www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taxe vamale 2007 la instrumente muzicale


Guest delphi
 Share

Recommended Posts

Stie cineva daca de la anul scad taxele vamale la instrumentele muzicale? Nu stiu ce sa fac? Sa-mi iau anu asta chitara sau sa mai astept pina in 2007?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca se aplica regula care e valabila in ue atunci orice vine din ue nu va mai avea taxa vamala .. ptr ca pur si simplu nu va mai exista granita(cel putin teoretic) ... acuma partea proasta e ca putine instrumente se fac in eu. adik daca te gandesti sa iti iei ceva din america s-ar putea sa fie mai scumpe. si oricum nu te astepta sa scada taxa brusc din 2007 ... o sa mai profite putin comercianti :)

 

 

adik daca vrei sa iti jackson usa sau gibson usa slabe sanse sa scada prea mult.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

daca se aplica regula care e valabila in ue atunci orice vine din ue nu va mai avea taxa vamala .. ptr ca pur si simplu nu va mai exista granita(cel putin teoretic) ... acuma partea proasta e ca putine instrumente se fac in eu. adik daca te gandesti sa iti iei ceva din america s-ar putea sa fie mai scumpe. si oricum nu te astepta sa scada taxa brusc din 2007 ... o sa mai profite putin comercianti :)

adik daca vrei sa iti jackson usa sau gibson usa slabe sanse sa scada prea mult.

 

Asta deja e in functiune cu certificat Euro nustiucat sau cu declaratie pe propria raspundere a exportatorului (legislatia e destul de clara).

 

Sunt destui lutieri buni in EU.

Link to comment
Share on other sites

Asta deja e in functiune cu certificat Euro nustiucat sau cu declaratie pe propria raspundere a exportatorului (legislatia e destul de clara).

 

Sunt destui lutieri buni in EU.

 

 

 

atata timp cat nu esti perfect sigur pe ceea ce spui .. tot te intorc vamesi si te trezesti ca le dai ditamai spaga ... ca sa faci asta trebuie sa sti legislatia la sange (cel putin un domeniul vamilor) .. ca astia sunt smecheri .. si te zapacesc repede.

 

 

Sincer eu vreau de la integrarea asta doar 2 lucruri :

1. mai multe magazine de muzica la nivel occidental ( adica mari si sa nu faca urat cand te duci sa incerci ceva .. stiu am o fixatie cu asta)

2. sa poti face comanda din orice magazin din eu si sa iti aduca acasa .... dar daca punctul 1 se rezolva atunci asta devine inutil .

dar macar sa fie oferta mult mai mare ...

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

2. sa poti face comanda din orice magazin din eu si sa iti aduca acasa .... dar daca punctul 1 se rezolva atunci asta devine inutil .

 

Thomannu aduce si in Ro, dar la cele mai multe chestii (alea ieftine adica) e mai ieftin sa iei prin cineva :)

 

In rest, nu va asteptati sa se intample mare minune. Mai nimic din ce isi permite romanu de rand nu se fabrica in EU ci in China. Problema la noi este Codul Vamal prost conceput. Faptul ca se plateste taxa vamala si pe transport si faptul ca se plateste TVA si pe taxa vamala creste pretul sculelor voastre cu aprox 50%. Altfel vedeati si voi aceleasi preturi in Ro ca pe Musik Produktiv. Sau pe acolo oricum.

 

Puteti sa sperati la o revizuire a Codului Vamal (pe care l-am citit deci nu sunt in necunostinta de cauza) sau mai bine puteti sa faceti o petitie (sa stiti ca ati incercat ceva totusi).

Link to comment
Share on other sites

si oricum nu te astepta sa scada taxa brusc din 2007 ... o sa mai profite putin comercianti

ideea e ca daca X importator de instrumente muzicale are pe stoc sa zicem 15 basuri si 20 de chitari aduse de nush unde, dupa 2007 ianuarie 1 nu o sa-i convina respectivului sa vanda chitara mai ieftin pt ca au disparut taxele vamale. pai el a luat chitara cu un pret, o vinde cu un alt pret ca sa obtina si el niscaiva profit, iar daca dispar taxele logic ca ar tebui sa se ieftineasca respectivul produs ceea ce nu o sa-i convina respectivului importator...cel putin asa cred eu

acuma na...daca faci tu comanda personal din anglia spre exemplu, e posibil sa platesti numai transportul nu si vama...asa promit astia de sus (basescu, tariceanu)

umila mea parere, nu stiu cat de bine se potriveste cu ceea ce va fi in realitate dupa 2007 ianuare 1

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Faza asta cu importatorii care nu scad preturile e o barfa de-aia vehiculata de babute cat stau la coada la paine. Normal ca nu o sa dea mai ieftin niste produse pe care le-au cumparat la preturile vechi. Dupa aia sa fii sigur ca or sa scada preturile. Nu de alta dar exista niste legi economice care stipuleaza ca preturile si vanzarile sunt intr-o relatie negativa. Adica la preturi mai mari vinzi mai putin. Mai ales intr-o tara ca Romania.

Link to comment
Share on other sites

bine bine, noi vorbim despre cineva (persoana fizica care este),care ar da o comanda la thomann de ex.,sau se duce si o cumpara el..cum e la vama? legea cu scutirea de tva trebuie sa intre in vigoare de la 01.01.2007 ora 00:00 (nu atunci intram in UE ??)..faza cu chitari pe stoc nu se pune..normal ca aia nu sunt prosti sa iasa in minus..numai ca daca e asa de la 1.01 ,astia care mai au chitari pe stoc ar trebui sa le dea cat mai repede,ca sa nu ramana cu ele..nu?.si mai e o problema... CE INSEAMNA MADE IN UE EXACT? adica nu cumva THOMANN,de ex., iti vinde sa zicem un IBANEZ..made in china sau japan ..nu conteaza..deci nu e in ue manufactured...si platesti taxe..pt ca ei sunt simpli retaileri..si iei teapa.Cum e acuma? la vama ce taxe iti ia? pt produs ADUS din UE sau FABRICAT IN CHINA? :) ....oricum as sfatui pe toti care vor sa isi cumpere ceva (orice) din UE acuma, sa mai rabde pina la 1.01.2007..opinia mea...cine a adus pina cu din UE sa zica aci cum sta treaba..stie mai bine...

Link to comment
Share on other sites

Corect ar fi sa nu platesti taxe vamale de doua ori, daca vei cumpara de la un magazin din Europa (care se presupune ca le-a platit deja cand a facut importul din Asia sau America sau wherever). Acu' sa vedem...

 

Later edit: Dupa integrare, daca importatorii si distribuitorii nu vor fi atat de lacomi ca acum, ar trebui sa putem cumpara scule in Romania la preturi comparabile cu cele din Europa. :) Acum comerciantii iti baga pe gat TVA-ul lor (adica al tarii din care se importa, care ar trebui sa fie returnat), TVA-ul nostru, taxe vamale, transport si adaos comercial. Astfel ajunge un POD XT Live, de exemplu, de la 435 de euro la Thomann la 535 de euro la distribuitorul din Romania si chiar mai mult la magazin. :)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Bogdan, in momentul acesta, tu cand cumperi ceva de pe Thomann, chiar ca si persoana fizica, faci un import. Adica vei plati taxe vamale, taxe care oricum nu sunt mari (ceva de genu 20 de euro pentru o chitara). Dupa 1 ianuarie, nu vei mai plati taxele acelea.

 

Pentru firme in schimb, problema e cam tot aia. Fiindca firmele nu cumpara de pe thomann ci tot din china importa, deci nu se schimba nimic.

 

Oricum, ca sa fie produs comunitar si sa nu platesti taxe la import, trebuie sa aiba 80% (parca) din piesele componente de provenienta comunitara. Nu e cazu.

Link to comment
Share on other sites

Legislatia vamala actuala este urmatoarea:

La marfuri fabricate in UE pentru care se prezinta certificat de origine de la fabricant (diferit de factura retailer-ului) vama este 0. Ca persoana fizica platesti eventual TVA (pentru ca retailer-ul ti-a scazut pretul cu TVA din tara lui deja). Astea sunt valabile daca cumperi on-line sa zicem din Germania.

Certificatul de origine nu cade in raspunderea retailer-ului si trbuie sa-l soliciti direct la fabricant. Adica iei un Marshall pe lampi fabricat in Anglia, faci o cerere pe fax si ti se trimite un certificat.

Daca nu exista certificat de origine sau daca instrumentul este fabricat in afara UE (SUA, Japan, China, Koreea... etc) vama se aplica la valoarea de factura+transport, dupa care se aplica TVA. Daca nu exista factura in pachet se aplica tarifele din codul Vamal de exemplu sa zicem: Chitara electrica cu 3 doze = 120Euro (nu stiu sigur dar pe-acolo). La asta pui 30% si la total 19%. Cand se cumpara on-line, de obicei factura pentru marfa si transport este in pachet. Unii comercianti accepta la cererea special sa-ti trimita factura separat in plic.

Daca esti persoana fizica te poti intelege cu vamesul sa-ti puna valoarea din codul vamal si sa "nu vada" factura. Daca ai un prieten ii poti spune sa-ti puna o factura in pachet care sa aiba o valoare mai mica de 50Euro. Atunci ca persoana fizica esti scutit de vama.

 

Reglementarile deocamdata vor ramane identice si dupa 1.january dar este posibil ca nomenclatorul vamal sa se imbunatateasca si sa ajunga la bazele de date reale din UE adica valoarea unui Strato Custom shop sa fie 3-4000 Euro si nu la egalitate cu orice chinezarie cu trei doze. Lucru care ne duce catre legalitate adica mai bine ai factura originala pentru ca preturile on-line vor fi mai mici totdeauna decat preturile din listele oficiale recomandate de producator.

 

Este de notat ca mesagerii precum UPS sau DHL vamuiesc marfurile direct prin agentii lor luand drept referinta pretul de asigurare al coletului (la care adauga transport plus tva plus accize etc...)

 

 

In concluzie: preturile la retailer-ii din Romania nu vor suferi modificari esentiale, doar ca vor incerca sa tina pasul cu preturile la retailer-ii europeni. Anyway, importatorii importa Fender din USA, Gibson din USA, Ibanez din Japan si Koreea, etc... si isi platesc taxele la valoarea adevarata si legala.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

pui 30% si la total 19%.

 

Nu e 20% vama? Pentru persoane juridice cel putin, atata e.

 

Daca esti persoana fizica te poti intelege cu vamesul sa-ti puna valoarea din codul vamal si sa "nu vada" factura.

 

Poti si daca esti persoana juridica, stai tu linistit. Dar riscurile sunt mari. Like big. 3-5 years big. Oricum, in ultima vreme devine din ce in ce mai greu, mai ales dupa ce Politia a ras de pe fata pamantului Vama Bors si Vama Otopeni :)

Link to comment
Share on other sites

Legislatia vamala actuala este urmatoarea:

La marfuri fabricate in UE pentru care se prezinta certificat de origine de la fabricant (diferit de factura retailer-ului) vama este 0. Ca persoana fizica platesti eventual TVA (pentru ca retailer-ul ti-a scazut pretul cu TVA din tara lui deja). Astea sunt valabile daca cumperi on-line sa zicem din Germania.

Certificatul de origine nu cade in raspunderea retailer-ului si trbuie sa-l soliciti direct la fabricant. Adica iei un Marshall pe lampi fabricat in Anglia, faci o cerere pe fax si ti se trimite un certificat.

Daca nu exista certificat de origine sau daca instrumentul este fabricat in afara UE (SUA, Japan, China, Koreea... etc) vama se aplica la valoarea de factura+transport, dupa care se aplica TVA. Daca nu exista factura in pachet se aplica tarifele din codul Vamal de exemplu sa zicem: Chitara electrica cu 3 doze = 120Euro (nu stiu sigur dar pe-acolo). La asta pui 30% si la total 19%. Cand se cumpara on-line, de obicei factura pentru marfa si transport este in pachet. Unii comercianti accepta la cererea special sa-ti trimita factura separat in plic.

Daca esti persoana fizica te poti intelege cu vamesul sa-ti puna valoarea din codul vamal si sa "nu vada" factura. Daca ai un prieten ii poti spune sa-ti puna o factura in pachet care sa aiba o valoare mai mica de 50Euro. Atunci ca persoana fizica esti scutit de vama.

 

Reglementarile deocamdata vor ramane identice si dupa 1.january dar este posibil ca nomenclatorul vamal sa se imbunatateasca si sa ajunga la bazele de date reale din UE adica valoarea unui Strato Custom shop sa fie 3-4000 Euro si nu la egalitate cu orice chinezarie cu trei doze. Lucru care ne duce catre legalitate adica mai bine ai factura originala pentru ca preturile on-line vor fi mai mici totdeauna decat preturile din listele oficiale recomandate de producator.

 

Este de notat ca mesagerii precum UPS sau DHL vamuiesc marfurile direct prin agentii lor luand drept referinta pretul de asigurare al coletului (la care adauga transport plus tva plus accize etc...)

In concluzie: preturile la retailer-ii din Romania nu vor suferi modificari esentiale, doar ca vor incerca sa tina pasul cu preturile la retailer-ii europeni. Anyway, importatorii importa Fender din USA, Gibson din USA, Ibanez din Japan si Koreea, etc... si isi platesc taxele la valoarea adevarata si legala.

 

Am primit eu din Canada un "cadou" care avea valoarea de 25$ trecut si m-au pus sa il desfac si sa platesc 200$ vama pentru un mixer digital roland second-hand.

 

Asa ca nu merge cu valoare de sub 50$.

 

Si am un amic care a luat aparatura de la Thomann cu factura cu tot ce trebuie si aici a platit 20% nu stiu ce accize de l-a spart.

Link to comment
Share on other sites

Nu e 20% vama? Pentru persoane juridice cel putin, atata e.

Poti si daca esti persoana juridica, stai tu linistit. Dar riscurile sunt mari. Like big. 3-5 years big. Oricum, in ultima vreme devine din ce in ce mai greu, mai ales dupa ce Politia a ras de pe fata pamantului Vama Bors si Vama Otopeni :)

 

Da, taxa e vamala e de 20% + 19% TVA-ul. Am vrut sa-mi iau chitara de la Thomann acum jumatate de an si m-am dus la astia la vama sa-i intreb ce ci cum. Mi-au spus cifrele de mai sus, insa nu m-au intrebat daca instrumentul respectiv e din alta tara decat UE. Si nu cred ca s-ar fi sinchisit oricum. Mi-au spus doar ca daca e din Germania se ia atat. Cat priveste taxele, mi se pare normal ca daca vor fi vamuite o data in Germania, sa nu se mai ia nici o taxa in Romania, dar nu e exclus sa ne taxeze suplimentar...oricum, am fi in stare sa taiem made in usa cu pixul sau pur-si-simplu le sugeram chinezilor sa scrie made in UE, ca vad ca se pricep sa faca Gibsoane made n USA.

Link to comment
Share on other sites

Nu e 20% vama? Pentru persoane juridice cel putin, atata e.

Poti si daca esti persoana juridica, stai tu linistit. Dar riscurile sunt mari. Like big. 3-5 years big. Oricum, in ultima vreme devine din ce in ce mai greu, mai ales dupa ce Politia a ras de pe fata pamantului Vama Bors si Vama Otopeni :)

 

Acuma, daca esti persona juridica, nu poti sa te bazezi pe asta. adica daca faci comert cu instrumente: "ulciorul nu merge de multe ori la apa" . Daca esti persoana particulara si iei acum o chitara, la anu un procesor, etc... merge.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Razvanescu

Salutare! Desi cant la chitara de vreo 8 ani, sunt cam nou pe aici si am o mica problema.

Pentru cine s-a pus la punct cu noul cod vamal am si eu o situatie clara:

ESP EC-1000 STBC: pe Thomann este 1099 EUR; pe Music123 este 943 $ (cu tot cu shipping).

Care varianta merita:

a) Thomann;

:) Music 123;

c) fac o comanda la Ursu;

d) dau eu o fuga in Germania si mi-o iau (sau Ungaria).

 

Stiu ca am fost cam direct dar am capul cat China deja. Multam anticipat pentru sugestii.

 

P.S. Daca aveti si alte variante... feel free.

Edited by Razvanescu
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Desi cant la chitara de vreo 8 ani, sunt cam nou pe aici si am o mica problema.

Pentru cine s-a pus la punct cu noul cod vamal am si eu o situatie clara:

ESP EC-1000 STBC: pe Thomann este 1099 EUR; pe Music123 este 943 $ (cu tot cu shipping).

Care varianta merita:

a) Thomann;

:) Music 123;

c) fac o comanda la Ursu;

d) dau eu o fuga in Germania si mi-o iau (sau Ungaria).

 

Stiu ca am fost cam direct dar am capul cat China deja. Multam anticipat pentru sugestii.

 

P.S. Daca aveti si alte variante... feel free.

 

Music123 face shipping in Romania? Hai ca asta m-ar interesa.

 

Oricum vama este aceeasi. ESP nu are origine EU, deci nu conteaza ca vine din Germania sau USA.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Music123 face shipping in Romania? Hai ca asta m-ar interesa.

 

Oricum vama este aceeasi. ESP nu are origine EU, deci nu conteaza ca vine din Germania sau USA.

 

Music123 face shipping in Ro.

 

Apoi la partea cu originea ESP, gresesti. Chitara a fost deja vamuita o data in Germania asa ca ea nu se mai vamuieste inca o data si in Romania (nu se mai considera import de cand am aderat). Nu stiu exact cum e cu TVA-ul. Mi s-a spus ca o cumperi fara sa platesti TVA in Germania, dar platesti 19% in Ro. Asta ramane de verificat.

Link to comment
Share on other sites

Music123 face shipping in Romania? Hai ca asta m-ar interesa.

 

Face sigur ca am luat de la ei, dar ATENTIE, nu la toate produsele/marcile.

Sunt marci pe care nu au voie sa le vanda in afara statelor unite (ESP, Gibson s.a.m.d - exista o lista undeva pe site cu marcile restrictionate la teritoriul SUA)

Link to comment
Share on other sites

Oricum vama este aceeasi. ESP nu are origine EU, deci nu conteaza ca vine din Germania sau USA.

Asta e buna pentru emisiunea carcotasilor!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Asta e buna pentru emisiunea carcotasilor!

 

Hai Caline, fii si tu constructiv, macar o data. Poate esti mai bine pus in tema legat de noul cod vamal. Spune-ne si noua cum sta problema.

Link to comment
Share on other sites

Music123 face shipping in Ro.

 

Apoi la partea cu originea ESP, gresesti. Chitara a fost deja vamuita o data in Germania asa ca ea nu se mai vamuieste inca o data si in Romania (nu se mai considera import de cand am aderat). Nu stiu exact cum e cu TVA-ul. Mi s-a spus ca o cumperi fara sa platesti TVA in Germania, dar platesti 19% in Ro. Asta ramane de verificat.

Sunt doua variante:

1. platesti Tva in tara vanzatorului ( Germania probabil :) ). Nu se mai platesc taxe vamale, comision vamal si TVA in Romania. decat transportul.

2. ceri recuperare de TVA in Germania, apoi platesti TVA in Romania, 19%. Putin probabil...Transportul oricum trebuie platit. Chestia tare e ca nu scapi fara TVA!

Link to comment
Share on other sites

Faza buna pentru importatori este ca in sfarsit platim aceleasi taxe vamale ( ma refer la celelalte tari din EU ) pentru produsele din afara comunitatii. Vor fi in medie, in jur de 3% fata de 20% cat plateam pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Faza buna pentru importatori este ca in sfarsit platim aceleasi taxe vamale ( ma refer la celelalte tari din EU ) pentru produsele din afara comunitatii. Vor fi in medie, in jur de 3% fata de 20% cat plateam pana acum.

 

S-au anuntat chestiile astea oficial pe undeva?

 

Btw, mersi pentru info.

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

din cate am auzit io preturile la mc music nu se schimba ci chiar sar putea mari la unele produse pt ca ei sunt importatori

Link to comment
Share on other sites

si ca tot veni vorba, cand vedem si la mcmusic preturi EUROPENE?

Tocmai n-aveai ce face...

 

din cate am auzit io preturile la mc music nu se schimba ci chiar sar putea mari la unele produse pt ca ei sunt importatori

exact invers! de unde ai tu stirea asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
din cate am auzit io preturile la mc music nu se schimba ci chiar sar putea mari la unele produse pt ca ei sunt importatori

 

Cum asa bre, ia uimeste-ne?

 

Jack, ai idee daca se scoate si dubla impunere care era pana acuma? (TVA pe TV)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.