www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Avantje Dezavantajr corzi groase corzi subtiri


Guest
 Share

Recommended Posts

Care sunt preferatele voastre? corzile haeavy,medium sau subtiri. Io prefer pe cele subtiri pt ca faci usor bendurile si sunt usoare la deget. Dar... cam bazaie uneori mai ales in zonele de sus. at

Link to comment
Share on other sites

Corzile skinny top heavy bottom rulle :) 10-52, E B G subtiri ca in un set de 10 si D A E mai groase pt coi.

 

uite ca asta nam incercat. pare interesant. a mai cantat cineva calumea cu manevra asta?

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

uite ca asta nam incercat. pare interesant. a mai cantat cineva calumea cu manevra asta?

 

Cred ca multi au incercat asta... Custom Light (la unii) Hybrid Slinky sau Skinny Top Heavy Bottom la altii.

 

Eu personal merg pe Hybrid Slinky acuma. Mi se pare cele mai echilibrate.

Link to comment
Share on other sites

DR 0.10 - 52 pe o chitara care nu prea o mai folosesc.

DR 0.9 - 42 pe o chitara care o folosesc mereu.

D'Addario 0.9 - 42 + a 7a de 52 pe o chitara care o folosesc foarte des.

 

Imi plac astea mai subtiri pt. ca imi vine mai usor sa cant pe ele, si plus de asta nici nu prea imi place sunetul celor mai groase.

Edited by guitar88
Link to comment
Share on other sites

uite ca asta nam incercat. pare interesant. a mai cantat cineva calumea cu manevra asta?

 

 

Am cantat asa pe o chitara antica si tot o facea sa sune dur...adica ma rog cu tot fasaitul din unica doza care o avea...

 

 

...sincer prefer corzile de 0.10 complete...mare diferentza intre 0.9 si 0.10 nu prea vad...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

EB Slinky 09-42 si 10-46

DM Blue Steel 09-42

 

pe langa sunet, astea trei tipuri se comporta si cel mai bine la ne-dezacordaj, ca sa zic asa. desi pe clasica folosesc si sunt f multumit de d'addario, pe electrica nu sunt deloc incantat.

Dean-urile se comporta bine la dezacordaj, dar E-ul subtire are probleme cam devreme... :) si prefer totusi nichel wound-urile chiar ca suna ceva mai inchis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ascultatzi melodia facing hell knd face mute-uri zakk wylde, c urat suna cu 0.60 sau 0.70 c are.

 

Zakk Wylde are un sound mult prea tare pe Facing Hell (si pe tot albumul Down To Earth). In orice caz, corzile joaca un rol mic in sound-ul final, relativ la restul echipamentului (chitara, amp, overdrive/booster, etc.). Poti fi tu sigur ca un sunet de slayer iese lejer si cu corzi groase, numa un Esp cu EMG active si cateva stack-uri marshall iti mai trebuie :) si niste maini pricepute, evident :)

Link to comment
Share on other sites

Zakk Wylde are un sound mult prea tare pe Facing Hell (si pe tot albumul Down To Earth). In orice caz, corzile joaca un rol mic in sound-ul final, relativ la restul echipamentului (chitara, amp, overdrive/booster, etc.). Poti fi tu sigur ca un sunet de slayer iese lejer si cu corzi groase, numa un Esp cu EMG active si cateva stack-uri marshall iti mai trebuie :) si niste maini pricepute, evident :)

 

Cine stie, stie...

Personal folosesc 0,08 si 0,10 pt dropp tunning.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca vei gasi set de 7 cu 0.62 ( singurele pe care le stiu au 0.58 si 0.60) ... du-te si ia setul lui zakk ptr drop ( adik 0.70) .. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.