www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taxe vamale 2007 la instrumente muzicale


Guest delphi
 Share

Recommended Posts

S-au anuntat chestiile astea oficial pe undeva?

 

Btw, mersi pentru info.

in cateva zile o sa putem accesa tariful vamal online!

 

Cum asa bre, ia uimeste-ne?

 

Jack, ai idee daca se scoate si dubla impunere care era pana acuma? (TVA pe TV)

Nu e dubla impozitare. La valoarea in vama, se va adauga in continuare transportul, apoi taxa vamala ( din fericire mult, mult mai mica ) apoi se va aplica TVA.

Pentru produsele cu origine comunitara, ca si pana acum, nu exista taxa vamala.

Edited by jack
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inteleg sa platesti TVA pe produs si pe transport. Dar de ce sa platesti TVA pe Taxa Vamala ?

De data asta, legea aplicarii TVA e facuta de ei, nu de hotii de la noi! Asta e, toata lumea civilizata plateste!

Nu uita, pe Capone nu l-a prins FBI-ul ci Fiscul!

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.
De data asta, legea aplicarii TVA e facuta de ei, nu de hotii de la noi! Asta e, toata lumea civilizata plateste!

Nu uita, pe Capone nu l-a prins FBI-ul ci Fiscul!

Statul tot stat ramane oriunde ai fii.

Trist...

Link to comment
Share on other sites

Pentru persoane fizice, din cite inteleg eu, treaba sta asa:

 

Sintem absolut egali cu orice cumparator de la Thomann (sau alt magazin European). Asta inseamna ca vom plati pretul de pe site (cu tot cu TVA) plus transport. Atit.

 

Pina acum se platea TVA la vama romana pt ca nu se platea la sursa (sau se recupera). Cei care "se invirteau" nu il plateau nicaieri. Acum nu ai cum sa mai scapi de el, se va plati la sursa.

Link to comment
Share on other sites

Pentru persoane fizice, din cite inteleg eu, treaba sta asa:

 

Sintem absolut egali cu orice cumparator de la Thomann (sau alt magazin European). Asta inseamna ca vom plati pretul de pe site (cu tot cu TVA) plus transport. Atit.

 

Pina acum se platea TVA la vama romana pt ca nu se platea la sursa (sau se recupera). Cei care "se invirteau" nu il plateau nicaieri. Acum nu ai cum sa mai scapi de el, se va plati la sursa.

Exact!

 

Studiati asta:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/en/tarhome.htm

Link to comment
Share on other sites

Ce nu mi-e totusi perfect clar este cum se aplica TV la un produs care nu este fabricat in Comunitate, dar care este importat dintr-o alta tara comunitara. Oricum, avand in vedere scaderea drastica a TV, detaliul asta devine aproape neimportant pentru strategia de preturi.

 

Comanel, platesti cu mult mai putin - pretul afisat pe site + transportul pana la noi. Nu tu vechul TV de 20%, nu tu inca un TVA de 19% (fie si fara 16%-le lor).

Link to comment
Share on other sites

vai ce am ametit... sa inteleg deci, daca iau acum un ibanez de pe thonnman (+transport and everything) platesc mai putin (dar nu cu mult) decat plateam in 2006? sau e alta marie cu aceeasi palarie..?

 

scuze daca m-am bagat aiurea...

Pretul de la Thomann ( incl TVA ) + transport. Clar?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Ce nu mi-e totusi perfect clar este cum se aplica TV la un produs care nu este fabricat in Comunitate, dar care este importat dintr-o alta tara comunitara. Oricum, avand in vedere scaderea drastica a TV, detaliul asta devine aproape neimportant pentru strategia de preturi.

 

Daca a fost deja vamuit in tara din care il cumperi, atunci nu se mai aplica TV.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Stati nitel, adica daca cumpar de pe thomann unde se duce acel presupus tva inclus? :)

 

La nemti! Si daca un german cumpara din Ro, tva-ul pe care il plateste se duce la statu roman.

Link to comment
Share on other sites

Exact!

 

Nenea Jack, ai afacere si nu stii cum stai cu taxele pe anul 2007?

Ntz, ntz ...

 

Esti sigur ca ce aduci din Germania nu se considera import?

Esti sigur ca nu se vamuieste marfa cu origine NON-EU inca odata?

Se desfiinteaza vamile in interiorul EU la toate marfurile? Accize ceva?

Se egaleaza vamile la toate produsele non EU?

Taxe de pana la 7000EURO la masini second hand inclusiv produse in EU? Cumva?...

 

Documenteaza-te (ca te vad carcotashii)... Si spune-ne si noua.

 

Fara suparare!

 

Pai da asta stiam, dar intrebarea este daca cer sa-mi faca tax free.Se mai poate? Ca pana acum ceream tax free, imi dadea niste foi si recuperam tva-u la iesirea din tara lor.

 

Apropo: de cate ori l-ai recuperat? Si unde anume te opreai intre Germania si Austria sa-ti dea banii?

Link to comment
Share on other sites

Ma depaseste un pic problema,dar totusi intreb. In final daca comand ceva de pe un magazin gen Thomann ce platesc? presupunand ca pe thomann zice ca transportul in este de aprox 30 de euroi...ar trebui sa platesc Pretzul Instrumentului + 30 euroi nu?

:) :) :)

 

Cu thomann treaba sta asa daca comanzi online:

 

http://www.thomann.de/gb/fender_mex_std_strat_aw.htm pret pentru Anglia (cu TVA de UK)

http://www.thomann.de/de/fender_mex_std_strat_aw.htm pret de Germania (cu TVA de DE)

http://www.thomann.de/fi/fender_mex_std_strat_aw.htm pret de Finlanda (cu taxe de Finlanda)

 

 

Pentru Romania pretul (online - adica il primesti prin posta in vama) trebuie sa fie pretul de Germania minus 16%. La asta se adauga transport; la total, taxe vamale si accize (daca si care exista), la final TVA-ul Romanesc.

Prin aprilie se va trece la compensarea de TVA internationala (daca vor reusi ceea ce nu prea cred).

 

etc...

 

Si mai bine se vede la MusicStore unde iti spune daca si cat este TVA-ul.

 

http://www.musicstore.de

 

DE exemplu penru UK este 11% (parca), pentru DE 16%, pentru tarile balcanice (adica si noi) 0% TVA urmand sa se plateasca la destinatie.

Link to comment
Share on other sites

Apropo: de cate ori l-ai recuperat? Si unde anume te opreai intre Germania si Austria sa-ti dea banii?

 

Pai de cate ori nu ma grabeam sau merita.Au fost cazuri cand aveam doar corzi sau lucruri marunte pentru care nu m-am mai oprit.Pana anul trecut era un oficiu vamal chiar la granita de unde ma duceam cu pasaportul si hartiile care atestau cumpararea.Nu stiu daca ai exista acum..

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

a comandat cineva direct de pe sit ca sa ii vina acasa, inromania? Abia acela ne poate spune ce a platit pana la urma, nu? pentru ca altfel e vorbaraie degeaba....parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvanescu
Face sigur ca am luat de la ei, dar ATENTIE, nu la toate produsele/marcile.

Sunt marci pe care nu au voie sa le vanda in afara statelor unite (ESP, Gibson s.a.m.d - exista o lista undeva pe site cu marcile restrictionate la teritoriul SUA)

 

Ai dreptate. M-am uitat mai atent si, intradevar, ESP nu poate fi trimis de acolo (cel putin nu ce ma intereseaza pe mine). Thx.

 

Sunt doua variante:

1. platesti Tva in tara vanzatorului ( Germania probabil :) ). Nu se mai platesc taxe vamale, comision vamal si TVA in Romania. decat transportul.

2. ceri recuperare de TVA in Germania, apoi platesti TVA in Romania, 19%. Putin probabil...Transportul oricum trebuie platit. Chestia tare e ca nu scapi fara TVA!

 

Nici nu ma gandeam vreun moment ca as scapa de el. Oricum, e un raspuns exact asa cum imi doream. Multam fain.

 

De data asta, legea aplicarii TVA e facuta de ei, nu de hotii de la noi! Asta e, toata lumea civilizata plateste!

Nu uita, pe Capone nu l-a prins FBI-ul ci Fiscul!

Elliot Ness rulez!

 

P.S. BTW, are cineva idee cam cand vor incepe cei de la proguitar sa aduca ESP-uri? Nu de alta, dar "in curand" nu ma lamureste foarte bine si vreau sa stiu daca merita sa astept.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
P.S. BTW, are cineva idee cam cand vor incepe cei de la proguitar sa aduca ESP-uri? Nu de alta, dar "in curand" nu ma lamureste foarte bine si vreau sa stiu daca merita sa astept.

 

ProGuitar a adus deja ESP (ma rog, LTD, dar din cate stiu, aduc si ESP la comanda)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvanescu
pe ce ai pus ochii? ...ca poate te ajutam :)
E vorba de un ESP LTD EC-1000 VB/STBC. Inca stau si ma gandesc daca totusi sa mai astept o luna-doua, sa-mi creasca bugetul si sa ma orientez spre un ESP Eclipse-II VB/STBC.

 

ProGuitar a adus deja ESP (ma rog, LTD, dar din cate stiu, aduc si ESP la comanda)

 

Am vorbit cu baietiii de acolo si n-au stiut sa-mi spuna clar un pret. A fost doar o discutie la modul :"domne' cam atat ar fi, dar nu stim sigur, etc, etc...".

Daca e sa ma iau dupa ce spun ei (ma repet, doar o discutie orientativa, nimic clar) le-ar aduce la preturile de pe site-ul ESP (www.espguitars.com) dar in Euro.

Edited by Razvanescu
Link to comment
Share on other sites

Si in Romania se vor aplica taxele vamale din toata zona EU. Daca produsul pe care il cumperi din Germania (spre ex.) a fost importat se considera indigenizat (adica au fost platite taxele vamale aplicabile in Germania). Exportul catre orice alta tara din UE nu mai presupune nici o alta taxa vamala/acciza etc. TVA-ul este alta mancare de peste, aplicandu-se politica fiecarui stat. Asta inseamna ca la exportul din Germania exportatorul isi recupereaza TVA-ul platit la import (fara doar si poate), iar importatorul va plati TVA aplicabil in tara sa.

 

Daca produsul nu a fost indigenizat (adica se afla in vreo zona libera) atunci importatorul plateste taxele vamale/accize aplicabile in UE si TVA aferent.

 

Oricine cumpara chitari din UE acum va plati cu siguranta mai putin (cel putin cu 23.8%), indiferent ca sunt facute in UE sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.
Cele mai ieftine, adica aproape toate modelele de LTD care contin numarul 50 in nume (exemplu: LTD EC50, LTD MH50, etc). Astea erau in magazin ultima oara cand am trecut p-acolo, adica inainte de workshop.

Eh...pacat...

Adevarul e ca daca ar sta sa aduca alea cu 400 sau ltd deluxe series nu prea cred ca ar scapa de ele prea repede.

In fine, ms mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

pai da dar alea sunt modele care merita cumparate.seria 400 si mai sus.

ar fi tare daca ar aduce Schecter la niste preturi acceptabile.is chitari f bune si sunt sigur ca ati au auzit de ele.daca nu ma insel era un site din romania care aducea da aveau preturi f piperate.nici macar la thomann nu au schecter

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.