www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara sa-mi iau de heavy metal si trash?


Guest BlackFang
 Share

Recommended Posts

Guest BlackFang

vreau sami iau un ibanez sau BC Rich :)...da nush ce sami iau.... chitarile astea sunt bune: GRG170 dx sau GRG270 dx(la asta am inteles k cika se duce floydu dupa o luna) sau alta chitara de hardcore ,trash si heavy metal...sugestii.....pana in 10 mil :)

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

du-te ma la magazinele de specialitate..si ia-ti ce-ti place tie...cred k e o intrebare aiurea..ce chitara sa-ti iei...

chitara se probeaza..se simte...etc....nu poate nimeni sa-ti zica ia-ti chitara x...k nu cumperi conserve de carne ( de porc)...asa k te duci ..probezi..si apoi vii si intrebi..merita chitara x banii aia??...asa poate te mai putem ajuta...baftalos...

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

du-te ma la magazinele de specialitate..si ia-ti ce-ti place tie...cred k e o intrebare aiurea..ce chitara sa-ti iei...

chitara se probeaza..se simte...etc....nu poate nimeni sa-ti zica ia-ti chitara x...k nu cumperi conserve de carne ( de porc)...asa k te duci ..probezi..si apoi vii si intrebi..merita chitara x banii aia??...asa poate te mai putem ajuta...baftalos...

 

vreau sa intreb mai intai...e mai bun grg170 decat 270...k am auzit k la 270 se duce floydu

 

Pt genurile amintite de tine va trebui sa faci palm-mutting la greu.....si crede-ma ca nu e tocmai comod pe floyd

 

da....da nu merge data jos bara?....nu prea le am k floydurile....nu ala e tremolo...k nici nu mai stiu :) :) :)

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu exact ... iron maiden canta heavy metal si au fender ( cu doze schimbate) .. iar metallica e bagata in stilul trash(desi eu nu sunt de accord) si au de la esp-jackson-gibson pana la custom made .

Poti scoate ce vrei tu si de la un fender si de la un gibson si de la un bcrich si de la un grestch( exagerare) ...

Sa sti ca un bcrich nu te va face un demon al metalului.

http://www.obituary.cc/Photos/June%20shows/DSC02781.jpg .. da click aci si o sa iti dai seama de ceva

 

Acum ca am lamurit faza cu aspectul sa trecem la sound . La bani aia ia Epiphone ... mai pune 1 mil si asteapta pana pe 20-25 nov si baga ochiu la mica publicitate ca o sa pun chitara mea acolo.

 

BC rich in nici un caz .. la banii aia e destul de slab .. DESI am cantat 10 minute pe unul de 625 lei si parea destul de ok la prima vedere ptr banii lui.

Ibanez .. la banii astia .. nea ... pas .. jackson la fel ...

Link to comment
Share on other sites

Pt genurile amintite de tine va trebui sa faci palm-mutting la greu.....si crede-ma ca nu e tocmai comod pe floyd

:)

cred ca asta e mai mult o chestie de obisnuinta

Link to comment
Share on other sites

du-te ma la magazinele de specialitate..si ia-ti ce-ti place tie...cred k e o intrebare aiurea..ce chitara sa-ti iei...

chitara se probeaza..se simte...etc....nu poate nimeni sa-ti zica ia-ti chitara x...k nu cumperi conserve de carne ( de porc)...asa k te duci ..probezi..si apoi vii si intrebi..merita chitara x banii aia??...asa poate te mai putem ajuta...baftalos...

 

 

 

Totall offtopic.

TE INSELI .... ar trebui testata si conserva de porc ... ca unele sunt incredibil de proaste.

Link to comment
Share on other sites

da....da nu merge data jos bara?....nu prea le am k floydurile....nu ala e tremolo...k nici nu mai stiu :) :) :)

 

Pai eu nu ma refer la bara.....ca aia oricum sta in jos. Aici e vorba de gasirea unui punct bun de sprijin al mainii pe corzi langa bridge, ceea ce e cam complicat(mai ales pe scena, la un eventual dat din cap, etc B) ).. Daca tii mana prea in fata mutezi sunetu de tot, daca o tii prea in spate risti sa misti floydu si schimbi inaltimea notei....etc. In orice caz iti ia ceva timp pana te obisnuiesti :( Hai noroc

Later edit : exact, e o chestie de obisnuinta

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

Pai eu nu ma refer la bara.....ca aia oricum sta in jos. Aici e vorba de gasirea unui punct bun de sprijin al mainii pe corzi langa bridge, ceea ce e cam complicat(mai ales pe scena, la un eventual dat din cap, etc :) ).. Daca tii mana prea in fata mutezi sunetu de tot, daca o tii prea in spate risti sa misti floydu si schimbi inaltimea notei....etc. In orice caz iti ia ceva timp pana te obisnuiesti :) Hai noroc

Later edit : exact, e o chestie de obisnuinta

 

floyd sucks for heavy metal :)

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

Nu nu nu, sa nu intelegi gresit.....te poti obisnui si cu un floyd, insa din punctu meu de vedere nu e prea comod

 

daa..am inteles frate...da cat de 666 sunt eu :) ....mai ales cand dau din cap si gura si mana...si mai sar pe deasupra......cred k se duce chitara pe scena in fata la ceva oameni si ma fak de tot kktul(srry pt limbaj)..... :)...(si vreau sa cant si k slipknot si gojira pe deasupra...cred k as ajunge pe prima pagina la cei mai prosti chitaristi din istoria hardcorului :):()

 

ps:pt cei care nu au auzit de gojira....ea este o trupa din franta de trash....am pus si nijte melodii....si sami ziceti daka va place kum canta

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

deci cam ce chitara miar trebui?....macar sa sune ceva in genu slipknot si gojira(adika harcore si trash)

Edited by BlackFang
Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFang

^^ guess who's back :)

Cat despre sunetu de slipknot, pai cumparati frate o chitara ca a lu ala, signature sau custom sau copie ... ca altceva nu o sa sune a slipknot ... ce naiba ?

 

ai dreptate.... :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa o scurta documentare ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mick_Thomson#Guitars )

vei vedea ca pentru a atinge sunetul "Slipknot" trebuie sa o tona de bani.

 

Ia o chitara decenta cu punte fixa si apoi strange bani sa schimbi dozele cu EMG-uri. Zic punte fixa pentru ca tipul canta acordat foarte jos si o sa iti bati capul cu setarea puntii si s-ar putea sa nu iasa exact asa cum iti doresti tu.

Ca bonus , nici un fabricant de chitare nu ofera unitati tip floyd rose de top , pe chitarele ieftine.

 

Cauta sa alegi o chitara care sa sune si a altceva decat slipknot.

Dupa un timp o sa te plictisesti de acel unic ton/muzica ...

Link to comment
Share on other sites

vreau sami iau un ibanez sau BC Rich :)...da nush ce sami iau.... chitarile astea sunt bune: GRG170 dx sau GRG270 dx(la asta am inteles k cika se duce floydu dupa o luna) sau alta chitara de hardcore ,trash si heavy metal...sugestii.....pana in 10 mil :)

 

Decat sa-ti iei una de asta noua, mai bine mai strangi cativa bani si iti iei una la mana a 2a mult mai buna. De curant i-am luat unui prieten un Ibanez RG550 din '95 la 340 euro! Si chitara aia canta de iti sar capacele. Nu ai nici cea mai mica problema niciunde. Oricum... daca ai graba sau nu gasesti ce ti-am zis eu, as zice sa-ti iei gandul de la ibanez (BC Rich nu stiu ca nu am incercat niciodata) si sa dai un ochi la Yamaha. La capitolul chitari ieftine astia stau cel mai bine in raportul calitate/pret. Eu am o Yamaha EG112 si face banii cu varf si indesat, si nici nu costa mult (acu 2 ani am dat 200 euro pe ea). De restul cum a zis Cosu poti sa-ti pui un EMG pe ea si o sa te aproprii cat de cat de sunet`ul care il cauti.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

La 10 mil nu prea gasesti nimic, ceva cu un sunet mai grav Jackson JS30 Dinky dar nu ti-o prea recomand. Daca vrei sa canti trash mai strangi 7 mil si iti Jackson RX10D Rhoads suna mult mai bine in + ca are doze seymour duncan 2 x H tremolo si chrome hardware aaaa si inca ceva e un V "zburator" :) . Dupa ce ti-ai achizitionat chitara mai ai nevoie de o pedala de overdrive, recomandarea mea este Marshall jackhammer (250 ron) .

PS: eu am avut grg 170 dx am primit-o gratis si am dat-o rapid ptr. ca se dezacorda imediat problema care apare si la RG 370 b, oricum dezacordarea in scurt timp este caracteristica chitarilor Ibanez, doar cele mai scumpe sunt stabile. Si la capitolul amplificator iti recomand Marshall MG30DFX (900 ron).

Daca nu ai bani johnson 50 watti (650 ron) ptr incepatori, caracterizat prin forta multa si sunet de calitate medie.

Sper sa ai noroc in alegerea ta!

Link to comment
Share on other sites

Pt genurile amintite de tine va trebui sa faci palm-mutting la greu.....si crede-ma ca nu e tocmai comod pe floyd

 

 

Serios? CIne zice asta? hahahaha

E prima data cand aut asemenea prostie,ai pus mana pe o chitara cu floyd? EU nu cred! :)

 

SI on-topic:

La banii astia limiteaza cerintele...scapa de floyd ,nu se merita ,ca nu poate fi sustinut de lemnul de proasta calitate.

 

ce treaba ai cu floyd-ul? sau cu tremolo..abia il atingi cand faci P.M.

 

 

E un subiect de actualitate,se pare ca inca nu se stie daca e usor sau greu sa canti cu floyd sau nu P.M.-ul

CHiar daca e subiect de 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Velvetman

colegul meu de apartament are o Aria Mac series si un o pedala zoom 505 si canta heavy si nu l-am auzit sa se planga de floyd rose :)

Link to comment
Share on other sites

Am eu ibanez GRG 170dx. Da' n-are floyd. Are tremolo normal. Numai ca mecanismul de prindere a barei de tremolo e asa de bun incat nu exista. Pur si simplu o bagi in gaura si canti. Daca sare, sare, dar nu mi s-a intamplat niciodata. Eu oricum nu o prea folosesc, fac bend-urile din degete. In schimb mi se pare buna pt metale. Dozele suna foarte bine, mai ales aia din bridge. Iar griful e foarte subtire, bun pt viteza. Iar action-ul e mult mai jos ca la bc rich. Unde pui ca are doze splitabile si sunt hsh. Mai poti sa dai si cate o balada de dor si jale, din cand in cand, pe doza single.

Link to comment
Share on other sites

va zic din proprie experienta (:) ) ca poti sa canti linistit heavy pe floyd fara sa mearga notele mai sus. oricum, acel "dezavantaj" eu il folosesc cateodata; fac un palm-mute mai aproape de punte, ca sa se mentina mai mult notele, dar asa, inchis, si apoi apas pe floyd si le duc un pic in sus; imi place cum suna. singura chestie la floyd e ca daca dau foarte tare (aka si din brat) parca mi se "freaca" un pic podul palmei de prima "saddle" si simt o usoara iritatie, dar in rest nu prea e probleme.

 

pe tune-o-matic, gen gipson, pe care am cantat, si care suna de rupe, culmea mi se parea mai greu, ca eram obisnuit cu a mea. parca pe alea fuge mana, nush de ce :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.