www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann CH LUX


Guest Sangree
 Share

Recommended Posts

Guest Sangree

In curand voi termina de modificat chitara Grosmann Ch Lux.Ea o sa fie cu tastiere escalopate.

Alte detalii nu mai are rost, dozele se stiu ca sunt EMG HZ si suna incredibil de bine.

Sunt mandru sa detin Grosmann-ul acesta respect Cristi Grosu.

 

Si cateva poze cu lucrarea neck-ului si chitara in sine...

 

Precizez ca inca nu e terminat..deci mai trebuiesc finisaje amanuntite. :)

 

Daca am noroc sa fie si prima chitara Grosmann cu tastiere escalopate...m-am scos :) ma angajaza Grosu :)

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Tot respectul pt efortul depus, dar... e o chitara cam scumpa ca sa faci experiente din astea pe ea... adik daca in final nu-ti place ce iese... e de rau.

 

Ba dimpotriva... Este cel mai indicat pentru experimente. La o adica mai ia un grif de la furnizor ca doar el le face, nu?

:)

Link to comment
Share on other sites

tutusi la ce-s bune tastele astea ? :) stiu ca ingvi malmstin are asa si cica pt. viteza, da' nu le simti ca bumpere la degete ?

Edited by Iustin
Link to comment
Share on other sites

Ba dimpotriva... Este cel mai indicat pentru experimente. La o adica mai ia un grif de la furnizor ca doar el le face, nu?

:)

 

Poate... dar se merita? Mie nu mi-ar conveni sa dau vre-o 3 mil sa repar moftul de a avea chitara escalopata...

 

tutusi la ce-s bune tastele astea ? :) stiu ca ingvi malmstin are asa si cica pt. viteza, da' nu le simti ca bumpere la degete ?

 

Chitarile sunt in general esalopate pentru mai mult control asuprea bend-urilor si... mi se pare ca sii bareele sunt mai comode.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Da intr-adevar bend-uri mult mai perfecte dar si o sensibilitate la atingere..(iti usureaza mana destul cand tastezi pe o tastiera escalopata, decat sa impingi cu degetul de te ia boala copiilor in lemnul care mai si freaca la greu cand faci bend.;)

 

Fac asta cu mare drag (nu o voi gresii va asigur..e tratata cu suflet ca ea insasi , chitara are un suflet) :) poetul din mine :(

O voi auzi in mana unui talentat...care intr-adevar merita sa puna mana pe chitara mea personala.

Cine stie, poate candva o voi dona....

 

Aleksei: Yngwie J. Malmsteen asa se scrie corect :)

Iustin: Noi vorbim despre tastiera(e) nu despre taste...stiu ca stii dar ai fost probabil neatent :) ce moralist sunt azi B)

Multumesc tuturor pentru laude.

Spor

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

"Aleksei: Yngwie J. Malmstees asa se scrie corect"

 

 

Hihihii.. nu pot sa ma abtin, MAlmstees.. zicic a sunt trupa.. and now, ladies and germans, THE MALMSTEES!!! Stiu cum il cheama (Yngwie Johannes Malmsteen) dar am zis Ingwie ca am vazut ca era la moda aici si daca ziceam si euc a toata lumea nu ma simteam oaia neagra :) . Si acum mai ontopic, cum ai facut scobiturile???

 

 

 

EDITU: am uitat sa adaug, arata foarte bine :)

Edited by Aleksei
Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

"Aleksei: Yngwie J. Malmstees asa se scrie corect"

Hihihii.. nu pot sa ma abtin, MAlmstees.. zicic a sunt trupa.. and now, ladies and germans, THE MALMSTEES!!! Stiu cum il cheama (Yngwie Johannes Malmsteen) dar am zis Ingwie ca am vazut ca era la moda aici si daca ziceam si euc a toata lumea nu ma simteam oaia neagra ;) . Si acum mai ontopic, cum ai facut scobiturile???

EDITU: am uitat sa adaug, arata foarte bine :(

 

Foarte tare..am dat edit am gresit din graba :) ..era culmea ca tocmai eu sa nu stiu cum se scrie numele marelui Malmsteen :)

 

Escaloparile sunt facute manual, cu mare atentie....si cu pila rotunda si alte mici siretlicuri :)

tre sa fii de meserie meserias ca sa ai sange sa-ti faci asa ceva B)

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Foarte tare ..aruncam o privire pe thread si am observat ca am gresit ceva :(

 

Am scris..."Alte detalii nu mai ARE rost" :)

 

deci rectific "Alte detalii nu mai au rost".....neatentia :)

 

bine ca nu mi-a atras nimeni atentia !! :)

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar bend-uri mult mai perfecte dar si o sensibilitate la atingere..(iti usureaza mana destul cand tastezi pe o tastiera escalopata, decat sa impingi cu degetul de te ia boala copiilor in lemnul care mai si freaca la greu cand faci bend.;)

 

Fac asta cu mare drag (nu o voi gresii va asigur..e tratata cu suflet ca ea insasi , chitara are un suflet) :) poetul din mine :(

O voi auzi in mana unui talentat...care intr-adevar merita sa puna mana pe chitara mea personala.

Cine stie, poate candva o voi dona....

 

Aleksei: Yngwie J. Malmsteen asa se scrie corect :)

Iustin: Noi vorbim despre tastiera(e) nu despre taste...stiu ca stii dar ai fost probabil neatent :) ce moralist sunt azi B)

Multumesc tuturor pentru laude.

Spor

 

Shred guitars , facute soecial ptr shreding , bareuri sau acorduri e mai nasol sa prinzi , daca apuci prea tare urca tonul.

 

Nu se apuca ca si la blues , ci mai degraba ca si la chitara clasica sau violoncel , cu degetul mare abia atingi gatul ptr un mic control .Trebuie sa te obisnuiesti sa canti chiar si fara sa tii degetul mare .Asa poti face salturi mari si datorita scalopari ai precizie pronuntata la " apucarea" corzi .Nu ati aluneca degetul peste corzi asa usor ca si la chit cu fret-uri joase .

 

Pe de alta parte poti sa apropii curzile de fret-uri si totusi poti apuci bine coarda ptr benduri si la fel la viteza mai mare riscul de a scapa coarda e mai mic .Apoi dat find spatiul mare se poate vibra eficient si numai prin apasare.

 

Prietenul meu are un Ibanez cu freturi "jumbo" ( cred ca au 4mm inaltimea) , care asigura acelasi rol .Dezavantaj cred ca este problema uzuri , cred ca devine falsa fiind atat de late fretu-rile se deplaseaza " masura" , asa ca degeaba sunt inalte cand se tocesc trebuie scimbate .( sau ascutite ...lol)

 

Normal trebuie a ai si gitara cu freatboard normal , ca sa canti lejer si cu alta tehnica.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Sangree

Am terminatde escalopat chitara acum vreo saptamana.....a iesit trasnet... :)

in curand pun si poze....sa dau de un aparat

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

scalloped => decupat , dantelat ( marginea), crenelat , cu colturi ...am gasit in dictionar

da, karpi, dar in dictionar ai gasit, asa cum bine spui, cuvantul: Scallped nu Escalloped! de altfel, am atras si eu atentia, mai de mult, exact asupra acestui lucru dar, se pare ca, DEGEABA! astea E detalii care nu ARE rost! multi CITESTE, putini INTELEGE, si mai putini RETINE! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

da, karpi, dar in dictionar ai gasit, asa cum bine spui, cuvantul: Scallped nu Escalloped! de altfel, am atras si eu atentia, mai de mult, exact asupra acestui lucru dar, se pare ca, DEGEABA! astea E detalii care nu ARE rost! multi CITESTE, putini INTELEGE, si mai putini RETINE! :)

 

off, tipic romanesc..ce sa-ti spun!!! suferinta deasa....

 

vrei sa discutam despre dictionarte sau vrei sa-ti arat si greseli facute de tine pe forumul acesta??

 

mi-a venit mai bine la gura sa spun asa.

cuvantul ala vine de la Scallop , deci in romaneste ar trebui sa zic ceva de cenul "am facut tastiere scoicate" loool.

daca nu ai inteles din ce am zis eu poti merge la grosmann la magazin sa pui mana pe un neck cu tastiere de-alea , poate asa vei intelege fara sa mai jignesti pe altcineva. :)

 

Apropos deseara pun si poze.

 

Pentru Cosu: suna la fel de bine ca inainte doar ca e mai usoara la mana si la benduri. e putin mai greu sa te acomodezi si sa nu mai apesi tare pe corzi. acum e foarte sensibila , dar eu m-am obisnuit deja cu ea.

 

si ca sa rezolvam problema o sa le spunem tastiere adancite...punct. toata lumea e multumita ca doar vb romaneste!!!

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Poti sa zici Scalopate si ata t, numa sa nu pui ciuperci , dar daca totusi pui sa faci cu smantana ca e mai misto !!

@Stratman da chiar cum atata nesimtire ... ai pus tu mana pe vreo chitara de aia cu bureti ca sa stii cum e !! Vezi ca omu stie ce vorbeste ca a probat la Grossman da ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Poti sa zici Scalopate si ata t, numa sa nu pui ciuperci , dar daca totusi pui sa faci cu smantana ca e mai misto !!

@Stratman da chiar cum atata nesimtire ... ai pus tu mana pe vreo chitara de aia cu bureti ca sa stii cum e !! Vezi ca omu stie ce vorbeste ca a probat la Grossman da ?

 

Eu iti multumesc ca ai zis-o foarte subtil :)...daca vrei sa probezi propria mea chitara Grosmann care este si "escallop-ata" ca asa vreau eu sa zic, e ok...doar ca pe chitara mea (Grosmann) numai cei capabili pot pune mana :)

 

Aviz amatorilor: acest post a fost creat pentru a vedea si altii lucrarea mea, nu pentru toti carcotasii care au ceva cu omul acesta (Cristi), asa ca abtineti-va de la alte comentarii . sa va fie rusine!!! :)

 

Nu tin cu el si nu tin cu nimeni, Doar faceti-va propriile posturi si tipati acolo cat va tine gura PUNCT.

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Man, you are the Metal God!!! I do worship you... da focalizeaza in p*** m** pozele sa vad si eu excalopu! :)

ia bre, da matale singur zoom. :)

as focaliza dar nu am aparat , sunt facute pe graba

 

Pot spune ca sunt ok facute. finisate cu granulatie 800, ceruite dupa. daca ii aplicam lac se in timp se faceau naspa.

 

Oricum sunt constient ca multi dintre noi se pricep la asa ceva, le mai trebuie doar curajul.Sper ca in curand sa mai auzim si de alti useri care au facut sau vor face modificari sau chiar chitare incepand de la materie prima.

 

spor.

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

daca ii aplicam lac se in timp se faceau naspa.

 

Man, you've got the know-how. Da asa, pentru tine, sa stii ca rosewoodu nu se lacuieste. Doar maple-u...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.