www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani, Vai sau Malmsteen?


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest _Theo_

gata...stiu :) : daca (doamne ajuta!) s-ar intampla (ca prin minune) sa aibe la noi in tara concert in acleasi timp in locuri diferite cei trei magnifici (vai satriani si malmsteen), la ce concert v-ati duce??? (un alt mod de a aborda topicu') :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Lord-C, regret ca te dezamagesc...Dar pe site-ul oficial nu este pomenit nimic de asa ceva :). Concerteaza la Sofia totusi.

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca ultima oara cand a fost,atat de tare l-a impresionat muzica noastra populara incat................

ar vrea sa faca ceva piese sau ceva de genu asta :):):):(B)

oricum interesant

 

Vai a scos un album cu melodii live dintr-un turneu al sau. A avut melodii inspirate din folclorul fiecarei tari. Cea din Romania se numeste Babushka.

Link to comment
Share on other sites

Vai a scos un album cu melodii live dintr-un turneu al sau. A avut melodii inspirate din folclorul fiecarei tari. Cea din Romania se numeste Babushka.

O fi fost impresionat de vreo manea de la noi ... Hooo ca Glumesc :) ... Ma-ntreb totusi ce io fi venit lui asa sa cante folclor din toata lumea ... mai, mai ... turneu in toata lumea ca deee .... destept impresarul ala al lui ...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Vai a scos un album cu melodii live dintr-un turneu al sau. A avut melodii inspirate din folclorul fiecarei tari. Cea din Romania se numeste Babushka.

 

you must be kiddin' ... vreau si io :):D:D

Link to comment
Share on other sites

albumul respectiv se chema "Alive in the ultra world" , si e superb :) si in afara de Babushka Romaniei, mie mi se mai pare superba "Being with you(in Paris)" (aveti 5 secunde sa ghiciti carei tari ii este dedicata :)) . ce mai,o experienta foarte interesanta albumul asta, si un proiect greu de realizat (toate melodiile sunt inregistrate live in tarile respective, si postprocesate in studio) . ah, si superba mai e si "Whispering a Prayer" ... si "Brandos Costumes" .. si-

Link to comment
Share on other sites

si restul pieselor semnate steve vai!

dar ca sa fiu ontopic,s-a pus aici mai mult accent pe tehnica si feeling-ul celor 3.mie mi se pare vai un compozitor desavarsit.nu are ce cauta pe latura asta alaturi de ceilalti 2.satriani e iar un bun compozitor.malmsteen insa,mi se pare plafonat rau.el nu a incercat sa iasa prea mult din neo-clasicismul sau.in schimb ii bate la fund grav pe vai si satch la capitolul tehnica.asta e clar.am ascultat cu atentie toata discografia celor 3 si la concluziile astea am ajuns...plus altele legate de alte aspecte,dar le voi discuta maine poate,ca pic de somn.

voi ce parere aveti d.pd.v. al compozitiei?

Link to comment
Share on other sites

Tehnica dicteaza compozitia, iar fiecare are propriul sau feeling, influentat gradul de perfectionare a tehnicilor.Chiar daca au feeling, Vai sau Satriani nu ar reusi sa transmita incarcatura emotionala de factura clasica a tehnicilor in regim de mare viteza executate de Malmsteen. Uneori este de ajuns sa spui ceva in 8 note, dar daca reusesti sa te exprimi coerent din punct de vedere artistic cu 8 note/ secunda este cu atat mai mult de apreciat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.