www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese cu "parfum" medieval


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Preda

Va rog foarte mult, nu confundati muzica medievala cu cea renascentista si cea baroc. Bach cu toate ca are concerte pt luta, se afla sub influenta barocului (pentru necunoscatori curentul muzical baroc a fost ultimul care a folosit frecvent luta). Si nu asociati flautul cu medievalul. Parerea mea e ca flutul a fost folosit mai mult in renascentism. De exemplu Rhapsody are clar influente renascentiste. Ii da de gol orga sau orga transpusa pe clape sau sintetizatoare. Si clavecinul.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

buna Cosu ,

nu m-am putut abtine .. poate cea mai cunoscuta piesa rock de influenta " muzica veche " iar aici ar intra cam tot ce s-a scris de la ARS NOVA ( sec XIV ) :) pana la Mozart ,,, :) este ..... STAIRWAY TO HEAVEN .... de asemenea bune pasaje s-ar mai gasi si prin Genesisurile vechi , cele cu Steve Hackett la chitara ... dar cele mai tari prelucrari , le-am gasit la Focus ... indeosebi pe albumele Focus 3 din 1974 parca si pe Hamburger Concerto din 1975 unde este o piesa la chitara + blockflote extraordinara ... Delitae Musicae parca ii zice ,... mi-a placut asa de mult ca am extras-o dupa ureche ... mi-a luat ceva timp dar suna acceptabil ... :) erau buni si SKY ... asta era o trupa unde a cantat si John Williams ... chitaristul , nu compozitorul de la Strar Wars ... dar totusi nu ca Focus ...take care ...

Link to comment
Share on other sites

Jan Akkereman , da ...

 

Leo Kotke are multe prelucrari si compozitii in repertoriul sau ce ajunge pana a experimental .

 

Knopfler este influentat de muzica baroc .

 

Trupele "metal" cu influente "goth" , este vorba de "ideologie" de imagine , "dark middle ages ,inquisition" etc mister...costume ..mekup, etc

 

In wikipedia gasesti descrisa foarte detailat, muzica medievala .

 

pe langa modurile cantate ritmica este specifica , eu cred ca dupa un mic studiu te pui si asculti cat mai multe piese si te vei familiariza cu genul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

...am vazut ca sunt anumite dezbateri cum ca e medieval , renascentist , baroc ...de fapt cel mai bun exemplu , daca tot vorbim de influente medievale ar fi Enigma si ale sale coruri gregoriene ... am fost la un concert in mai 2002 la biserica Manastur din Cluj , cu muzica de Gullaume de Machault - Missa de Notre Dame si Landini , compozitor tot din sec XIV care compunea pt ansambluri vocal -instrumentale cu laute , tamburine , dramba , viola etc ... paradoxal e ca lucrarile acestuia din urma sunau foarte modern , de aveai senzatia ca urmaresti un grup la un festival de folk ... de altfel tocmai aici e partea interesanta ... muzica veche medievala + renascentista suna foarte asemanator cu cea rock ... asta mai ales datorita modalismului pe care il promoveaza precum si datorita instrumentelor de coarde ciupite,orgii , percutiilor cu ritmuri foarte elaborate dar repetitive ( si aici am putea sa gasim o gramada de piese de Phoenix spre exemplu , Fata Verde , aceea cu /sunem cei ce pusca -n luna / ; lasa lasa etc ) ... deja in baroc se impune sistemul tonal iar instrumentele cu arcus au intaietate ... :) cam asta ar fi pe scurt ... ma gandeam sa initiez un curs de muzica veche + pop-rock la Academia de Muzica din Cluj daca tot exista cel de jazz ... poate ca unora le-ar parea interesant ... :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-ar parea interesant ... dar nu sunt din Cluj din pacate. Eu cint ... voi cinta ... si am cintat ... la block-flote. Sopran, alto , orice nimeresc si este bun . Mi-am zis ca voi invata teorie muzicala cit sa imi iasa pe nas ca sa dau la Academia de Muzica ... insa sectie de recorder nu au. Cine cunoaste facultatea aceea mai indeaproape , sa-mi dea niste detalii ... Flautul ar fi un instrument care seamana , dar nu rasare, cu recorder-ul . Iar facultatea, daca te si pune fata in fata cu muzica medievala, sau muzica VECHE, se poate spune ca ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura.

 

Cit despre muzica ... cine nu a fost la Sighisoara sa-i vada pe cei de la Trei Parale a pierdut mult ... A fost cintata o melodie, un "peshrev" de-al lui Dimitrie Cantemir. Avind pe rol propriul proiect axat pe muzica lui Cantemir, lucrat mult in gp4, am vrut sa aud cum suna "D.C. Revival" ... live ... and Oh My God was it good :) ...

 

Toate compozitiile lui Dimitrie Cantemir sunt preluari (sau compozitii proprii cu influente) turcesti, orientale ...

Ritmurile berevsan,devr-i-kebir,fer'muhammes,fakhte, evsat, nim devri, si cite si mai cite ... sunt adevarate aparate de clatit ochii pentru basisti si tobari.

La "input-ul" muzicii medievale trebuie in primul rind sa te detasezi de exterior, sa eliberezi orice furie care ar face sa iasa harmonice din recorder, scirtiituri din vioara sau sa ti se rupa corzile chitarii. Merge o stacana de vin, daca e nevoie. La "output" insa, mama-mama :) ...

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt disperat dupa piesele de genul asta. Am intalnit multe formatii (de metal de regula) care pe langa lalaiala obisnuita in power-chordes si solouri fara rost introduc pasaje medievale superbe.

Va rog daca stiti astfel de piese nu va sfiiti sa imi spuneti si mie.

Iata cateva piese ce imi vin acum in minte(am mai vorbit acum vreo 6 luni despre subiectul asta insa oarecum offtopic pe threadul respectiv):

 

Greensleeves - piesa celebra autor anonim . Are parte de nenumarate versiuni fie pe chitara clasica fie pe chitara electrica( vezi blackmore sau timo tolki)

The Bard's song - Blind Guardian

A past and future secret - Blind Guardian

Lord of the rings - Blind guardian

Om bun - Dan Andrei Aldea

Acoustic Medley - In Flames

Foarte multe piese de la Ulver

 

Daca mai siti astfel de piese va rog sa imi spuneti caci imi veti face ziua mai frumoasa.

 

Acum ceva legat de teoria muzicala...

Ce face o piesa sa sune medieval. Presupun ca anumite game sunt folosite pentru a produce efectul asta. Cam care ar fi ele? Care este artificiul folosit ?

 

 

Frumos topic. De cand am descoperit formatia Blackmore's Night cam acum un an a inceput sa-mi placa tot mai mult muzica medievala. Am citit mai demult un interviu cu Ritchie Blackmore si spunea ca muzica medievala se bazeaza mult pe cvarte si cvinte. Vezi link-ul de mai jos pentru interviul complet: http://www.solidairrecords.com/AMR_interviews/blackmore.html.

 

Cat despre formatii medievale, pe site-ul oficial Blackmore's Night la sectiunea Ritchie's Parlor (http://www.blackmoresnight.com/moon_castle_pages/ritchie.htm) sunt cateva informatii interesante si inutile despre Ritchie. Sunt mentionate si cateva formatii medievale. Poate ai noroc sa gasesti muzica lor ca eu nu am reusit.

 

Despre originalitatea Blackmore's Night pot spune ca ei mentioneaza de multe ori daca melodiile le apartin sau nu. Am fost acum cateva saptamani in Germania la un concert Blackmore's Night si fiecare melodie avea o introducere a lui Candice de genul: "Melodia apartine regelui.../Melodia a fost compuse de Ritchie in timp ce se juca cu chitara intr-o cetate germana/etc." Pot spune ca destule melodii sunt copiate dar sunt si multe originale, compuse de Ritchie.

 

Sper ca am reusit sa te ajut cat de putin.

Edited by AlexVG
Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-ar parea interesant ... dar nu sunt din Cluj din pacate. Eu cint ... voi cinta ... si am cintat ... la block-flote. Sopran, alto , orice nimeresc si este bun . Mi-am zis ca voi invata teorie muzicala cit sa imi iasa pe nas ca sa dau la Academia de Muzica ... insa sectie de recorder nu au. Cine cunoaste facultatea aceea mai indeaproape , sa-mi dea niste detalii ... Flautul ar fi un instrument care seamana , dar nu rasare, cu recorder-ul . Iar facultatea, daca te si pune fata in fata cu muzica medievala, sau muzica VECHE, se poate spune ca ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura.

 

Cit despre muzica ... cine nu a fost la Sighisoara sa-i vada pe cei de la Trei Parale a pierdut mult ... A fost cintata o melodie, un "peshrev" de-al lui Dimitrie Cantemir. Avind pe rol propriul proiect axat pe muzica lui Cantemir, lucrat mult in gp4, am vrut sa aud cum suna "D.C. Revival" ... live ... and Oh My God was it good :) ...

 

Toate compozitiile lui Dimitrie Cantemir sunt preluari (sau compozitii proprii cu influente) turcesti, orientale ...

Ritmurile berevsan,devr-i-kebir,fer'muhammes,fakhte, evsat, nim devri, si cite si mai cite ... sunt adevarate aparate de clatit ochii pentru basisti si tobari.

La "input-ul" muzicii medievale trebuie in primul rind sa te detasezi de exterior, sa eliberezi orice furie care ar face sa iasa harmonice din recorder, scirtiituri din vioara sau sa ti se rupa corzile chitarii. Merge o stacana de vin, daca e nevoie. La "output" insa, mama-mama :) ...

Stiu ca sunt ignorant, dar trebuie sa recunosc ca habar nu aveam ca Dimitrie Cantemir era interesat de muzica. As fi recunascator daca mi-ai putea indica locul unde as putea gasi niste piese compuse de el. Sunt foarte curios sa aflu cum suna, si ma indoiesc ca ar fi usor de gasit pe internet.

Link to comment
Share on other sites

Dimitrie Cantemir a apartinut perioadei Iluminismului - cind se punea accent pe ideea de "Homo Universalis" - un om studiat, invatat in toate stiintele epocii - muzica, istorie, geografie, lingvistica ... etc. In perioada sederii sale la Constantinopol, Kantemir-oghlu (cum ii ziceau turcii) a scris aceasta carte, bazata pe observatiile proprii sau "imprumutind" de la autori turci si arabi.

 

Pe Internet, creatia muzicala a sa este de negasit. Exista insa cartile. O editie din 1911 austriaca se afla la biblioteca de linga Ateneu (imi scapa numele) , acolo vei mai gasi si o editie din anii '50 (parca) , si editia pe care o am eu ... continind si date istorice si explicatii - DIMITRIE CANTEMIR, CARTEA STIINTEI MUZICII , EDITURA MUZICALA A UNIUNII COMPOZITORILOR, aparut 1974. Tirajul 1670 de exemplare, dar fii sigur ca se gaseste la biblioteci ...

Link to comment
Share on other sites

Dimitrie Cantemir a apartinut perioadei Iluminismului - cind se punea accent pe ideea de "Homo Universalis" - un om studiat, invatat in toate stiintele epocii - muzica, istorie, geografie, lingvistica ... etc. In perioada sederii sale la Constantinopol, Kantemir-oghlu (cum ii ziceau turcii) a scris aceasta carte, bazata pe observatiile proprii sau "imprumutind" de la autori turci si arabi.

 

Pe Internet, creatia muzicala a sa este de negasit. Exista insa cartile. O editie din 1911 austriaca se afla la biblioteca de linga Ateneu (imi scapa numele) , acolo vei mai gasi si o editie din anii '50 (parca) , si editia pe care o am eu ... continind si date istorice si explicatii - DIMITRIE CANTEMIR, CARTEA STIINTEI MUZICII , EDITURA MUZICALA A UNIUNII COMPOZITORILOR, aparut 1974. Tirajul 1670 de exemplare, dar fii sigur ca se gaseste la biblioteci ...

Multumesc. Desi as fi vrut sa aud si niste interpretari ale unor muzicieni actuali, e bine si asa

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.