www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IBANEZ RG321RB


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

Guest cdaugustin

Salut ce parere aveti despre IBANEZ RG321RB . Am sansa sa o cumpar la vreo 250$ (direct din state)(fara taxa de transport). Apropo daca o aduce el in tara cand se intoarce cu avionul trebuie sa plateasca taxe vamale ?

Link to comment
Share on other sites

totul tine de atitudine... cand iesi din romania nu te pune nimeni sa declari nimic :)... cu atat mai putin cand te intorci.

 

Iar pentru tipul care vine cu ea din (sh)USA daca vrea sa fie foarte corect, o declara la vama ca fiind a lui si cand pleaca, pleaca cu un reghin obosit pe care il arunca in Oceanul Pacific (sau Atlantik) unde inoata un peshte mic :).

Link to comment
Share on other sites

deci tu imi spui ca daca ma duk in state si ma intorc cu jumate de musiciansfriend cumparat , nu ma intreaba nimeni nimik, de unde le am , cum si in ce fel?(asta pe motiv ca nimeni nu te pune sa declari nimik nici cand pleci nici cand te intorci? ).io personal n-am plecat ,daia intreb,da asa stiam de la altii.

ps: atunci haidetzi sa ne bagam la niste prafuri , ca sa scoatem bani k lumea de scule :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
IBANEZ RG321RB Royal Blue - e posibil ca RB sa insemne chiar Royal Blue :)

10380[/snapback]

 

tocmai, ca exact asta inseamna, si tocmai de aceea am zis daca poate aduce una neagra, si nu albastra. daca citeai cu atentie ce am scris eu iti dadeai seama. :)

 

check this out http://ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=RG321MH&color=2

mai exista si Ibanez RG321WK weatehered black (wk) si exact deasupra unde scrie weatehered black (wk) ei observa ca scrie royal blue (rb).

 

have phun

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai priceput... daca vii cu o scena cu PA si spate normal ca te intreaba aia de unde o ai si te pun sa platesti vama. Daca vii cu o chitara nu intereseaza pe nimeni... e aberant sa faca cineva trafic cu o chitara de 250$ cand numai drumul pana in (sh)USA si inapoi e 1000$. Pe de alta parte, daca vrei sa vii cu prafuri, nici asa nu merge ca au caini cu narile bine dezvoltate. Eu zic sa ramai la chitari si efecte, sau cine stie, poate si un amp aruncat in cala avionului. La chestiile de genul asta nu se uita nimeni la vama... se considera obiecte de uz personal.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
bensoane, nu ma cert cu tine, dar ai spus: "mai poate aduce una la fel, eventual neagra, nu albastra???  :)". Tu ce intelegi prin LA FEL ??? :)

10385[/snapback]

 

 

ca fapt divers, prin la fel inteleg, acelasi model, si anume Ibanez RG321, nu si culoarea, de aceea am si specificat neagra, nu albastra :) dar se pare ca unii oameni chiar cauta nod in papura la fiecare amanunt. dar in fine, nici eu nu vreau sa ma cert cu tine....

 

blah, blah, blah, have phun, iar

Link to comment
Share on other sites

Pai chitara pe avion nu o sa mearga decat la cala. In nici un caz nu te gandi ca o s-o poti lua ca bagaj de mana.

Mai departe nu stiu, daca ii convingi pe vamesi ca e a ta (si ca ai plecat cu ea din tara) presupun ca nu platesti nimic. Daca nu, poate te intelegi cu ei... pana in 500.000 clar. Insa n-as fi asa de sigur ca poti sa scapi cu ea "nevamuita". Trebuie sa existe si aici niste prevederi, ce poti sa iei cu tine ca obiecte personale in excursii s.a.

Link to comment
Share on other sites

RG321 e o chitara interesanta . Parca userul varu' maftei avea o chitara d-asta. Ce imi place la ea e *lipsa* puntii de tip tremolo. Asta iti ofera o mai mare flexibilate in schimbarea acordajelor si mult mai putine batai de cap in setarea ei.

Chitara se prezinta cu un grif tip Wizard II. Profilul grifului Wizard II este foarte subtire . Unii adora chestia asta altii o urasca. Chestiune de gust si de obisnuinta...

Per total la banii astia e o chitara mai mult decat decenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Griful Wizard II e super misto si foarte comod la cantat, desi eu sunt obisnuit cu grifuri cu profil gros. prima chitara electrica pe care am pus mana in viata mea, avea profilul grifului foarte gros, la modul ca era ca un semi-cilindru. oricum era super mishto griful respectiv, simteai intr-adevar ca ti mana pe chitara, si odata obisnuit sa canti pe un asemenea grif, poti canta fara probleme pe orice alta chitara.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, super chitara. Eu am avut modelul vechi, cu corp din basswood si doze Powersound. Asta nou e din mahon si are doze Infinity, care sunt clar mai bune. Mie imi plac grifurile subtiri si nu prea imi plac alea groase. Si in orice caz, sa aiba fretboardul cat mai plat. Acuma stiti cum e, degustibus...

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Salut,

 

Multumesc pentru reply-uri.

 

Eu sper sa scape cu ea fara taxe vamale, vorba aia e o chitara de 250$ (din cate stiam eu poti intra in tara cu obiecte pana in nush ce valoare fara sa fii taxat)(chiar cat mai sunt taxele vamale?). Pentru mine chitara asta e o ocazie super (cred eu) insa nu pot sa mai aduc si altele (sper poate sa fac rost de bani si sa il conving pe prietenul meu sa ia si un efect). Probabil o sa vrea sa isi aduca si el chestii din state si nu stiu sigur daca are loc de chitara mea(eu sper totusi).

 

Daca sunt sugestii pentru alta chitara (chiar un pic mai scumpa :) va rog sa imi spuneti.

 

PS: sorry din nou ca nu pot aduce alta chitara (sper macar pe asta sa o aduc).

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

 

Eu sper sa scape cu ea fara taxe vamale......

10417[/snapback]

 

Aveti grija mai copii si nu faceti marlanii

Caci daca va prinde garda...se duce naiba toata treba..... :)

 

sorry..n-am putut sa ma abtin.... :)

 

p.s...nu-mi dat ban ca nu-s golan.... :)

Link to comment
Share on other sites

Cearny, chiar esti sigur ca prietenii din vama sunt asa de prosti? Din cate stiu eu cataloagele de vama sunt destul de detaliate si de regula nu iesi mai ieftin ci mai scump. Adica ai prins o super-ocazie pe care ti-o strica vama prin pretul de lista. Poate ai tu alte experiente...

 

Personal nu cred ca scapi de vama fara spaga. Taxele vamale pentru chitari sunt 20% daca nu vin din CE. Cum RG-ul e facut in Korea (asta in cazul in care poti prezenta tara de origine prin formular agreat de Romania, altfel oricum te baga la taxe) nu prea cred ca scapi. In ceea ce priveste declararea cred ca legea spune ca trebuie sa declari la iesirea din tara orice bun care se supune taxelor vamale. De exemplu, nu trebuie sa declari un aparat foto cu film, dar trebuie sa declari o camera video. Nu trebuie sa declari un telefon, dar trebuie sa declari un laptop etc. Daca nu declari si iti gasesc respectivul bun la intrarea in tara te vamuiesc. Am asistat la o asemenea scena cand un nea nu isi declarase camera video (care oricum era o jerpelitura) iar vamesii l-au pus sa plateasca taxa. Nici varianta cu iesitul din tara cu o Hora si intoarcerea cu un Ibanez nu este foarte simpla pentru ca pe formularul de declaratie scrie si marca. Poti sa faci o manevra si sa pui un sticker pe ea cu Ibanez.

 

In alta ordine de idei IBZ RG321 e o chitare mistoaca. Eu am un RG320 care e varianta cu tremolo Edge III (varianta ieftina de Edge Pro, care la randul ei este Floyd-ul modificat de IBZ). De asemenea difera si lemnul care este basswood cu maple top. Sunetul este misto, desi dozele INF sunt un pic cam pe inalte. Grif-ul pentru mine este superb, iar fret-urile jumbo sunt excelente pentru benduri si alte minuni. Una peste alta merita luata. Succes!

Link to comment
Share on other sites

.... In ceea ce priveste declararea cred ca legea spune ca trebuie sa declari la iesirea din tara orice bun care se supune taxelor vamale. De exemplu, nu trebuie sa declari un aparat foto cu film, dar trebuie sa declari o camera video. Nu trebuie sa declari un telefon, dar trebuie sa declari un laptop etc. Daca nu declari si iti gasesc respectivul bun la intrarea in tara te vamuiesc. Am asistat la o asemenea scena cand un nea nu isi declarase camera video (care oricum era o jerpelitura) iar vamesii l-au pus sa plateasca taxa...

10570[/snapback]

 

 

tell me one shit: vin cu chitara in romania, platesc vama si peste 10 zile ies cu aceiasi chitara din romania.... imi returneaza cineva vama ???... oare Megadeth au platit vama pentru sculele cu care au intrat in romania ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tudor
tell me one shit: vin cu chitara in romania, platesc vama si peste 10 zile ies cu aceiasi chitara din romania.... imi returneaza cineva vama ???... oare Megadeth au platit vama pentru sculele cu care au intrat in romania ??? :)

10571[/snapback]

 

scuze ca ma bag, dar din cate stiu eu vama platesc numai cetatenii unei tari cand intra in tara lor cu ceva, cu alte cuvinte nu platesti vama decat tarii tale( deci in cazul megadeth nu se aplica)

I think :)

Link to comment
Share on other sites

M-am intors din State acum 2 luni, cu un Les Paul in spate :)

 

Sa punctam niste lucruri :

 

a) NIMENI nu va pune o chitara in cala. Chiar si pilotii si stewardesele stiu ca o chitara e un obiect DELICAT. In cel mai bun caz, stewardesele vor lua chitara si o vor pune bine, in locuri ferite (de obicei, in dulapul pt hainele celor de la business class). In cel mai rau caz, stati cu chitara intre picioare :)

 

:( De cate ori am aterizat pe Otopeni, o singura data m-a oprit un tip. M-a intrebat daca am facut "ceva cumparaturi mai speciale", i-am spus ca nu, si gata. Nu a deschis nici un bagaj.

 

c) Chitara, laptop, aparat foto, etc, sunt considerate obiecte personale. Eu lucrez [si] in UK, si am niste scule si acolo... de multe ori ma car cu ele, UK - RO si inapoi. Nimeni nu intreaba nimic...

 

d) Chestia cu reghinul vechi declarat nu prea e valabila :) Tipii de la vama noteaza si seriile produselor in fluturasul ala B)

 

Warm regards.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.