www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour Duncan Jb/jazz + Vintage V100


Rgb
 Share

Recommended Posts

pai ori schimbi electronica, ori ecranezi cavitatile. Daca ecranezi cavitatile nu schimbi niciun element al circuitului(adica "electronica"), ii adaugi un ecran pe care il legi la masa.

Sa schimbi electronica = cabluri mai bine ecranate, alte valori de condensatori, alte potentiometre, alt switch...cam atat.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea are gusturi diferite , probabil sunt unii carora le plac acele doze stoc ( care chiar nu mi se par rele ) . Astea fiind spuse marea majoritate prefera setul mentionat de Seymour Duncan si ma numar si eu printre ei . Deci si verdictul meu este ca merita schimbate , si vei simti cu siguranta diferenta .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da da da, ideea cu dat jos capacul de pe doză merită cu siguranță încercată înainte de a lua decizia cu înlocuitul dozei !

 

Mai degrabă verifică întâi "instalația" electronică, cum au zis și colegii mai sus ... Nu fâșâie, nu clickăie, nu zumzăie, nu broomăie nimic, totul e ok acolo ?

 

 

 

uite cam asa suna un V100 cu JB/Jazz :)

 

Sună, bade, sună !

Mișto ! :rock:

 

.

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc prima data sa dau capacele jos de pe doze si vedem ce si cum.

 

@Alin Rosulescu - chiar suna foarte frumos.

 

@ramurel - o sa dau capacele jos in prima faza dar ramin la ideea de a le schimba cu SD (in final).

 

@Blackthorn - ok si cu banutii economisiti de la doze in ce sa-i investesc? astept idei.

 

Multumesc tuturor

Link to comment
Share on other sites

ok si cu banutii economisiti de la doze in ce sa-i investesc? astept idei.

 

 

Tot în chitară, nu ? Păi, ai putea să îţi verifici tunerele şi wiringul complet la ea. La o socoteală pe fugă, dacă e cazul, un re-wiring + înlocuit de tunere echivalează în bani aproximativ cu un set de doze...

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc prima data sa dau capacele jos de pe doze si vedem ce si cum.

 

@Alin Rosulescu - chiar suna foarte frumos.

 

@ramurel - o sa dau capacele jos in prima faza dar ramin la ideea de a le schimba cu SD (in final).

 

@Blackthorn - ok si cu banutii economisiti de la doze in ce sa-i investesc? astept idei.

 

Multumesc tuturor

 

Ei asta era problema, in ce sa ii investesti, daca nu ai idei poti sa ii donezi la altii cu mai multa imaginatie ;)

 

Eu stiu ce sa fac cu ei :wee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ei asta era problema, in ce sa ii investesti, daca nu ai idei poti sa ii donezi la altii cu mai multa imaginatie ;)

 

Eu stiu ce sa fac cu ei :wee:

Cred ca stiu in general in ce sa-mi investesc banii, mai mult sau mai putin, dar vorbeam despre proiectul din discutie. Au mai fost pareri despre schimbarea cheitelor, despre ecranarea cavitatilor, schimbarea potentiometrelor si a unui rewiring. ....
Link to comment
Share on other sites

Tot în chitară, nu ? Păi, ai putea să îţi verifici tunerele şi wiringul complet la ea. La o socoteală pe fugă, dacă e cazul, un re-wiring + înlocuit de tunere echivalează în bani aproximativ cu un set de doze...

 

 

 

.

 

daca te pricepi sa faci lipituri si iti iei cablu ecranat, partea de re-wiring o faci DYI si economisesti o caruta de bani :)

eu am experimentat pe V100-le alb (cel cu SD-uri) un 50's wiring cu volume independente, mi-a iesit mai mult de cat ok iar diferenta este enorma in calitatea sunetului. acum bag toata herghelia la "cosmetica".

Edited by Alin Rosulescu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au mai fost pareri despre schimbarea cheitelor, despre ecranarea cavitatilor, schimbarea potentiometrelor si a unui rewiring. ....

 

Asa, şi ?!... Păi cam alea ar fi toate, alte idei nu prea mai au de unde răsări ... Tu te decizi acuma ce vrei sa faci !

Numa' ca tot o ocoleşti şi nu zici nimic de chitara ta : are defecte/probleme, n-are, la partea asta de wiring/poturi/ecranări ?

 

Sfat colateral : nici nu investi f mult în ea ! E o chitara bună din zona med-low cost ! Nu-i pita lu' Dumnezo ! Dacă n-are alte probleme , dă jos capacele în prima fază, apoi, dacă tot vrei să schimbi dozele, schimbă-le , dupa care treci mai departe, la zona de amplificare !

 

daca te pricepi sa faci lipituri si iti iei cablu ecranat, partea de re-wiring o faci DYI si economisesti o o caruta de bani :)

 

Io la lecţia cu modul Cositorian am cam tras chiulu' ! :)

Dar eu sunt pentru diviziunea muncii în societate, aşa ca cine sa pricepe s-o facă, îi dau de lucru, n-o să-i iau io pita de la gură :P !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa, şi ?!... Păi cam alea ar fi toate, alte idei nu prea mai au de unde răsări ... Tu te decizi acuma ce vrei sa faci !

Numa' ca tot o ocoleşti şi nu zici nimic de chitara ta : are defecte/probleme, n-are, la partea asta de wiring/poturi/ecranări ?

 

Sfat colateral : nici nu investi f mult în ea ! E o chitara bună din zona med-low cost ! Nu-i pita lu' Dumnezo ! Dacă n-are alte probleme , dă jos capacele în prima fază, apoi, dacă tot vrei să schimbi dozele, schimbă-le , dupa care treci mai departe, la zona de amplificare !

 

 

 

Io la lecţia cu modul Cositorian am cam tras chiulu' ! :)

Dar eu sunt pentru diviziunea muncii în societate, aşa ca cine sa pricepe s-o facă, îi dau de lucru, n-o să-i iau io pita de la gură :P !

 

Nici eu n-am fost un elev model, dar nevoia te mai invata :) . cand orice lucrare se traduce in multiplii de 100, mergem la meditatii si cositorim :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.