www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani, Vai sau Malmsteen?


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest spyked88

Din fiecare cate un pic :) . Nu pot sa spun ca il prefer pe nici unul in mod special, Malmsteen imi place cel mai putin (e o chestie pur subiectiva, el e super doar ca nu ma atinge pe mine la punctul sensibil), Satriani si Vai au unele compozitii chiar frumoase (mentionez Midnight de la Satriani.. aia chiar m-a impresionat).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest sadus

lol in primu rand e o tampenie ca asemenea titani sa fie comparati.numa in romania se intampla asta.la ei totul e show citez:"i do my own shit, he does his own shit"

 

muzicienii in afara se respecta intre ei nu e ca la noi, nimeni nu spune de ala ca e bullshit sau ca ala pliktiseste sau cutare.iti place bine , nu-ti place iara bine.e munca de zeci de ani in spate de 9-10 ore pe zi ful throttle.nu mi-a placut niciodata faza asta:care-i mai tare? parerile sunt pareri deci subiective.nu va apucati sa spuneti ca si oameni care studiati chitara (ma refer la unele posturi) ca yngwie e varza sau ca cutare e peste ala.ca si ascultatori e ok dar toti avem pretentia ca e un forum de chitaristi,viitori chitaristi, deci artisti.dupa parerea mea..NU exista cel mai bun.Ci exista "IMI PLACE CEL MAI MULT". asta se voia a fi titlul topicului dar se pare ca unii au inteles gresit.mi-e prea lene sa dau quote-uri.mie peronal imi place paul gilbert cel mai mult dar asta nu inseamna ca eu il consider cel mai bun.fiecare chitarist transmite ceva, si intamplator cei 3 mentionati de voi sunt ca niste deschizatori de drumuri si fiecare are stilul lui f bine definit care a inspirat alte zeci de mii de guitar heroes sau de "wanna be" guitar heroes. get a grip

 

PS:pt domnu din montreal:basistu de la "o trupa" mr.big se numeste billy sheenan si absolut intamplator e unu dintre cei mai apreciati din lume.(din acelasi ciclu vezi:jaco pastorius (rip), stu hamm, etc)

Link to comment
Share on other sites

lol in primu rand e o tampenie ca asemenea titani sa fie comparati.numa in romania se intampla asta.la ei totul e show citez:"i do my own shit, he does his own shit"

 

muzicienii in afara se respecta intre ei nu e ca la noi, nimeni nu spune de ala ca e bullshit sau ca ala pliktiseste sau cutare.iti place bine , nu-ti place iara bine.e munca de zeci de ani in spate de 9-10 ore pe zi ful throttle.nu mi-a placut niciodata faza asta:care-i mai tare? parerile sunt pareri deci subiective.nu va apucati sa spuneti ca si oameni care studiati chitara (ma refer la unele posturi) ca yngwie e varza sau ca cutare e peste ala.ca si ascultatori e ok dar toti avem pretentia ca e un forum de chitaristi,viitori chitaristi, deci artisti.dupa parerea mea..NU exista cel mai bun.Ci exista "IMI PLACE CEL MAI MULT". asta se voia a fi titlul topicului dar se pare ca unii au inteles gresit.mi-e prea lene sa dau quote-uri.mie peronal imi place paul gilbert cel mai mult dar asta nu inseamna ca eu il consider cel mai bun.fiecare chitarist transmite ceva, si intamplator cei 3 mentionati de voi sunt ca niste deschizatori de drumuri si fiecare are stilul lui f bine definit care a inspirat alte zeci de mii de guitar heroes sau de "wanna be" guitar heroes. get a grip

 

PS:pt domnu din montreal:basistu de la "o trupa" mr.big se numeste billy sheenan si absolut intamplator e unu dintre cei mai apreciati din lume.(din acelasi ciclu vezi:jaco pastorius (rip), stu hamm, etc)

12368[/snapback]

 

in sfarsit o atitudine pozitiva si constructiva :)

what he said :)

s-ar putea ca aerul poluat de romania sa ii faca pe locuitori sa se calce reciproc pe bataturi si sa isi complice inutil viata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma..sunt de parere ....ca pe cel mai bun...care merita sa fie considerat asa....a ramas pe afara..

il consider.. pe john petrucci cel mai bun...si kiar am motive...

e foarte tehnic, are ff mult feeling, si are si viteza...

malmsteen.e caracterizat prin viteza....vai prin fiind ff tehnic..iar satrianii feeling...parerea mea...poate deaia se completeaza asa bine in g3 :)

Link to comment
Share on other sites

SADUS ..daca priivesti mai atent la ce am zis...ai sa vezi k i'm listening :) ..adik...n-am zis... de unu k e mai prost sau altu mai bun....

topicu a fost facut cu scopu de a face o comparatie ...intre ei... referitor la stiluri tehnica fiecaruia..etc....

n-am zis k malmsteen sau satriani sunt prosti......k nus , kiar deloc:)...

tot ce pot sa zici despre ei....k sunt limitati in sensul..k dupa parerea mea....malmsteen ar putea mult mai mult.....decat carnatzariile kre le face pe toate piesele..uite la vai...... kre mi se pare genial.....kiar daca zic unii..k suna ciudat...

sunt lucruri..kre zic eu...ff putini au reusit sa le gandeasca.. ...si am adus vorba de PEtrucci pt k mi se pare k isi are locu in discutia asta...si se pare k nimeni.. nu s-a gandit si la el:)..

so..ce am vrut eu sa zic...k nu jignim pe nimeni..k nici nu avem dreptu.........

doar facem o comparatie intre ei....daca malmsteen.....baga viteza..pe niste arpegii..kre le are...bine intiparite .....nu inseama k e prost....

e doar o observatie....

si cel mai bine.. poti vedea diferentzele intre ei..in g3 ............ in care a participat si petrucci ......

pe langa vai si satrianii....

asa k sadus ai putea aduce ceva argumente...referitor la subiect......,.la subiect..insemnand...tehnici si diferentze decat sa sa zici...k ii facem prosti sau cei mai buni........cel mai bun ar fi..cel care ar lua kte jumate din fiecare....:)...

Link to comment
Share on other sites

aa..si intradevar am zis "petrucci cel mai bun"..n-am zis-o in sensu ala......m-am referit la faptul..k pe langa malmsteen...nu s-a limiitat la un lucru pe care nu mai el poate s-o faca..adik viteza....sau vai ...care face numai "ciudatenii".......

ma rog..a reusit....sa combine....si a iesit....ceva destul de bun.........

si ma repet....nu zic.. k malmsteen e prost..

e adevarat k nici n-am citit ff bine...subiectu acestul topic...

dar ma rog..acum mi-am dat seama..si mi-am zis parerea....

Link to comment
Share on other sites

Pot spune ca toti 3 au atins perfectiunea in cantatul la chitara, fiecare intr-un stil propriu.. sa faci o comparatie intre ei este ceva.. ma scuzati.. stupid.cica malmsteen e caracterizat prin viteza... si vai prin tapping... numai niste melomani amatori ar putea spune asta.Eu il prefer pe malmsteen(asta nu inseamna ca il consider mai bun decat vai sau satch).Acuratetea imbinata cu viteza si cu feelingul extraordinar("muzicienii" de pe forumul asta au o problema... cred ca unde e viteza nu e feeling... feeling nu inseamna sa canti cu 5 km pe ora...dar cine sunt eu... voi stiti mai bine)

Link to comment
Share on other sites

hai frate...Te-ai atacat si nu iti mai trece.Mai bagi cate o faza de genul "muzicienii"... E aiurea! Pe bune! :)

Cat despre Malmsteen si Vai...Da! se poate spune ca unul stapaneste mai bine o tehnica si poate fi caracterizat si din punctul asta de vedere.

Faza cu feelingul...Deci: vai si satriani au viteza,nu poti nega.Dar nu incarca piesele cu toate chestiile super-tehnice pe care le cunosc.Mai baga cate una-doua,asa,sa dea bine.In schimb Malmsteen mi se pare prea obositor si prea monoton.

P.S.: ma mir cum nu observa nimeni micile injurii pe care le bagi de fiecare data cand postezi.Sau poate au prea mult bun simt si nu iti raspund.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de dreptul la libera exprimare ce se regaseste in constitutia romaniei.. nu stiu articolul ca ti l-as fi zis:D.

Pai... "Dar nu incarca piesele cu toate chestiile super-tehnice pe care le cunosc.Mai baga cate una-doua,asa,sa dea bine..."fiecare foloseste ce cunaste pentru a face o piesa perfecta pt stilul ce-l defindeste.. si ce si l-a insusit.consider ca oricare din cei 3 poate canta la fel de bine repertoriul muzical al celuilalt:P.. dar daca toti 3 ar fi cantat cu aceeasi maniera... nu ar mai fi existat diferentieri... discutii.. si implicit acest topic

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu fiu off-topic,si plus ca m-am plictisit sa tot comentez pe marginea "dreptului la libera exprimare" - care nu exista,btw- am sa scriu in continuare de acesti 3 "dezbatuti".Nu cred ca Vai sau Satriani ar putea canta repertoriul lui Malmsteen.Viceversa,da.

Faza cu diferentierile: tu crezi ca ei compun si interpreteaza diferit doar de dragul diferentierii? hahahahahah!

De-abia m-am trezit.sunt un pic cam halucinat si halucinant...Scuze.

Link to comment
Share on other sites

hahah...ai fost tare.....bai "malmsteen"..tu kiar crezi....k vai numai atat stie??...

ai fi uimit..sa-l vezi ..in niste.....proiecte...........

si...asculta..la malmsteen..........sa vezi....faze kiar misto....si bune de studiat....dar....le mai gasesti in nus cate piese de-a lui..:)....

asa..k nu te mai ataca atat....k nimeni..nu ti-a jignit idolu..pe tine te inspira...ff bine...bravo.............

restu.astia muzicienilor...."stupizi"..dupa situ asta...kre probabil dupa spusele tale avem o problema..sau subtem incepatori............suntem ceva mai deschisi..la alte...genuri..........intelegi.......adik sa-ti explic...sa depasim faza in kre iei pentatonica......sau modalele..si le freci din susu' in josu' grifului pana iti iese o carnatzarae......si ti-ai scos album..........deaia poate zic unii k e km monoton....k nu gasesti ceva nou..la el...kre sa-ti atraga atentia..daca nu ar mai avea viteza....ce ar mai fi din malmsteen?........................

asa...k dom'le chitarist cu experientza......laso moarta............... si nu te mai ataca atat......daca ai ceva de zis....adu argumente....nu jigniri..asupra noastra ok?.....

ms de inlegere :)

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este e unul mai bun ca altul intr-un mod absolut ? Artisti desavarsiti sunt toti 3 cu sa fara aprobarea noastra.

E exact ca bruzli si vandame :)

 

Nush daca ati vazut G3-ul din denver cu cei 3. Eu unul am ramas paf la fiecare si si mai paf la sfarsit unde au cantat voodoo chile : toti 3!

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca de acum incolo va trebui sa imi fie frica sa merg pe strada... damn.. mi-am mai pus si pozele pe forum..la fiecare colt va fi un membru rgc asteptand cu un cutit in mana... ok scuze am gresit..am fost putin cu nasul pe sus,o sa incerc s anu se mai repete.evilpath, baga si tu o melodie pe forum.. ca vad ca stii ce i-ar trebui unui chitarist pentru a fi considerat unul bun.vreau sa vad si daca stii sa aplici acele lucruri.sunt doar curios.adica.. vreau fapte domle nu vorbe!!

ar trebui sa faceti un topic "malmsteen, inamicul nr 1" :)

scuze pt offtopic...

Link to comment
Share on other sites

ma...am incercat..mi0a dat eroare..la atasare.....da-mi un mail..si iti trimit bucuros:)....

aa..am vazut g3 denver...ati vazut cum a spart malmsteen chitara?????....

:) ..glumeam :)...

misto..piesa..lu vai acolo.....

 

...dar g3-u toronto ati vazut??....garantez...k merita vazut :(...

Malsmteen....astept mailu..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest _Theo_

vai, satriani, malmsteen, johnosn, petrucci...toti geniali. nu i-as putea pune pe o scara ierarhica. fiecare are stilul lui. vai mai are tendinta sa arate cate poate face el cu chitara (aia cu 3 griffuri in forma de inimioara e aberanta) dupa parerea mea e un picasso al rockului (super abstract) dar are cateva masterpiece-uri: tender surrender, blue powder, melissa's garden...superbe. dpdv compozitional satriani imi place cel mai mult...nu am cuvinte...cat despre malmsteen...doar viteza, shred si arpegii.

Link to comment
Share on other sites

bai colegi sa mor eu de nu... eu zic asa: tot omu are drept la libera exprimare - clar - dar nu pot concepe ca un chitarist (subliniez cuvantul chitarist) poate sa spuna despre vreunul dintre indivizii aia geniali mentionati aici ca are x si y defecte. asa ca eu afirm cu convingere: aia care au zis ca malmsteen e plictisitor sau ca vai exagereaza cu tremolo-ul sau cine stie ce alte gogomani din categoria astai, aia sa isi caute mai bine alt hobby. lar la sectia sectia "publicitate" isi pot pune respectivii eventual si sculele la vanzare (habar nu am care sunt, nu sunt subiectiv si nici nu cunosc personal vreun membru de pe forum, am citit doar ce scrie pe acilea, e cam 6 jumate dimineata...), ca poate le cumpara altii care inteleg mai mult despre muzica. bafta multa in continuare la exersat pt cei care au constatat cat de pueril e threadul asta.

 

ps. chitaristii mei favoriti (in ordine aleatoare): tony iommi, jimi hendrix, jimmy page, david gilmour, steve morse, malmsteen, vai, satriani, zakk wylde, robert fripp, roy z, ritchie blackmore, john petucci, joe stump, kirk hammett, dave mustaine, santana, adrian smith, dave murray, marty friedman, randy rhoads, etc. etc. etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest conu' spaniolu'

are dreptate dmc, ca si altii mai sus. nu poti compara chitaristi care nu cinta chiar acelasi lucru. fiecare face cite ceva mai bun sau mai rau, mai tehnic sau mai cu feeling sau virtuozitate. si nu sunt doar ei cei mai buni. aveti o lista in extenso mai sus. si apoi, gusturile nu se pot comenta sau compara. ascultati cat mai mult, si veti gasi lucruri bune la fiecare dintre ei. apoi o sa va mirati cum de ati inclus (inconstient) in solourile voastre chestii de prin ispravile lor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

sincer sa fiu, d fapt io doream sa vad care dintre cei trei este cel sa zicem... preferat de lumea buna de p'aci... sorry ca mi-ati inteles gresit scopurile.... nici io nu am fost foarte explicit ce-i drept :)

Link to comment
Share on other sites

Guest conu' spaniolu'

sincer sa fiu, d fapt io doream sa vad care dintre cei trei este cel sa zicem... preferat de lumea buna de p'aci... sorry ca mi-ati inteles gresit scopurile.... nici io nu am fost foarte explicit ce-i drept :)

 

pai daca e asa, sa nu fie vorba de clasament care e mai bun, ordinea favoritilor mei este:

1. Malmsteen (are de toate, si ataca f bine teme de clasica, si flamenco chiar...)

2. Satriani (e profesor, si la propriu si la figurat, si e asa de inventiv ca nu-l poti incadra doar intr-un stil)

3. Vai (e genial si el, dar face muzica destul de inecacioasa, nu toti pot sa o guste... totusi imi plac chestiile "normale" de la el)

 

ai intrebat de preferintele relativ la cei trei. asta nu inseamna ca lumea preferintelor chitaristice se poate limita doar la ei. poate sunt cei mai renumiti, dar mai sunt si altii buni de ascultat. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca Satriani ! La el se subintelege ideea melodiei atunci cand face "show"la chitara. Ascultandu-i pe toti 3 stiu ca fac arta muzicala , dar Satriani deja nu se mai supune regulilor ... chitara este deja o parte din corpul lui :( Am vazut multe liveuri si clipuri cu el , incepand cu duelurile Joe Satriani & Steve Vai (Crossroads Guitar Duel) si terminand cu cel din 2003 ...

Pot spune ca The Extremist este o dovada clara ca Satriani sta pe un jilt si porunceste slujitorilor (batranul Malmsteen si frezatul Vai) sa stearga chitarile de praf si sa schimbe dozele ... ->scuzati de ironie dar nu m-am putut abtine<-

 

 

Pentru Satriani si pentru o chitara personala mai buna ! :):):)

Link to comment
Share on other sites

In fine, eu imi dau cu parerea acum "din afara terenului", nefiind chitarist.

 

Vai o fi bun & the rest, dar muzica lui nu-mi spune nimic, absolut nimic. De la Satriani de referinta mi se pare doar "Surfing With The Alien". Ala da album instrumental. Cat despre Yngwie, imi place cel mai mult din toti, e cel mai apropiat de genul muzical pe care-l prefer.

 

Insa chitaristul meu favorit (taticu lu Yngwie): Ritchie Blackmore.

Link to comment
Share on other sites

da da, deosebit de genial blackmore. pacat ca i-o luat femeia aia mintile si nu mai canta ca inainte. nu zic ca nu-mi place si blackmore's night, ascult cu placere in pat ca sa adorm... :):)

Link to comment
Share on other sites

lol in primu rand e o tampenie ca asemenea titani sa fie comparati.numa in romania se intampla asta.la ei totul e show citez:"i do my own shit, he does his own shit"

 

muzicienii in afara se respecta intre ei nu e ca la noi, nimeni nu spune de ala ca e bullshit sau ca ala pliktiseste sau cutare.iti place bine , nu-ti place iara bine.e munca de zeci de ani in spate de 9-10 ore pe zi ful throttle.nu mi-a placut niciodata faza asta:care-i mai tare? parerile sunt pareri deci subiective.nu va apucati sa spuneti ca si oameni care studiati chitara (ma refer la unele posturi) ca yngwie e varza sau ca cutare e peste ala.ca si ascultatori e ok dar toti avem pretentia ca e un forum de chitaristi,viitori chitaristi, deci artisti.dupa parerea mea..NU exista cel mai bun.Ci exista "IMI PLACE CEL MAI MULT". asta se voia a fi titlul topicului dar se pare ca unii au inteles gresit.mi-e prea lene sa dau quote-uri.mie peronal imi place paul gilbert cel mai mult dar asta nu inseamna ca eu il consider cel mai bun.fiecare chitarist transmite ceva, si intamplator cei 3 mentionati de voi sunt ca niste deschizatori de drumuri si fiecare are stilul lui f bine definit care a inspirat alte zeci de mii de guitar heroes sau de "wanna be" guitar heroes. get a grip

 

PS:pt domnu din montreal:basistu de la "o trupa" mr.big se numeste billy sheenan si absolut intamplator e unu dintre cei mai apreciati din lume.(din acelasi ciclu vezi:jaco pastorius (rip), stu hamm, etc)

 

Vorbind de stereotipuri, si asta e un stereotip imens "Asa e in Romania, dincolo e altfel". Intr-adevar avem o gramada de lipsuri la noi in tara pe care altii nu le au, dar nu e chiar cum spui tu. Si la ei este exact la fel ca la noi. Ai fost vreodata pe un forum american de exemplu de muzica ? Unu spune de o formatie ca a scos ceva nu altii zece ii spun "You are gay, <formatia> sucks !". E exact la fel si la ei, nu e nimeni mai presus din punctu lasta de vedere.

 

Cat despre muzicienii in sine care se respecta, au destui care NU se respecta si ei, doar ca la ei standardele sunt prea ridicate si multi joaca teatru cand spun ca-l respecta pe altul doar sa nu iasa de papagal in opinia publica. Sunt unele chestii care nu tin de poporul roman, sau de cultura din Romania, sunt unele chestii umane, si asta e ceva uman, sa calci pe toti in picioare pentru a ajunge tu mai sus, e ceva gresit, dar uman, si multi sufera de asta...

 

Sunt si in Romania "vedete" care vorbesc cu respect despre alti colegi de breasla, peste tot e la fel, sunt oameni cu cap sau cu bun simt care nu vorbesc prostii, si altii fuduli si in primul rand -- prosti -- care se cred buricul pamantului. Diferenta ? Diferenta e ca la noi, fiind vorba de nepotisme, pile, relatii, spagi, etc.., au mai multi prosti access la talk showuri, la interviuri, peste tot, decat ceilalti, si auzi mai des aberatii, si standardele fiind din pacate mult mai joase, acest lucru continua.

 

Oricum postul tau e f. bun, si sunt de-acord cu ideea ca e totul bazat pe subiectivitate si nu exista "cel mai bun", ci doar "preferatul meu", aici ai perfecta dreptate, doar ca ai exagerat putin dupa parerea mea, spunand ca numai la noi e asa, ca defapt peste tot e asa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.