www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze active in chitara de doze pasive


Guest AnthraX
 Share

Recommended Posts

Guest AnthraX

Posed o chitara Ibanez SA120 si asa mi-a venit mie sa ii schimb in viitorul apropiat dozele...

M-am orientat spre niste doze active EMG, dar este o problema, anume, fiecare doza EMG (sa zicem 81) vine cu propriul ei set de potentiometre si circuit...

Ei, eu am pe chitara 2 potentiometre(1 volum comun, 1 ton comun) si un 5-way switch pentru configuratie H-H...

Pana la urma cum as putea instala 2 doze EMG in chitara asta (la inceput as alege un EMG 81 in bridge care sa il folosesc in paralel cu doza din stoc din neck pana mai fac rost de bani sa imi iau un EMG pentru neck) si ce fac cu cele 2 potentiometre care imi raman pe dinafara?

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ori iti mai faci 2 gauri in chitara, ceea ce nu cred ca vrei, ori cele 2 poturi le tii de rezerva si legi ambele doze la cele 2 poturi pe care pe pui pe chitara, toc & volum :)

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat pe aici aceasta problema ... oricum .. ai grija .. dozele active stind sa aiba un volum mai mare decat cele pasive si de obicei poturile de volum si ton difera ... ideea e ca s-ar putea cand treci de la cea activa la cea pasiva sa nu mai auzi nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca tot veni vorba de emg-uri am si eu o intrebare.

Pentru o chitara rythm ce doza emg este recomandata pt a fi pusa in bridge?

Pe site-ul lor spun ca emg 81 e mai mult pe lead si ca emg 85 e pt rythm. Poate cineva are experienta in acest domeniu.

 

Daca te uiti la un Gisbon, de exemplu, o sa vezi ca doza din bridge e marca "lead" si cea din neck e marcata "rythm". Sper ca te-ai prins care e soparla...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba de emg-uri am si eu o intrebare.

Pentru o chitara rythm ce doza emg este recomandata pt a fi pusa in bridge?

Pe site-ul lor spun ca emg 81 e mai mult pe lead si ca emg 85 e pt rythm. Poate cineva are experienta in acest domeniu.

 

Chiar daca folosesti chitara pentru rythm only, doza de la neck este considerata ca fiifnd doza de rythm, cea de la bridge ca fiind lead. De ce? Tonul celei de la bridge este mai bogat in medii inalte deci mai penetrant, iar al celei de neck este cu un spectru mai larg in partea de "jos".

 

Sunt nishte denumiri conventionale. Poti face ritm si pe cea de la bridge, nu te opreste nimeni.

 

Insa (daca nu vrei sa faci experimente, de la care iarasi nu te opreste nimeni), dozele de neck si cele de bridge sunt constructiv diferite ca sa se adapteze la conditiile fizice ale vibratiei corzii in cele doua pozitii (amplitudine si spectru de armonici diferite), asa ca este bine sa pui fiecare doza la locul ei.

 

Cu dozele active este bine sa faci montajul cu potentiometrele livrate, iar cele vechi sa le scoti. Dozele au instructiuni precise de montaj. Daca le-ai luat la 2nd hand si nu ai instructiui, cauti pe site-ul EMG unde sunt toate variantele utilizabile.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii ce ati trebuie DE CE ? schimbi dozele ?

 

, daca ai o chitara cu doze "proaste" pai si chitara e pe masura , la fel de proasta .

 

Nu pui pe o chitara de 200$ doze de 800$ nu are nici un sens .

 

Vrei ALT TON cumperi alta chitara cu tonul dorit ( daca stii de ce ton ai nevoie )

 

Ce muzica canti ?

 

Care este virteza maxima BPM la care poti canta binisor ?

 

Care este cea mai lunga nota ce o poti canta si sa ai si frazare ?

 

Ce nu redau dozele actuale in aceste conditii ?

 

La ton distorsionat nu conteaza ce doza ai sunetul este acelasi , cu orice EQ se poate filtra timbrul dorit ..etc

Nu are nici un sens sa schimbi doze.

 

Dozele si chitarele "bune" sunt necesare daca stii sa canti foarte bine , esti super profesionist solist-instrumentist si ai nevoie de instrument bun din punct de vedere tehnic precum si ca "ton" pentru a putea reda tot ce poti ca si arta si virtuozitate , si e vorba de la Seve Vai sau George Benson in sus !!

 

TONUL instrumentului conteaza numai cand canti CLEAN , sa se auda timbrul , tonul , sunetul , instrumentului ,numai in acest caz putem vorbi de tonul chitarei.

 

Doza trebuie sa poata reda fidel "tonul" chitarei ...ATAT .

 

Ca si exemplu ...ai un Stradivarius si trebuie redat , preluat , cat mai bine sunetul acestuia caci altfel nu mai conteaza pe ce placaj canti .

 

Dozele ective sunt OK ptr unele aplicatii , dar au o serie de neajunsuri , muulte...cea mai mare problema este alimentarea ( baterie , fantom power etc )si zgomotul la tipurile mai ieftine .Practic o doza activa este o doaza ieftina cu un preamplificator inglobat , unele au si compresor ( sau limitator de amplitudine ) care limiteaza dinamica foarte drastic .( ca sa nu ai distorsionator in loc de buffer -preamp)

 

Singurul avantaj ar fi magnetul slab ( si ieftin cu spire puitine , deci cupru putin avantajul producatorului ) magnet care nu amortizeaza sustainul chitarei ,

 

in rest sunt bune pentru muzica usoara , eventual Jazz cu dinamica scazuta.

 

Cu switchul 5 pozitii....daca ai doua doze nesplitabile poti lega =// ~ 1~ :~ 1+pot ton~ :~ 1+2 in faza~ :~ 1+2 in antifaza~ :~2+pot ton~ :~ 2 ~//....nu stiu daca switchul are posibilitatea de a lega si antifaza , eventual cu inca on mic comutator.sau potmetru cu switch.

 

Potmetrele de inst normala au 250Kohm---1M ohm

 

Potmetrele de dupa buffer ( preamp inglobat ) au in jur de 10-20 Kohm , si pot sa aiba si 2Kohm ( teoretic) . avantaj =..nu mai conteaza calitatea si lungimea cablului ( nu se pierd atatea inalte ).

 

Cablu si inalte , iarasi este complect alta zona , nu e vorba de Metale sau Blues !!! eventual Country sau de exemplu un Strumming frumos cu 12 corzi cu inalte frumoase , sau un arpegiu cu un singlecoil ( strat sau Ibanez ) cu chorus ptr un background , rar ptr solo, caci este greu de amplificat corespunzator "live", se foloseste acest ton de singlecoil si single coil 1+2 ( in antifaza) mai mult pe inregistrari .

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
Daca nu stii ce ati trebuie DE CE ? schimbi dozele ?

 

Scuze ca am dat impresia de nehotarare. In momentul de fata is axat pe EMG 81, dar acuma mai ezit stiind ca ma complic foarte mult(si in plus trebuie sa am ambele doze active ca altfel nu prea am sunet in neck).

Mie imi trebuie mai mult "punch" sa zic asa in doza de bridge (si vorbesc despre clean, ca pe distors stiu ca se poate obtine partial din efect)

Daca stiti eventual ceva doza pasiva care sa indeplineasca acest rol va rog sa imi recomandati, ca ii cam complicata instalarea unei doze active.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu ti-as recomanda sa pui o doza activa langa una pasiva. mai bine le pui pe amandoua active. Eu am avut aceeasi dilema acu vreun an cand mi-am pus SD active pe chitara. Odata cu dozele am schimbat si toate potentiometrele. Pe unde am intrebat si eu mi s-a zis ca e posibil ca cea pasiva sa intre in brum de la una activa asa ca le-am pus pe amandoua active. Inca un detaliu. Nu stiu cum vin astea de la EMG caci cu tehnica sunt varza. dar la mine astea SD au venit si cu 2 alte chestii mici (rezistente....mortii lor ca nu ma pricep) care erau gandite sa mai atie din output. Nu le-am pus pt ca vroiam output foarte mare si dupa aia am constatat ca era mult prea mare, adica atat de mare incat sa distorsioneze pe clean de la fortajul dozelor. Adica cu toate controalele din chitara la maxim si amplificatorul pe clean eu am un crunch simpatic. :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca am dat impresia de nehotarare. In momentul de fata is axat pe EMG 81, dar acuma mai ezit stiind ca ma complic foarte mult(si in plus trebuie sa am ambele doze active ca altfel nu prea am sunet in neck).

Mie imi trebuie mai mult "punch" sa zic asa in doza de bridge (si vorbesc despre clean, ca pe distors stiu ca se poate obtine partial din efect)

Daca stiti eventual ceva doza pasiva care sa indeplineasca acest rol va rog sa imi recomandati, ca ii cam complicata instalarea unei doze active.

 

Orice doza mai buna , humbucker , una care da semnal mare si fara zgomot si are mediile ce ati convin.

Diferentele intre humbuck-ere consta in "culoarea mediilor" ce se obtine cu bobinele in contrafaza .

 

Si sa aiba si ton bun splitat , ca sa poti folosi si singlecoil .Dupa cate stiu si EMG face doze pasive , parca am si vazut seturi la in magazin ( trimisoara) ,si e plin da Jackson=uri cu doze EMG de toate felurile ,daca si la voi sunt magazine trebuie sa incerci pe o chitara asemanatoare cu a ta sa vezi ce sunet are , si cu o statie sau procesor pe care cunosti raspunsul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

La ton distorsionat nu conteaza ce doza ai sunetul este acelasi , cu orice EQ se poate filtra timbrul dorit ..etc

Nu are nici un sens sa schimbi doze.

 

Iar vb ca sa ne aflam in treaba...

Link to comment
Share on other sites

Iar vb ca sa ne aflam in treaba...

 

Jacksoane tata, ejti cam rau..... :)

De principiu si (vag) teoretic, karpi are dreptate :)

El exagereaza numai pentru a da culoare si a intari puterea exemplului :)

 

 

ontopic: Anthrax, potentiometrele pentru doze active au alte valori, mult mai mici. Daca blenduiesti o doza activa cu una pasiva, tonul si soundul uneia dintre ele va avea de suferit din cauza potentiometrelor (de volum si ton). D-aia iti spun toti - ori le schimbi p-amandoua cu active (si implicit schimbi poturile), ori nici una.

 

Ca sa te lamuresti : valorile poturilor penru pasive sunt 250 kohmi (sau 500 ko functie de gust), pentru active sunt 25 ko.

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

De fapt jackonul( hai sa il alintam un pic) are dreptate, este pur si simplu aberant sa spui ca o doza nu conteaza la distors , intradevar impactul este mult mai mare la clean dar asta nu e motiv sa spui ca nu conteaza. Iti pun in fata un iris cu doze stoc( humbucker) si iti pun un iris cu doza schimbata in Invader sau 85 ... il bag prin amp de high-gain ... sunt curios daca o sa faci aceeasi afirmatie?

 

Si uite asa intra in dilema saracul incepator.

Link to comment
Share on other sites

De fapt jackonul( hai sa il alintam un pic) are dreptate, este pur si simplu aberant sa spui ca o doza nu conteaza la distors , intradevar impactul este mult mai mare la clean dar asta nu e motiv sa spui ca nu conteaza. Iti pun in fata un iris cu doze stoc( humbucker) si iti pun un iris cu doza schimbata in Invader sau 85 ... il bag prin amp de high-gain ... sunt curios daca o sa faci aceeasi afirmatie?

 

Si uite asa intra in dilema saracul incepator.

 

 

Faceti confuzie totala in legatura cu cea ce am afirmat

 

1 ...am o doza ce scoate 5 mV ' alta doza ce scoate 20mV . alta doza ce scoate 100mV ...OK?

 

oricare din doze o leg la un buffer-preamp !!!!!!!!! si . REGLEZ DIN GAIN sa am 1 V pe iesire in cazul fiecarei doze .Diferenta este doar prin necesitatea diferita de amplificare .

 

In cazul fiecarei doze la sfarsit voi avea 1V pe iesire.( 1V ales doar ca si exemplu )

 

Acum cu aceste semnale atac distorsionatorul si la distorsdiune 100% in toate cazurile voi obtine SEMNAL IDENTIC PE IESIRE .......un semnal RECTANGULAR ....indiferent de doza , magneti , spire etc...

 

Armonicele , culoarea , timbrul chitarei , ale corzilor date si de si pozitia dozei , SE PIERD

 

dominante vor fi armonicele noului semnal RECTANGULAR rezultat in urma distorsionari.

 

Acest nou semnal se prelucreaza cu EQ si ai un ton NOU ce nu prea are nimic cu timbrul chitarei.

 

Deci in concluzie nu mai conteaza cu ce culegi semnalul , nu vor fi diferente sesizabuile in semnalul de iesire .

 

Confuzia provine din faptul ca nu NORMALIZATI semnalul ,

 

Ca sa ai distorsiune la fel trebuie sa ai si SEMNAL de aceiasi amplitudine pe intrarea distorsionatorului cea ce nu-i problema , reglezi din sensibilitate ( gain) !!!

 

Nu se pot compara sunete ce nu se produc in conditii similare !!!! in stilul ..." nu-i frumoasa da-i batrana "...lol

 

O doza cu semnal mic nu inseamna ca ar fi ceva rau , doar ca este o problema in plus.

De exemplu dozele de Strat au semnal mic , suna foarte bine si au " ton" foarte bun. si cu "caracter"

si toti chitaristi se lupta cu zgomotul si cu amplificarea ca sa mentina acest "ton" de Strat .

 

Vrei ton " si mai -mai "... cumperi un FattSrtat sau un PowerStrat si nu incepi sa pui tot felu de doze "puternice" si strici bunatatea de Strat

 

Dezavantajul dozelor cu semnal mai mic este tocmai nevoia de amplificare mai mare cea ce implica un preamplificator in plus , calitatifv si fara zgomot cu dinamica mare ...si scump...etc,,,Totodata creste sensibilitatea dozei + preamplif si la zgomot si perturbatii din cauza amplificari mari .

 

Asa ca ideal este sa ai semnal mare din doza pasiva si sa nu trebuieasca sa amplifici prea mult , in acest mod ai zgomot mai mic. si ajungi la distorsiuni si cu sensibilitate al amplificari la un nivel mai scazut.

 

Dar NU se cumpara o chitara dupa cat de TARE suna doza !!

 

.Dozele "active" au o doza cu semnal mic ce este amplificat de un amplif incorporat , => semnal mare ce va supramodula si mai tare un etaj amplificator sau distorsionator.Dar important este " tonul" dozei si campul magnetic slab ce nu va influenta sustainul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Deci in continuare sustii ca daca folosesti un efect de tipu Distortion, indiferent ce doza ai... vei suna la fel, ca semnalu tau se face rectangular. Si totusi, io am simtit o diferenta intre doza stock de pe Ibanez si JB-u pe care il am acuma. Dar na, probabil ca ai dreptate si mi-am inchipuit totul, ca sa justific in capu meu diferenta de bani.

 

Va las pe voi, publicul, sa trageti concluziile.

Link to comment
Share on other sites

Deci in continuare sustii ca daca folosesti un efect de tipu Distortion, indiferent ce doza ai... vei suna la fel, ca semnalu tau se face rectangular. Si totusi, io am simtit o diferenta intre doza stock de pe Ibanez si JB-u pe care il am acuma. Dar na, probabil ca ai dreptate si mi-am inchipuit totul, ca sa justific in capu meu diferenta de bani.

 

Va las pe voi, publicul, sa trageti concluziile.

 

 

+1

 

 

 

Experimentat de mine , deci nu zeci de explicatii tehnice .. ca nu asta simte un ascultator cand vine la tine sa te auda cum canti .. sirul luii fibonaci intersectat de surubul lui arhimede impreuna cu toeria relativitatii restranse al lui einstein frate ce ma gadila astea la ureche .... :):):(B);):)

 

Singurul mod prin care o doza va suna la fel ca alta total diferita este daca o bagi printr-un zoom folosesti un cablu neshielduit de cea mai proasta speta, si tragi totul intr-o placa de sunet cu procesare pe 4 biti si le asculti la boxe noname de 5lei din piata obor....

 

Karpi .. in fiecare post de-al tau incerci sa intoxici lumea cu detalii tehnice pe care multi ori nu le inteleg ori nu isi bat capul cu ele ca nu prea au rost.

 

Mai studiaza putin si nu o sa mai faci afirmatii d-astea in care spui ca magnetul nu conteaza ..... la fel si amplasamentul dozelor ;):o .

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest AnthraX

revin, si din lene sa deschid un nou topic scriu aici...

am studiat piata si am ramas la cateva idei de doze

SD Invader e cam exclus ca nu prea are inalte (nu vreau doar power chords si riffuri joase, imi trebuie un sunet balansat, dar cu inalte din plin)

DiMarzio X2N ramane optiune dar rog pareri

de la SD m-am gandit la SH6 si SH13, din nou rog pareri

alte sugestii de doze sunt binevenite

Link to comment
Share on other sites

karpi se referea la distors 100%, din ceea ce am citit eu si din acest punct de vedere are dreptate. Excluzand zgomotul de fond care difera de la o doza la alta , functie de calitate, la 100% distors (vorbim de acelasi efect, nu de marci diferite) si acelasi output reglat din gain, dozele suna la fel (urechea percepe f. greu diferentele). problema e ca nimeni care cauta un anume sound nu canta cu 100% distors, ci pe undeva la 60-80% distors, unde diferentele dintre doze sunt mai mult decat evidente.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

La EMG H4 am renuntat... cu SH6/X2N se poate obtine un sunet bun, agresiv de metal, dar in acelasi timp sa aiba si un clean frumos (gen clen-ul de la master of puppets) in brigde? (ca tare imi place clean-ul ala dulce dar punchy de pe brigde)

Link to comment
Share on other sites

First of all, cleanul de la Metallica se bazeaza in f mare masura pe amplificatoarele Roland Jazz Chorus. Exact ala e sunetul lor, ff clean si stralucitor.

 

Cum am mai spus, in mod inerent exista un compromis intre output mare si raspuns in frecventa. Output mare = sunet mai inchis. Si invers.

Problema a fost oarecum rezolvata de dozele active, care folosesc alta tehnologie ce nu are aceste inconveniente.

Eu am acum pe chitara un set 85/60, si pot face comparatie cu alte doze pe care le-am avut: Hot Rails, Custom Custom, Di Marzio (custom pt Yamaha). Sint foarte multumit de tehnologia activa, dar in mod evident nu e pentru oricine. NU este pt soft-hard rock. E buna pt stilurile unde ai nevoie de multa claritate, in defavoarea culorii sau a "personalitatii" dozei. Cum ar fi Metallica, orice tip de shred, zic eu chiar si jazz.

 

Din ce am auzit pina acum sample-uri, dozele active de la Seymour Duncan par cele mai HI FI, cu multe inalte si frecvente ff echilibrate.

Asculta sample-urile de pe site-ul Seymour Duncan, sint f bine realizate si f relevante ca sunet. Sigur o sa gasesti ceva care sa se apropie de gustul tau.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Mi-as lua doze active dar am bani doar de o singura doza (sau voi avea ca acuma chiar stau mai prost) si nu vreau sa raman numa cu doza de bridge functionala. Poate in viitor, dar acuma vreau o doza pasiva high-output si echilibrata.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai mult se apropie de ce vrei tu Seymour Duncan Full Shred. Asculta si vezi ce parere ai. Eu am vrut sa mi-o iau dar din motive obiective a trebuit sa ma multumesc cu Custom Custom. Pe care pina la urma am inlocuit-o cu active.

 

Di Marzio nu voi recomanda niciodata. Am o ...problema cu aceasta firma. Prietenii stiu de ce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Am facut urmatorul test: am luat sample-uri de pe site-ul SD de la SH-6 Duncan Distorsion SH-4 JB si SH-10 Full Shred si le-am pus frumos in winamp sa le ascult (nu puteam vedea de la ce doza is fiindca aveau nume de genu trackxx.mp3). Prin aceasta selectie oarba si lipsita de prejudecati, am ales SH-6... acuma ramane numa sa imi adun bani de doza :) .

Multumesc tuturor pentru sugestii.

Si inca un lucru, daca pe chitara am tremolo clasic ce trebuie sa cumpar, humbucker sau trembucker?

La doza mea stoc am o mica problema ca in zona corzilor subtiri, pole-urile de la doze nu sunt nicidecum asezate bine sub corzi, culminand cu coarda 1 care pot sa o cobor pe doza ca nu atinge pole-ul.

Link to comment
Share on other sites

Am facut urmatorul test: am luat sample-uri de pe site-ul SD de la SH-6 Duncan Distorsion SH-4 JB si SH-10 Full Shred si le-am pus frumos in winamp sa le ascult (nu puteam vedea de la ce doza is fiindca aveau nume de genu trackxx.mp3). Prin aceasta selectie oarba si lipsita de prejudecati, am ales SH-6... acuma ramane numa sa imi adun bani de doza :) .

Multumesc tuturor pentru sugestii.

Si inca un lucru, daca pe chitara am tremolo clasic ce trebuie sa cumpar, humbucker sau trembucker?

La doza mea stoc am o mica problema ca in zona corzilor subtiri, pole-urile de la doze nu sunt nicidecum asezate bine sub corzi, culminand cu coarda 1 care pot sa o cobor pe doza ca nu atinge pole-ul.

 

Ar trebui sa iti cumperi humbucker. Trembucker-ul e pentru chitare cu floating bridge (ex. Floyd Rose). Dar cel mai bine este sa masori dozele si sa le compari cu dimensiunile date de SD. Faptul ca polii nu sunt sub corzi e destul de nasol. La ce doza ai observat problema?

 

O mica precizare: exista chitare cu bridge fix la care trebuie doza cu spacing de trem. La SZ-ul meu asa este. Probabil ca s-a considerat ca e mai usor de cantat avand corzile mai departate.

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.