www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Studiezi Cu Metronom - Www.music-Academy.ro


zamolxed
 Share

Recommended Posts

Salut,

am facut o noua lectie (putin cam lunga, recunosc) despre ritm, studiu cu metronom, si cateva concepte f utile ce m-au ajutat pe mine in cariera mea, permitandu-mi sa invat chestii foarte grele in timp foarte scurt

 

daca aveti cont pe site-ul MA trebuie doar sa va logati si apoi gasiti lectia la meniul "Lectii gratuite"

Daca nu aveti cont, va puteti crea un profil foarte rapid, evident, gratuit icon_smile.gif

 

http://music-academy...freelessons.php

 

Ca sa fac lucrurile si mai interesante, lectia este sub forma de „reality show”, adica am ales sa cant ceva ce nu imi iese deloc, pentru a va oferi ocazia de a arunca o privire in procesul meu de lucru, asa cum este el, imperfect, cu greseli, cautand permanent solutii.

 

Din aceasta lectie vei putea invata:

 

-o metoda clasica de studiu cu metronom foarte utila ce iti permite sa lucrezi eficient - se numeste “cresterea gradata a tempoului” , “din aproape in aproape” sau “pas cu pas” - aceasta metoda permite asimilarea unor pasaje muzicale in cel mai scurt timp cu putinta (difera de la persoana la persoana)

-concepte ce te pot ajuta sa iti pastrezi concentrarea in timpul invatarii

-iti vei consolida reflexele ritmice

 

Nu uitati, astept feedbackul vostru, si pentru intrebari ma puteti contacta oricand, fara jena icon_smile.gif

 

Spor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Salut.

 

daca aveti cont pe site-ul MA trebuie doar sa va logati si apoi gasiti lectia la meniul "Lectii gratuite"

Daca nu aveti cont, va puteti crea un profil foarte rapid, evident, gratuit icon_smile.gif

 

http://music-academy...freelessons.php

 

Atita timp cit imi ceri sa-mi fac cont pe saitul tau, lectia nu e chiar gratis.

N-o sa-mi fac cont si sper sa nu-si faca nimeni cont, pentru ca intentia ta nu a fost sa ne inveti pe noi cu metronomul, ci sa-ti faci tu trafic si useri. Chiar era nevoie sa pui numele saitului la denumirea topicului?

 

Din aceasta lectie vei putea invata:

 

-o metoda clasica de studiu cu metronom foarte utila ce iti permite sa lucrezi eficient - se numeste “cresterea gradata a tempoului” , “din aproape in aproape” sau “pas cu pas” - aceasta metoda permite asimilarea unor pasaje muzicale in cel mai scurt timp cu putinta (difera de la persoana la persoana)

-concepte ce te pot ajuta sa iti pastrezi concentrarea in timpul invatarii

-iti vei consolida reflexele ritmice

 

Si de ce mi-as face cont la tine cind pot sa vad aceleasi chestii (explicate probabil mult mai bine) pe youtube? Scuza-ma, dar metoda ta clasica e cunoscuta de ani de zile...

 

Nu uitati, astept feedbackul vostru, si pentru intrebari ma puteti contacta oricand, fara jena icon_smile.gif

 

OK.

 

EDIT: Si sa fim seriosi, aia care au nevoie de un tutorial video pentru a invata cum sa exerseze cu metronomul sint prosti. Rau, si merita sa ia bataie.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Ironside...de obicei ai posturi pertinente, dar de data asta lasa-ma sa ma indoiesc.

 

1.cum iti poti da cu parerea despre calitatea lectiei? ai vizionat-o? Daca da, inseamna ca ti-ai facut cont pe site-ul respectiv?Deci cum e......

2.pe baza a ce ai dedus ca omul asta - nu il cunosc - doreste sa isi faca trafic? pai atunci nu era mai simplu sa puna un anunt de genul..vand pene de chitara din tabla de conserva Sadu...intrati si va minunati? cred ca prindea mai repede. Asa cred ca a depus ceva efort, daca nu cu lectia in sine, macar cu inregistratul, up-load samd...

 

atat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi-am facut mai demult cont la voi de curiozitate. Am incercat acum sa resetez parola pentru ca nu o mai stiam (sau poate o stiam si n-a mers?!?) si cand sa accesez link-ul din email:

 

SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'studio87_academy'@'localhost' (using password: YES)

 

Daca site-ul vostru nu e beta, e cam aiurea sa vrea omu' sa intre si sa nu poata. A doua oara s-ar putea sa se lase.

 

Nu subscriu la parerile colegului Ironside, totusi sa 'urli' cu numele site-ului in titlul topicului nu e chiar elegant. Si eu am un site legat de domeniul muzical, insa mi s-a parut deplasat sa-l promovez pe RGC (desi nu are acelasi specific). Ba chiar nici nu stiu daca vreunul din colegii de forum stie ca-mi apartine, desi sunt convins ca foarte multi il cunosc/folosesc.

 

In rest, felicitari pentru initiativa. Nu v-am urmarit lectiile dar daca va iesi in final cum trebuie, de ce nu. In definitiv nu exista niciun site de gen in Romania. Macar de-ati face unul complet si complex. Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru pareri.

 

MI-as fi dorit sa va dau un raspuns cat mai amplu posibil, insa timpul meu este limitat, si sper sa nu vedeti asta ca pe un act dictat de ego.

 

Regret ca am pus numele site-ului in titlu, la ora 04:30 dimineata se pare ca mi-am dorit mai mult trafic decat meritam. Deduc ca acest lucru a generat atitudinea lui Ironside, care probabil s-a simtit furios ca o lectie cu un subiect atat de banal incearca sa genereze trafic si useri pe site-ul al carui brand incerc sa il construiesc. Pe viitor am sa incerc sa nu mai fac astfel de greseli.

 

Cu cat lucrez mai mult la acest proiect, cu atat realizez ca am itnrat intr-o hora uriasa ce deja ma intoarce pe dos. Suntem o echipa mica si incercam sa facem totul cat mai profi cu putinta (deh, perfectionisti.. unul si unul) , insa ne lovim si de inevitabilele greseli,pe care incercam sa le vedem ca pe un lucru bun - pentru ca astfel stim unde sa lucram (exact ca in Muzica).

 

Lectia despre Metronom este una din multe altele ce vor aparea cat de curand. Poate ca in ziua de azi pare evident cum sa folosesti un astfel de aparat, insa eu am pierdut extrem de mult timp cantand sute de ore alaturi de un obiect care face doar tic-tac, neinvatandu-ma nimeni cum sa il folosesc eficient si ce anume sa urmaresc. Alte vremuri, recunosc.

 

Am sa comunic problemele legate de inscriere colegului responsabil de site, sper sa nu se mai repete.

 

Inca o data, va multumesc pentru timpul acordat

Adi

 

Apropos, daca ma puteti indruma cum sa scot adresa site-ului din titlu, as aprecia mult.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Si chiar daca ar fi doar o chestiune de trafic, care e problema? Rolul internetului nu este de informare?

 

Iar lucrul cu metronomul, pentru incepatori este de foarte multe ori strain. Anuntul este postat in sectiunea "Pentru incepatori". De ce le-am lua acestora dreptul la informare?

 

Chiar si titlul, fiind vorba de o scoala de muzica si nu de vanzari ciorapi, nu mi se pare gresit. Tara asta duce lipsa de astfel de initiative bune. Cred ca atitudinea ar trebui sa fie inversa, mai ales pe un forum de "muzica". Chiar mi s-ar parea potrivit, ca in sectiunea "Pentru incepatori" (si nu numai!) scoala asta de muzica si altele ar trebui sa aiba deschise cate un topic de prezentare. Asa, jurnalistic, daca vreti, ca informatii. De oameni de genul asta (in cazul asta, Adrian Ciuplea) are nevoie RGC-ul, pentru a creste calitatea postarilor, de multe ori aiurea si aberante.

 

As incheia si eu ca si colegul Ironside cum ca cine se supara din cauza postarii mele e prost, dar n-o fac.

 

Seara buna tuturor!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ironside...de obicei ai posturi pertinente, dar de data asta lasa-ma sa ma indoiesc.

 

Nu e ca si cum te-as tine eu drept.

 

1.cum iti poti da cu parerea despre calitatea lectiei? ai vizionat-o? Daca da, inseamna ca ti-ai facut cont pe site-ul respectiv?Deci cum e......

2.pe baza a ce ai dedus ca omul asta - nu il cunosc - doreste sa isi faca trafic? pai atunci nu era mai simplu sa puna un anunt de genul..vand pene de chitara din tabla de conserva Sadu...intrati si va minunati? cred ca prindea mai repede. Asa cred ca a depus ceva efort, daca nu cu lectia in sine, macar cu inregistratul, up-load samd...

 

atat

 

1. Nu am vizionat-o, nici nu am nevoie. Ce crezi ca poate sa iti explice acolo, in afara faptului ca tre' sa pui accent pe prima nota, ca tre' sa tii ritmul si sa stii sa imparti bataia de metronom in tripleti, saisprezecimi? Nu are ce sa fie atit de revolutionar, sincer.

 

2. Trafic si reclama. Nu fac parte din administrarea forumului si nu stiu daca adminii au vreo intelegere cu academia respectiva, dar mi se pare o miscare urita sa te duci la cineva acasa si sa-ti faci reclama. Sa-ti pui adresa saitului in numele topicului, sa ne explici cit de simplu e sa ne facem user. N-ar fi fost mai usor sa nu ne oblige sa ne facem user pentru a viziona clipul? Nu de alta, dar sa stiu si eu pentru ce pierd acele doua minute in care imi fac cont, plus ca nu-mi place sa-mi bag adresa de email in baza de date a unui sait despre care nu stiu nimic.

 

Stirile Kanal DD> Soc!!! Revoltator !! Chitaristul lui Banica Jr si basistul lui Despot sunt ahtiati dupa.... TRAFIC. Folosesc momeala cu tic tac ! Ironside face dezvaluiri tulburatoare despre abjecta manevra. Nu parasiti frecventa si nu va lasati pacaliti!!!!

 

Uite aici dezvaluire tulburatoare: Alinator este prima persoana capabila sa vorbeasca cu limba prinsa intr-un anus.

 

Academie, mare grija la PDO. :)) Si in loc de localhost, pune 127.0.0.1. ;)

 

OK, ca sa nu ziceti ca sint rau, o sa incerc sa fiu bun. Asa ca am zis sa-mi fac si eu cont, sa vad, poate lumea nu e chiar atit de neagra. Intru pe sait si dau la register.

 

1. Nu stiu cine face saitul, dar la register parola trebuie ceruta de doua ori, in caz ca userul bate o litera aiurea. Ceea ce am si patit. A trebuit sa dau reset. Asa ca admini, bagati inca un cimp la register, cu retype password.

 

2. Tot la sistemul de inregistrare, ar fi frumos din partea voastra sa ma lasati sa imi aleg daca vreau newsletter pe e-mail, nu sa-mi fie bagate pe git.

 

3. Cine dracu se ocupa de IA? Sa-i dati bataie grava din partea mea, ca nu gasesc nimic din ce caut! Aratati-mi de unde se acceseaza pagina cu free lessons. Aratati-mi de unde se acceseaza lectiile. Tot ce am gasit au fost profilele instructorilor (care chiar nu ma intereseaza). Hai sa zicem ca ar fi acolo, pitite pe undeva, de nu le-am vazut. Chiar si asa, BA! Alea tre' sa fie puse, in plm, la vedere, ca daca vreau sa ma duc la vinatoare, imi iau pusca si trag dupa giste, nu intru la voi pe sait!

 

Puneti un buton mare, cit casa, acolo sus, "LECTII FRAIERE", ca alea ma intereseaza, nu profilu' lu' Monica Gabor.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.