www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Eiphone Les Paul Special 2


Ericlapton
 Share

Recommended Posts

Salut,acum 2-3 zile mi-am luat prima chitara electrica un Epiphone LP S2(era un set si l-am cumparat)Chitara se comporta foarte bine dar am o problema : Fiind la prima electrica nu stiu daca este bine sau nu ca E-ul Bass(Gros) cand dau liber (fara nota) imi vibreaza foarte rau si nu se aude bine,dar la celalalte corzi nu face asa...ce sa fac?Merg la magazin sa-l schimb sau se poate rezolva?

 

PS : Cand cand pe Coarda E cu nota nu se aude acel "vibraj" al corzi !!

Link to comment
Share on other sites

Salut,acum 2-3 zile mi-am luat prima chitara electrica un Epiphone LP S2(era un set si l-am cumparat)Chitara se comporta foarte bine dar am o problema : Fiind la prima electrica nu stiu daca este bine sau nu ca E-ul Bass(Gros) cand dau liber (fara nota) imi vibreaza foarte rau si nu se aude bine,dar la celalalte corzi nu face asa...ce sa fac?Merg la magazin sa-l schimb sau se poate rezolva?

 

PS : Cand cand pe Coarda E cu nota nu se aude acel "vibraj" al corzi !!

 

Tu auzi fretbuzz, aşa-i? Coarda atinge de barele din metal şi auzi un bâz. Este normal să auzi la rece, nu este bine să auzi când eşti amplificat. Coarda E vibrează mai "violent" decât celelalte corzi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ericlapton: Dupa parerea mea si din ce povestesti exista 3 potentiale cauze (pe primele 2 le-am expus in ideea ca esti incepator):

1. Sa ciupesti tu coarda respectiva gresit (prea agresig), mai ales daca o faci cu genetul mare (si nu cu pana)

2. Sa nu ti se fi 'aseazat' corzile si sa scoata sunetul ala metalic de corzi noi care se va atenua in cateva zile de cantat

3. Sa ai fret buzz (cel mai probabil)

 

Daca poti si mai ales daca nu te pricepi sa o reglezi, intoarce-te la magazin si cu ocazia asta vei intelege si unde era problema.

 

Oricum, nu intra in panica ca in cel mai rau caz e vorba de un setup (reglaj), nu e o problema constructiva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.