www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Radio Rusesc Pe Lampi, Posibil Amp?


kizu
 Share

Recommended Posts

Acum cateva zile am primit de la un prieten, un radio rusesc pe lampi,Latvya. Arata destul de bine pentru varsta lui(este fabricat prin 63) si chiar functioneaza destul de bine. I-am desfacut capacul din spate sa vad ce lampi are. Am gasit 7 lampi-6p14p, 6h2p, 6j1p, 6e1p, 6k4p, 6i1p, 16n3p.

 

Credeti ca daca incerc sa scot din el trafurile si lampile si sa fac un amp de 5W se merita? Sau stric "bunatate" de radio degeaba?

Link to comment
Share on other sites

binenteles ca-l strici :)

depisteaza unde este intarea in partea de amplificare, scoate pe spate un jack sa-l folosesti ca intrare power amp cand jackul este introdus (cand nu e pus jackul, radioul functioneaza normal). mai poti intercala in circuitul mufei un potentiometru de volum, eventual un eq simplu). mai poti monta un jack pt cabinet extern si gata.. ai si amp si radio vintage.

daca vrei sa-ti faci un amp de 5 w poti cumpara piesele separat, la preturi infime - lampi sh de genul asta le iei la max 5 lei buc, soclurile la fel, iar trafurile pe la 20 lei buc, pe elforum.ro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si varianta asta inainte sa intreb pe RGC Din fericire radioul are intrare de pick-up in spate si iesire de difuzor asa ca nu mi-a fost prea greu sa il probez. Impedanta de iesire nu o stiu, cele 4 difuzoare pe care le are nu sunt marcate. Din pacate ,sunetul pe "curat" fara overdrive sau alt efect este slab calitativ , plus ca se aude foarte incet,parca i-ar mai trebui inca o lampa in preamp. Spun asta pentru ca, situatia se schimba, cand am folosit un overdrive mai suparat.Oricum ,sa il pastrez ca si radio, nu prea ma intereseaza; e mare si ocupa mult loc; ideea era sa folosesc trafurile si lampile din el pentru a face un amp de 5 w care sa sune un pic mai bine decat ceea ce poate el sa faca. Are 3 trafuri :alimentare,iesire si inca unul mai mic langa cel de iesire,probabil alimentarea filamentelor Schema nu o gasesc pe net ca sa imi fac o idee ,asa ca daca aveti sugestii ce se poate face din el ,va ascult! Nu vreau sa il stric degeaba daca nu iese nimic;Poate ajunge la cineva pasionat de reconditionarea lui

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai, vrei un amp de 5 w cu trafurile respective, dar n-ai de unde sa stii daca traful de iesire scoate 5 w.

schema din zona de amplificare o poti scoate usor pt ca ai max 4-5 componente legate de 6p14p. s-ar putea sa nu ai decat un etaj de preamp, 1/2 din 6n2p. si aici e usor sa urmaresti pe cablaj. eu i-as mai adauga un ecc83 pt inca doua etaje de gain, sau o lampa miniatura ca sa nu mai fixez cine stie cum un soclu. doar sa reziste traful pt filamente pt inca o lampa.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate Sorin.Chiar daca nu am avut prea mult jtimp,am reusit sa ma uit putin prin el si intreadevar are doar un singur etaj de preamplificare realizat cu 6n1p,Probabil de aici si sunetul mai slab. Am masurat tensiunea de iesire de la traful de alimentare: are 2 infasurari de 6v-,una pentru filamente,si una pentru becurile din interior-si o infasurare de 275v ~Intrebarea mea este:pot sa folosesc acest traf pt un amp simplu ,fara pretentii?prin punte tensiunea ajunge in jur de 330v dc. Traful de iesire este foarte ciudat-de fapt mai bine zis , trafurile de iesire pentru ca sunt doua Cred ca sunt legate in serie,firele de la primul traf intra in cel de-al. doilea . Spre difuzoare(4 la numar) duc 3 fire.Oricum, aici sunt bagat in ceata ,nu mai inteleg nimiic.

Multumesc,Sorin pentru sfaturi.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai dreptate Sorin.Chiar daca nu am avut prea mult jtimp,am reusit sa ma uit putin prin el si intreadevar are doar un singur etaj de preamplificare realizat cu 6n1p,Probabil de aici si sunetul mai slab. Am masurat tensiunea de iesire de la traful de alimentare: are 2 infasurari de 6v-,una pentru filamente,si una pentru becurile din interior-si o infasurare de 275v ~Intrebarea mea este:pot sa folosesc acest traf pt un amp simplu ,fara pretentii?prin punte tensiunea ajunge in jur de 330v dc. Traful de iesire este foarte ciudat-de fapt mai bine zis , trafurile de iesire pentru ca sunt doua Cred ca sunt legate in serie,firele de la primul traf intra in cel de-al. doilea . Spre difuzoare(4 la numar) duc 3 fire.Oricum, aici sunt bagat in ceata ,nu mai inteleg nimiic.

Multumesc,Sorin pentru sfaturi.

Toate cele bune!

 

Schema promisa

post-7787-0-47557000-1385661373_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.