www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

barre-uri thumb over bridge


Thrall
 Share

Recommended Posts

Sa-mi bag.. nici asta nu imi apartine.. zilele trecute am descoperit cat de frumos iese un capodastru folosind degetul mare.. acum.. ca de obicei.. aflu ca doar reinventam roata.. :)

Mi-a iesit foarte bine acordul sol liber barand cu degetul mare undeva mai sus pe grif. Nu cred ca este o tehnica in sine.. ci o improvizatie care mie mi se pare foarte promitatoare pentru ca deschide noi perspective privind modul in care se poate face armonia.. promite noi culori(putand pune capodastru cand vrei..) :)

Mana o tii cum vrei.. cat sa apesi corzile necesare fara sa le mutezi.. incearca sa descoperi in ce unghiuri iti permite anatomia mularea perfecta(sau mai putin perfecta) a degetul mare. Ideea este sa nu tii bara pe toate corzile, ci numai pe cele necesare. Bafta!

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Tehnica este numita popular "monkey grip" si intr-adevar este des folosita...INSA exista speculatii privind faptul ca tehnica nu este sanatoasa deloc si provoaca artrita dupa cativa ani si multi maEstrii spun sa n-o folosim decat atunci cand e absolut nevoie...ce filozof sunt astazi...

 

 

Din ceea ce stiam este f f des folosita in jazz unde majoritatea acordurile se tin mai usor in felul asta...

 

 

S-ar putea totusi sa gresesc... :(

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Foloseste cineva acest mod de a tine acordurile cu barre? Implica folosirea degetului mare pe ultima coarda si eventual oprirea corzii La. Cel mai des am vazut la john frusciante tehnica asta si am si eu nevoie de niste... indicatii:) in aceasta directie. daca aveti si o poza ar fi nice :).

 

Deshi neortodoxa se foloseshte la greu pentru a prinde 1-2 note de bass intr-un acord, mai ales in blues, dar si in jazz, sa nu mai vorbim de country sau, de ce nu, muzica populara acompaniata lautareshte (in sensul bun al cuvantului).

 

Doar clasicii o resping ca fiind "lautariseala".

 

Tehnica purista zice sa nu atingi niciodata cu podul palmei stangi dosul gatului, si de asemenea sa nu atingi niciodata cu podul palmei drepte bridge-ul sau corzile sau corpul. Mainile trebuie sa "pluteasca". Dar marii chitarishti (chiar si de clasica) din toate timpurile au desfiintat aceste "reguli".

 

yeap!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.