, nu-i retin numele plus un organist negru care canta si la chitara precum si ceilalti. Bucatile sunau destul de bine, mai plin, nu se bazau doar pe solo-urile lui Steve. Trupele lui Yngwie si ale lui Joe Satriani erau cam improvizate, dar trupa lui Vai dadea un show singura fara probleme.

Dupa Steve Vai a intrat, normal, si Satriani. Desi a cantat doar bucati vechi am realizat totusi ca e cel mai tare.

Am realizat asta, nu prea pot sa-ti explic de ce. Era echilibrat in folosirea tehnicilor (pe care le avea la degetul mic) si a efectelor si se simtea un anume

feeling in piesele lui. Steve Vai parca cam exagera la un moment dat cu whammy bar-ul si cu tot felul de efecte ciudate, iar Yngwie se cam repeta in gamele lui. Lui Satriani nu aveai ce sa-i reprosezi.

Sala asculta piesele. aplauda si fluiera dupa aceea.

La sfarsit au iesit toti pe scena si au cantat trei piese impreuna, doua piese de Hendrix (ca un tribut) si una necunoscuta mie.

Oricum sunt cei mai tari si pe mine m-au impresionat, mai ales ca a fost si primul meu concert mai serios."

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Toti trei, pentru ca fiecare aduce ceva diferit, foloseste cu precadere o tehnica diferita, etc...

Malmsteen foloseste mult teme clasice, rapididate si in panatie, arpegii, etc...

Vai impresioneaza prin faptul ca e foarte modernist, si prin tot felul de "artificii", gen fazele cu tremoloul, talk-box-uri si altele de genul...

Satriani te lasa masca tocmai prin ce-a spus Raskolnikov mai sus, echilibru, cunoastere incredibila a tot felul de notiuni de teorie, si folosirea lor...

Link to comment
Share on other sites

mai eu i-as alege pe toti trei...............dc? in primul rand: Malmsteen canta Bach,are rapiditate,degete mari.Satriani imi place feelingul lui,iar Vai are tapping supper misto

da cel mai mult imi place Greg Howe,Richie Kotzen,Frank Gambale si Malmsteen

da nu incerc sa ma iau dupa nici unul(adica sa le copiez stilul)

incerc sa pot face ce face fiecare si asa sa imi fac un stil propriu si nou totodata :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

io nu-i aleg pe nici unul, pt ca nu imi place stilul

 

intr-adevar, canta toti trei super bine, dar nu sunt pe gustul meu.

 

prefer Max Cavalera (Soulfly), Dimebag (RIP, Pantera, Damage Plan), Carpenter (Deftones), Wayne Static (Static-X), Mick Thomson (Slipknot) si altii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

a sorry pt therad dar l-am scris in graba prima oara! thx 4 da editing! am facut un mic clasament si... surpriza! Satriani e primu'. sincer, io stiam ca asa va fi... sunt un fel de mafalda sau mai stiu io ce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

satriani e tatic....muzica lui e usoara si poate fi inteleasa de oricine, vai are tot felul de influente si e f. original + e showman iar malmsteen mi se pare ca le da clasa la amandoi la viteza si cantat in general insa e cam monoton...

am fost la un g3 la budapesta iar satriani a fost de departe THE GOD (nu a fost malmsteen prezent insa parerea ar fi fost aceeasi)

eu in schimb prefer altii gen Zakk Wylde (my favourite), Dime Darrel, Andy LaRoque

si Victor Smolski (Genial tipu !)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
satriani e tatic....muzica lui e usoara si poate fi inteleasa de oricine, vai are tot felul de influente si e f. original + e showman iar malmsteen mi se pare ca le da clasa la amandoi la viteza si cantat in general insa e cam monoton...

am fost la un g3 la budapesta iar satriani a fost de departe THE GOD (nu a fost malmsteen prezent insa parerea ar fi fost aceeasi)

eu in schimb prefer altii gen Zakk Wylde (my favourite),  Dime Darrel, Andy LaRoque

si Victor Smolski (Genial tipu !)

11257[/snapback]

 

Cine era al 3-lea la G3-ul din Budapesta?

Link to comment
Share on other sites

Malmsteen este un vitezist fara nici un fel de feeling si un muzician care nu a evoluat deloc in toti anii de cind cinta.

 

Satriani este un meserias extraordinar care pe deasupra compune foarte misto si experimenteaza in mod constant.

 

Vai este un muzician total. Cel mai inventiv chitarist, transmite emotii cu fiecare nota pe care o cinta si cu fiecare bend pe care il face. Are o muzica de multe ori eclectica, pe care trebuie sa incerci in primul rind sa o absorbi ca senzatii si apoi sa o gusti muzical.

 

Pentru cei care nu au ascultat pina acum Vai, incepeti cu "Passion and Warfare". Pure genius. Trebuie sa fii mort ca sa nu ti se ridice parul pe miini la "For the Love of God"

 

Si astea vin de la o persoana care nu apreciaza DELOC asa numitii "guitar heroes". Nu imi plac "competitiile" astea chitaristice, care de multe ori pun in umbra muzica si entertaimentul care este cel mai important.

 

Trupa lui Vai de care s-a pomenit aici ii include pe Billy Sheehan la bas si pe Tony McAlpine la clape si chitara (care de altfel e si el un super chitarist)

Link to comment
Share on other sites

dass101, Malmsteen a evoluat enorm din '84 pana acum. Pana si el a zis-o in repetate randuri. Tu nu asculti ce trebuie la el.. si asta e problema ta, nu a lui :)

 

Am si eu o intrebare - chiar singurul hit al lui Vai este 'For the love of God'? M-am plictisit de piesa aia, ok e frumoasa..dar totusi, la Satch pot mentiona un sfert de dicografie ca melodii superbe, la Malmsteen tot p-acolo. Asta ma pune pe ganduri - n-o fi asa criptic Vai incat doar melodia aia a lui o putem intelege usor noi, plebea.

Link to comment
Share on other sites

dass101, Malmsteen a evoluat enorm din '84 pana acum. Pana si el a zis-o in repetate randuri. Tu nu asculti ce trebuie la el.. si asta e problema ta, nu a lui :)

 

Am si eu o intrebare - chiar singurul hit al lui Vai este 'For the love of God'? M-am plictisit de piesa aia, ok e frumoasa..dar totusi, la Satch pot mentiona un sfert de dicografie ca melodii superbe, la Malmsteen tot p-acolo. Asta ma pune pe ganduri - n-o fi asa criptic Vai incat doar melodia aia a lui o putem intelege usor noi, plebea.

11304[/snapback]

 

 

Nu am avut nici o clipa intentia de a jigni pe cineva. Am dat de exemplu acea piesa pt ca mi se pare pur si simplu extraordinara, nu pt ca ar fi singura accesibila pt "neinitiati".

 

Pina la urma cred ca e vorba de gusturi. Asa cum am spus mie de fapt nu imi plac deloc "chitaristii". Mie imi place muzica, si heavy metal-ul nu se mai numara de mult printre preferintele mele.

 

Insa la Vai apreciez ca nu face muzica pt chitara, ci foloseste acest instrument pentru a transmite o cantitate imensa de stari si emotii. Este ca o extensie a fiintei lui, si da senzatia ca nu are limite in exprimare.

Mai e o chestie la care m-am gindit de mai multe ori. Cred ca un chitarist f talentat, prin mult exercitiu poate ajunge sa cinte ca Malmsteen sau ca Satriani, dar nu va putea niciodata sa exprime ceea ce exprima Vai.

 

Repet, nu sint fan dar imi plac "peisajele" sonore pe care le creaza Vai, chestie mult mai importanta decit viteza, arpegii, sweep picking sau alte termene "la moda" printre chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

dass101 are perfecta dreptate.

Alte piese bestiale ale lui Vai:

 

Tender Surrender

Boy from Seattle

Frank

Windows to the soul

Blue Powder

Ballerina 12/24

Rescue me or burry me

Touching tongues

Die to live

Hand on heart

Warm regards

 

Oricum, mie imi plac la maxim toate piesele lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Malmsteen pentru virtuozitate.

Vai e un chitarist bun, dar parca prea mult se bazeaza pe efecte&stuff.

Satriani e bun, dar personal nu ma impresioneza atat de mult, trebuie sa mai ascult.

 

P.S. La Satriani ma enerveaza chelia :)

Link to comment
Share on other sites

dass 101,ai dreptate in multe privinte! Muzica lui Vai te trece prin multe stari,abordeaza foarte multe teme,motive,stiluri...E tare! Nici mie nu imi place Malmsteen,dar te contrezic: a evoluat mult! Recuonsc ca e tatal lor la tehnica si viteza.Putini l-ar putea intrece,dar pana la urma e vorba de muzica,nu de 100 m garduri.Are si Malmsteen pasajele lui muzicale,si contributia lui pentru muzica trebuie apreciata.Dar,cum am mai spus,prefer sa ascult 5 note perfect plasate de catre john frusciante,decat arpegii dupa arpegii.

Varu_maftei,cred ca ai uitat si de Sisters! Super piesa!!!

Link to comment
Share on other sites

...gary moore :)

:)

 

no kidding, e greu de ales ...

mi-a placut Malmsteen cand a aparut solo (dupa Racer X...), super marfa, m-am dat pe spate :)

dupa aia, Satriani, prima oara ascultat "Surfing with the aliens" (in '91) - beton. Dupa aia, prind Vai - hmmm, comparabil cu Satriani, da' parca un pic mai "modern", dar iar beton.

Dupa, la mult-mult timp, Malmsteen cu "Concerto suite...", iar in top (pentru mine).

 

Fratzilor, fiecare are de spus ALTCEVA!!!! Ce dreaq, parca ati compara Ferrari cu Porsche!

 

Lansez eu alta provocare (tot un non-sens ca si asta)- Segovia - Paco De Lucia - John McLaughlin :(

Link to comment
Share on other sites

satriani e foarte melodic si ne spune ca viata e frumoasa

vai parca ar fi un geniu nebun, greu il intelegi, e mai poet omul, mai filozof

malmsteen...nu shtiu ce sa zic, pe mine sincer ma plictiseste, ca e cam monoton.dar sa nu uitam ca viteza lui nu o are nimeni din cei specificati mai sus

taticul lor mi se pare totusi petrucci.el e un fel de anstein.deja nu mai pot sa gasesc masura pe care canta la unele piese, ca sa nu mai zic de game, ca nu mai shtiu de unde sa-l iau.plus ca satriani nu poate sa paneze ca petrucci (si la tehnica pe care o foloseste la panatie, nu prea ar putea) si nici vai (care e mai bun pe legato).chiar, atzi ascultat albumul scos acum de petrucci??? ce ziceti???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.