www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Pentru Doze


alikantu
 Share

Recommended Posts

Salut,

va solicit concursul pentru o oarecare problema pe care o am.

Vreau sa imi schimb dozele active (EMG 81/60) cu doze pasive.

Momentan ma gandesc la APH Pro II, APH pro I, BB pro sau SD TB4+JAZZ.

Diferenta dintre APH I si II nu este foarte mare din punctulmeu de vedere, pe cele BB nu le cunosc, am vazut diverse reviews pe youtube si inclin totusi spre APH PRO II(slash).

Am avut Jazz+ TB4 pe un jacskon si am fost destul de multumit de versatilitatea si completarea celor doua pickup-uri.

Eu as vrea o doza (bridge) sa rupa in 2 pe metal (solo inclusiv) si una (neck) cat mai buna pentru un clean si un distors mediu.

Din ce am scris mai sus sper ca intelegeti, solicitarea mea ar fi daca se poate un ajutor cat de mic, din experienta de preferat, care din cele expuse mai sus s-ar potrivi mai bine.

Nu este exclusa nici alta combinatie de doze daca voi cunosteti vreuna.

 

Multumesc anticipat si spor! :rock:

Edited by alikantu
Link to comment
Share on other sites

"Eu as vrea o doza (bridge) sa rupa in 2 pe metal "

Revenind la ceea ce-ai scris, ti se pare ca utilizatorii acestor doze canta metal cu ele? (nu ca nu s-ar putea) insa ma mir cum ai ajuns tu de la Slash/ Joe Bonamassa la metal?

 

BB pro nici nu-s doze hot (sunt pafuri, sunetul lor e impins din cauza ca majoritatea canta cu ele pe LP), is pafuri (output mai mare decat classic 57, dar nu sunt HOT) daca vrei ceva hot de la gibson iti iei dirty fingers sau 500 T. Cat despre TB4 l-am avut pe un jackson, suna considerabil mai placut decat dozele stock epiphone cu care l-am comparat atunci (insa daca ar fi sa aleg din nou, n-as mai cumpara tb4). Totusi sa depistam care-i motivul pentru care vrei sa le schimbi? emg-urile is facute pentru ce cauti tu, si din perspectiva mea la asta exceleaza si la nimic altceva.

De ce vrei sa-ti schimbi emg-urile?

 

shal1234-albums-my-stuff-picture451-pickup-guide-chart.jpg

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

poate ca m-am exprimat un pic exagerat un sensul de a "rupe pe metal".

Vreau doze care sa sune destul de tare pe metal, insa, prefer dozele pasive pentru ca, mie mi se par mai versatile decat cele active, se poate scoate o varietate mai mare de tonuri doar din ton/volum decat ce pot eu sa scot pe dozele active.

Nu incerc sa spun ca cele active nu sunt bune pentru ca ar fi o tampenie, dar, mie mi se par mai versatile cele pasive.

Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cu permisiunea initiatorului topicului il voi folosi si eu tot pe acesta ca sa nu mai deschid altul pe aceeasi tema.

 

Vreau sa schimb dozele stock pe un Epiphone DOT si mi-ar prinde bine cateva sugestii. Evident vreau ceva mai bun decat cele stock (care suna mediocru) si care sa fie potrivite pentru un semi-hollow si pentru genurile potrivite acestei chitari. As prefera pareri din experienta personala cu hollow-uri / semi-hollow-uri, nu 'din carti'. Multumesc anticipat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.