www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze "fender Custom Shop 69"....production Version ?!


tudorzzz

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt pe cale sa-mi cumpar un Fender Stratocaster Classic Player 60 ( si o sa-l cumpar :)...numai ca am o mica nedumerire legata de doze ( Custom Shop 69 ) cum ca nu prea ar fi "custom shop" ci " custom shop 69 - production version ". Poate sa-mi explice cineva diferenta? Intuiesc cam despre ce ar fi vorba...dar atunci de ce le comercializeaza fender fara specificatia asta?

Link to comment
Share on other sites

Acum sunt si mai in ceata...care sunt " celelalte "?...exista vreo diferenta intre dozele din chitara asta:

 

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-fender-classic-player_p633.html

 

si dozele astea:

 

http://www.guitarshop.ro/doze-chitara-fender-custom-shop-69-strat-set-3-buc_p1070.html ?

Link to comment
Share on other sites

Acum sunt si mai in ceata...care sunt " celelalte "?...exista vreo diferenta intre dozele din chitara asta:

 

http://www.guitarsho...layer_p633.html

 

si dozele astea:

 

http://www.guitarsho...-buc_p1070.html ?

 

Diferente:

- pe strat Classic Player '60 (made in Mexic) dozele se numesc "Custom'69"

 

- setul de doze din link se numeste "Custom Shop '69" si sunt bobinate si semnate de A. Y. (chipurile), fiind standard pe Custom Shop '69 Stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

am inteles acum. mersi de informatii. intr-adevar...am scapat "shop-ul" din denumirea dozelor , my mistake...oricum, mi se pare naspa din partea lor ca speculeaza neatentia si vin cu un nume aproape identic cu al unui produs custom( mai ales ca aceste custom 69 nu se vand separat ci vin direct in chitara)...sa inteleg ca e o comparatie gen " mike" vs. "nike" intre dozele astea?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai bine testezi tu chitara aia si te hotarasti, singur, daca iti plac dozele "mike"? E importanta are "rangul" dozelor? Daca iti place bine, daca nu, nu.

Oricum, nu a zis nimeni ca dozele de pe chitara aia "incearca" sa le "copieze" pe cele "originale". Oricum, sunt si altui factori foarte importanti care determina sunetul unei chitare si sunt si mai mult factori care determina sunetul intregului rig, unde chitara nu este chiar asa decisiva, cumparativ cu amplificatorul, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

am inteles acum. mersi de informatii. intr-adevar...am scapat "shop-ul" din denumirea dozelor , my mistake...oricum, mi se pare naspa din partea lor ca speculeaza neatentia si vin cu un nume aproape identic cu al unui produs custom( mai ales ca aceste custom 69 nu se vand separat ci vin direct in chitara)...sa inteleg ca e o comparatie gen " mike" vs. "nike" intre dozele astea?

nu vad de ce nu intelegi diferenta,ti s-a explicat ca pe mexican sunt ''custom 69'',probabil varianta mai ieftina de serie mare la ''custom shop 69 ''.

de ce sa ti se para fakeuri,pentru ca nu ai inteles tu despre ce e vorba cumva?

classic player sunt o serie foarte reusita de MIM,btw...

Link to comment
Share on other sites

dupa cum nu ai observat, mi-am inceput ultimul comentariu cu urmatoarele propozitii : " am inteles acum. mersi de informatii ".Nu am zis nicaieri ca mi s-ar parea "fake-uri", asta ai dedus tu din comparatia mea fortata dintre "mike" si "nike". Avand in vedere ca sunt nume aproape identice ( si mai ales ca majoritatea internautilor le prescurteaza la comun pe amandoua cu CS69...) mi-am exprimat o parere depreciativa vizand modul de marketing al firmei Fender in cazul botezarii acestor doze. Hai sa fim seriosi....puteau si ei sa dea un nume diferit...dar ma rog, vad ca-s multi avocati de Fender :) ....glumesc:)....cat despre reusita seriei classic series, asa e...am auzit numai de bine, insa intrebarea mea ramane valabila ( pentru cei care au cantat pe ambele tipuiri de doze in cauza): cum se compara?

Link to comment
Share on other sites

cu riscul de a plictisi, mai vin cu un exemplu cam pe aceiasi linie: dozele Texas Special.

Astea sunt in SRV signature strat :

http://www.fender.com/en-RO/guitars/stratocaster/stevie-ray-vaughan-stratocaster-pau-ferro-fingerboard-3-color-sunburst/

 

Iar astea in American Special strat:

http://www.fender.com/en-RO/guitars/stratocaster/american-special-stratocaster-maple-fingerboard-surf-green/

 

Aceiasi denumire....numai ca unele ( cele din SRV se pare ca sunt Custom Shop iar celelate nu )...nu e specificat in niciun catalog si, dupa cum se vede, nici pe siteul fender.com. Ei bine, aici vin io si va intreb...de unde drecu' sa obtin certitudine daca nu de la producator? de la zvonurile de pe forumuri?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ne intelegem:

Custom 69 sunt proiectate si produse pe linie de fabricatie avand caracteristici identice cu CS 69, adica acelasi tip de magneti, de sarma, bobine gri, cabluri cu izolaj textil, etc... Chitara este proiectata de un Master Builder (Greg Fressler) si respecta specificatiile designerului. Dar nu este facuta manual in atelierul Custom Shop de lutieri ci este facuta pe linia de fabricatie (in mare parte tot "manual") de muncitorii din fabrica din Ensenada - Mexic. Mie imi place chitara.

Custom Shop '69 sunt bobinate manual si semnate de cea care le-a proiectat. (sau cel putin asa se spune).

Oricum la o chitara de 3000 lei nu vei gasi niciodata un set de doze care costa 825, decat daca le-a facut cineva un upgrade, caz in care se va mari si pretul chitarei.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

dupa cum nu ai observat, mi-am inceput ultimul comentariu cu urmatoarele propozitii : " am inteles acum. mersi de informatii ".Nu am zis nicaieri ca mi s-ar parea "fake-uri", asta ai dedus tu din comparatia mea fortata dintre "mike" si "nike". Avand in vedere ca sunt nume aproape identice ( si mai ales ca majoritatea internautilor le prescurteaza la comun pe amandoua cu CS69...) mi-am exprimat o parere depreciativa vizand modul de marketing al firmei Fender in cazul botezarii acestor doze. Hai sa fim seriosi....puteau si ei sa dea un nume diferit...dar ma rog, vad ca-s multi avocati de Fender :) ....glumesc:)....cat despre reusita seriei classic series, asa e...am auzit numai de bine, insa intrebarea mea ramane valabila ( pentru cei care au cantat pe ambele tipuiri de doze in cauza): cum se compara?

:facepalm: e ACEEASI DOZA,de ce sa dea alt nume cand e aceeasi chestie???cu unii e mai greu,n-ai ce sa-i faci...dom'le,ca e cs69,57/62,texas specials sau whatever the fuck vezi sa scrie pe pachetul lor /in specificatiile chitarii treaba e ca la alea cu CS in fata se folosesc exact aceleasi ''retete''ca la alealalte fara,aceeasi sarma,acelasi numar de spire,aceiasi magneti.[teoretic].

unele sunt bobinate in CS in state de angajati cu salariu de 100000 $,alealalte in mexic de negrii pe plantatie.

comparatia cu nike-mike e cretina deoarece evident sugereaza ca unele ar fi fakeuri ,fara suparare...

incearca chitara mai bine...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma mai mira ignoranta unora DAR totusi fiecare are posibilitatea sa compare un HDD extern cu capacitatea de 2TB

cu o doza oarecare ...

 

HDD-ul are magnet mai scump decat o doza , are si sarma de cupru cam acelasi gramaj , confectionarea necesita tehnologie de varf si materiale calitative foarte scumpe ...motoare ,senzori , placile super calitative , capete de citire/scriere speciale rezistente la 7500 rotatii pe minut !!! plus nu mai amintim partea de comanda electronica si sa nu uitam munca de proiectare dezvoltare etc etc ,,

 

Nu se prea justifica cu nimic pretul unei rahat de doze vandute cu pretul unui HDD extern de 2TB la 400-500 RON.

 

Chiar o chitara completa nu se poate compara cu complexitatea si valoarea unui HDD ..DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE .

 

Nici macar cu un fotoliu calitativ nu poate sa "concureze" la valoarea reala o chitara ,de oricare ar fi ..

 

Este de rasul lumii cum se pot vinde ILUZII si la ce pret

 

Cred ca unii ar fi mai castigati daca dau banii direct la "mama omida" deoarece macar stie o treaba si nu mai intreaba nimic pe forumuri ...

 

 

.

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Cred ca unii ar fi mai castigati daca dau banii direct la "mama omida" deoarece macar stie o treaba si nu mai intreaba nimic pe forumuri ..."

 

Jesus, chiar asa ermetic sunt?!...de unde ai tras tu concluzia ca io vreau sa dau banii la "mama omida"?!...intrebarea mea s-a nascut dintr-o nedumerire ( pe care acum nu o mai am gratie voua, celor care mi-ati explicat cum sta treaba, de pe o pozitie relaxata - fara ironii rautacioase - mersi dgeeko ), si inca cred ca fender ar trebui sa fie mai explicit in descrierea produselor ( nu sunt toti atotcunoscatori in istoria marketingului acestei companii ), iar certitudinea pe care am invocat-o din partea producatorului inca cred ca e valabila, nu vi se pare? sunt constient ca exista atat aici cat si pe alte forumuri oameni cu vaste cunostinte tehnice, oameni care vorbesc in deplina cunostinta de cauza ( cum e si cazul lui karpi si a multor altora), dar asta nu inseaamnna ca nu-mi este justificata contrarierea in ceea ce priveste obtinerea unui adevar : producatorul este vag in descriere, forumistul stie mai bine....eu nu criticam forumistul! ci vagul descrierii producatorului.atat!

Link to comment
Share on other sites

nu ai ce face ,fender au lansat de-a lungul timpului o gramada de produse care au castigat celebritate,detin patentul la ele si le pot fabrica [reissued] oricand sub acelasi nume si posibil aceleasi specificatii in mexic pentru a deservi anumite segmente de piata.

la ce standard de calitate e intr-adevar oarecum discutabil.

ar mai lipsi ca lumea sa se astepte ca dozele sa fie fabricate in 1969...

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

, si inca cred ca fender ar trebui sa fie mai explicit in descrierea produselor

In cataloage , atat Fender cat si Gibosn sunt suficienti de expliciti dar nu mai mult decat pretentiile unora sau auzul altora .

Cu alte cuvinte , cine baga de seama, ok , cine nu , este foarte bine oricum.

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"In cataloage , atat Fender cat si Gibosn sunt suficienti de expliciti dar nu mai mult decat pretentiile unora sau auzul altora .

Cu alte cuvinte , cine baga de seama, ok , cine nu , este foarte bine oricum."

 

Din ce zici tu mai sus reiese ca ar trebui sa citesc un catalog Fender cu un tratat de hermeneutica alaturi. Sa-l cunosc "luciferic", sa intuiesc "misterul" dar sa nu stric "corola de minuni" a catalogului :)....pentru ca, asa cum ai conchis "este foarte bine oricum ". No offense domnule, da asta-mi suna ca vorba aia memorabila a lui Gica Hagi : " ai n-ai mingea, dai la poarta !"

 

Probabil David Lynch ar face un scurt metraj superb cu titlul " noaptea, dozele nu sunt ceea ce par a fi " :)

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba de ofensa . Iti respect punctul de vedere . Ce ignoram noi in aceste discutii, este natura acestei industrii ,a instrumentelor muzicale , care functioneaza de mai multi ani decat varsta noastra la un loc . O industrie , in care , daca nu existau diferente nu se mai vindeau instrumente de la cateva sute de USD la cateva mii de USD. Acum cine considera ca un Stratocaster care costa ceva peste 1000 USD nu are nimic deosebit fata de un alt model care costa peste 3000 USD , nu-si va bate capul sa descifreze aceste cataloage . Singura grija a companiei Fender este sa vanda ambele modele . Din acest motiv descrierile sunt facute cu mare,mare grija si in asa fel incat sa nu ofenseze pe noi, cei care consideram ca aceste chitare sunt la fel dar nici pe cei care constata reale diferente intre cele doua modele . Aici nimeni nu incearca sa convinga pe nimeni cu nimic . Este ca o religie , iti asumi diferentele numai atunci cand esti convins ca ele exista . Dar pt asta trebuie sa testezi . Astea nu sunt lucruri asupra carora sa ceri sfaturi pt ca este ceva mult prea personal. Este o problema de gusturi . Nah acu',...daca am baut tuica toata viata , nu am cum sa emit pretentii in a discuta despre calitatile (sau defectele) unui whisky de 20 de ani .

Din experienta stiu 4 modele de doze,care produc nuante de sunet diferite, cu descrierea de "Custom '69" , doua fiind doar de la Abigail Ybarra .

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O să mă (ne?) acuzați că iar intrăm în discuții "filosofice" gratuite, dar dacă nu m-am lecuit până acum probabil n-o să vină prea curând momentul. Pentru că aparent doar mie și lui Arpi ni se pare ridicol că o chitară costă cât o mașină și o doză cât un PC.

 

Ce ignoram noi in aceste discutii, este natura acestei industrii ,a instrumentelor muzicale , care functioneaza de mai multi ani decat varsta noastra la un loc.

Nu-i chiar așa. A devenit "industrie" propriu-zisă destul de recent, și ca o paralelă cu industria automobilelor l-aș compara pe Leo Fender cu Henry Ford. Iar dezvoltarea explozivă mai recentă a pieței a fost facilitată tot de natura mijloacelor de producție (CNC și asemenea), nicidecum de perpetuarea tradiției meșteșugărești și alte tradiționalisme găsite doar în custom shops și alte buticuri.

 

O industrie , in care , daca nu existau diferente nu se mai vindeau instrumente de la cateva sute de USD la cateva mii de USD.

 

Scriam despre etica designului așa:

Oamenii nu cumpără un produs pentru că e folositor, ieftin, colorat, pufos, simetric sau pentru că are un logo mare pe el sau pentru că a fost recomandat de 6 prieteni. Îl cumpără pentru că cred că e util într-o anumită funcție (inclusiv estetică), fie ea evidentă sau obscură. Rolul nostru este, deci, de a manipula atitudinea publicului față de un obiect.

 

Cu alte cuvinte, singurul lucru necesar pentru existența chitarelor de mii de USD sunt oamenii dispuși să dea banii ăștia pe ele. Nu trebuie să uităm că aceeași specie de primate cumpără icoane de spânzurat de oglinda retrovizoare, brățări care "ajută echilibrul", cristale cu tot felul de energii, cabluri de alimentare care "îmbunătățesc" muzica de pe CD și alte tot felul de lucruri care sfidează rațiunea, și în cantități mai mari. Cam cât credeți că dă populația planetei pe chitare high-end față de cât dă pe tratamente homeopatice, alternative și alte holisticisme? Dar pe țigări? Dar pe droguri și mai periculoase?

Nu trebuie să fii economist ca să-ți dai seama că existența și prețul unui produs nu au absolut nici o legătură cu eficacitatea sau utilitatea sa. v. Perceived Value.

 

Singura grija a companiei Fender este sa vanda ambele modele

O spui de parcă s-au trezit subit cu ele de parcă ar fi daruri de la o civilizație extraterestră. Nu, Fender a decis întâi să proiecteze și să producă acele modele, speculând că vor exista clienți pentru ele. Și de ce n-ar exista?

 

Acum, produc "nuanțe de sunet diferite"? Cum am putea determina? Și dacă am putea, ar fi aceste diferențe complet justificate de variabilitatea procesului de fabricație? Dacă nu, care e teleologia lor? Am putea ști vreodată ce era în capul celor de la Fender când le-au proiectat? Sunteți conștienți că e un proces separat și cu scop diferit de ceea ce e în interesul lor să credeți că s-a întâmplat?

Ce înseamnă "unique coil wind and magnet structure"? Îmi puteți indica o doză care nu e unică în aceste aspecte?

Și considerând parametrii auzului uman și influența restului factorilor în formarea "tonului" (controale de ton/volum, cablu, efecte, amplificator, tensiunea de la rețea, faza Lunii, micul dejun etc.), câte alternative mai ieftine există care oferă același rezultat?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O spui de parcă s-au trezit subit cu ele de parcă ar fi daruri de la o civilizație extraterestră. Nu, Fender a decis întâi să proiecteze și să producă acele modele, speculând că vor exista clienți pentru ele. Și de ce n-ar exista?

 

Cum sa proiecteze ... speculand ??? Iar facem un amalgam mistico-stiintific ??? Cum sa existe "efectul" inaintea "cauzei" ? Chitara nu este o mobila si nici vreo masina care se demodeaza .

Pe de alta parte sursele noastre de informare difera radical , experientele noastre sunt fundamental diferite iar eu nu mai sunt dispus sa pierd timpul cu discutii sterile.

Daca esti atat de pasionat de chitara si vei avea rabdarea sa probezi , poate in timp , iti vei schimba atat atitudinea cat si opiniile.

 

P.S. Industria instrumentelor muzicale exista din anii '50 . "Industrie" nefiind un termen care sa depinda de folosirea unei anumite tehnologii ci de metodele de a face business intr-un anumit domeniu .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chitara nu este o mobila si nici vreo masina care se demodeaza

Deci market share-ul diferitelor modele nu s-a schimbat niciodată? Cu toate că numărul modelelor a crescut practic exponențial? Cu toate că au existat factori culturali direct relevanți pentru piață? Popularitatea lui Hendrix sau Iommi sau Van Halen, Hetfield sau Cobain nu au determinat nici un trend în producția și achiziția unor tipuri diferite de chitară?

 

Industria instrumentelor muzicale exista din anii '50 . "Industrie" nefiind un termen care sa depinda de folosirea unei anumite tehnologii ci de metodele de a face business intr-un anumit domeniu.

Corect. Și se face business la fel ca în '50? Iar 63 sunt "mai multi ani decat varsta noastra la un loc"? Sau a ta și a lui Tudor?

 

Daca esti atat de pasionat de chitara

Când am zis asta? Ar trebui să fie deja clar că prefer să fiu informat decât pasionat.

 

În fine, obiecția mea principală ține de concluzia "daca nu existau diferente nu se mai vindeau instrumente (diferite)". Nu știu cum s-o spun mai delicat decât că e bazată pe o înțelegere naivă a psihologiei, economiei, marketing-ului și product design-ului moderne. Din '50 până azi s-au întâmplat multe lucruri, studiile lui Kahneman et al din sfera economiei comportamentale fiind destul de sus în topul importanței.

 

Serios, cum îți imaginezi că se "naște" un produs într-o firmă mare precum Fender? Crezi că începe cu imaginația unui inventator solitar, succesorul lui Leo care stă și experimentează

? Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cu toate că au existat factori culturali direct relevanți pentru piață? Popularitatea lui Hendrix sau Iommi sau Van Halen, Hetfield sau Cobain nu au determinat nici un trend în producția și achiziția unor tipuri diferite de chitară?

Ba da . De fapt este singurul factor dupa care aceasta industrie , se orienteaza . In opinia mea , nu putem face comparatii generice cu alte domenii .

 

Nu știu cum s-o spun mai delicat decât că e bazată pe o înțelegere naivă a psihologiei, economiei, marketing-ului și product design-ului moderne.

:D :D :D Poti sa o spui cum vrei atata timp cat atitudinea este stimulativa pt dialog .

Bineinteles ca business-ul este important iar cei implicati direct sunt foarte ingrijorati ca nu o poate creste . Segmentul de piata este relativ restrans .

Si ca in orice domeniu unde senzorialul a trebuit abstractizat inginereste , exista bariere de comunicare intre producatori si consumatori/beneficiari . Iar cand vrei sa te adresezi unei mase largi de consumatori , lucrurile se complica si mai mult . Una este sa ofere o chitara care sa semene cu FrakenStrat-ul lui Van Halen iar cel care face home-recording sa aiba satisfactia ca tine in mana o chitara puternic idolatrizata , iar alta este chitara oferita celui care canta asemanator cu Van Halen . Cel din urma va fi mult mai atent la detaliile sunetului si poate va fi mai putin interesat de cum arata .

So, ...concluzia mea este ca discutia despre aprecierea unor asemenea scule , trebuie sa contina si o doza oarecare de pasiune .

Si ca ultim exemplu , unui individ care nu-l intereseaza cu ce masina se plimba isi cumpara ceva cu 4 roti,motor si volan.Iar altul care este tare interesat de cum parcurge un viraj , isi cumpara Mitusbishi Evolution. Cei care sunt innebuniti dupa acceleratii violente isi cumpara Porsche sau Audi R8 . Un factor psihologic exista in toate, ca doar oameni suntem si nu roboti .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca problema e mai complicata, dar o sa incerc sa rezum morometian. Trei chestiuni rezulta din cele spuse aici :

 

1. ca dozele Custom 69 nu sunt una cu dozele Custom Shop 69 dar ca suna si ele bine.

2. ca dozele Custum Shop 69 ( si altele din gama lor de pret ) sunt nejustificabil de scumpe ( in cazul unora ) sau justificabil de scumpe ( in cazul altora).

3. ca aceasta nejustificare/justificare a pretului tine de ratiune( in cazul primilor ) sau de simtire ( in cazul celorlalti )

 

Acum sunt sigur ca Leo Fender descinde din Jane Austen. :)

 

Si ca sa relaxam putin discutia ( min. 5:15 ) :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. ca dozele Custom 69 nu sunt una cu dozele Custom Shop 69 dar ca suna si ele bine.

Inseamna ca nu am pierdut timpul degeaba :)

 

3. ca aceasta nejustificare/justificare a pretului tine de ratiune( in cazul primilor ) sau de simtire ( in cazul celorlalti )

Aici cred ca nu este ok sa le separi , ca apa de ulei . Intotdeauna apelam la ratiune ca nu suntem primate. Dar trebuie sa apelam si la educatia senzoriala din simplu fapt ca, a canta (in general ) presupune si acest lucru .

Simturile nu sunt niste capabilitati care unii le au iar altii duc dorul. Este o problema strict de educatie , de rabdare si de timp . Asa ca apelez la indemnul lui Karpi : studiati si testati cu orice chitara sau scule va pica in mana.

In timp veti ajunge sa stiti exact ce doriti si sa cumparati exact lucrurile de care aveti nevoie .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.