www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

REGHIN


karpi
 Share

Recommended Posts

Am vazut astazi in centru la Muzica ( Timisoara) o chitara tip Ibanez , facuta de Reghin ...nu scrie nimica pe ea , HSH ,FloydRose ( probabil licenta ) , albastru deschis mat , se vede fibra lemnului in relief ( ma gandesc ca o fi chiar lemnul ) m-am uitat cat de atent se poate si nu am vazut innadituri la corp , doar daca nu este un nou procedeu de a masca lipiturile ? Gatul nu stiu din ce lemn este , e natur cu lac transparent , mat.

 

nu stiu cum suna caci nu e reglata ,nu au statie ptr proba , costa 667 RON .

 

sar putea ca alti sa fi vazut deja si au postat inaintea mea o prezentare si nu am observat .Daca este deja descrisa , atuncea scuze.Poate are un nume ? aceasta vazuta de mine nu are nici o denumire .Headstosk-ul este clean fara nici un brand..

Link to comment
Share on other sites

Am vazut astazi in centru la Muzica ( Timisoara) o chitara tip Ibanez , facuta de Reghin ...nu scrie nimica pe ea , HSH ,FloydRose ( probabil licenta ) , albastru deschis mat , se vede fibra lemnului in relief ( ma gandesc ca o fi chiar lemnul ) m-am uitat cat de atent se poate si nu am vazut innadituri la corp , doar daca nu este un nou procedeu de a masca lipiturile ? Gatul nu stiu din ce lemn este , e natur cu lac transparent , mat.

 

nu stiu cum suna caci nu e reglata ,nu au statie ptr proba , costa 667 RON .

 

sar putea ca alti sa fi vazut deja si au postat inaintea mea o prezentare si nu am observat .Daca este deja descrisa , atuncea scuze.Poate are un nume ? aceasta vazuta de mine nu are nici o denumire .Headstosk-ul este clean fara nici un brand..

 

Daca nu scrie nimic pe headstock, de unde stii ca e reghin? :)

 

Asta e singura chitara reghin care mai seamana cu ibanez

post-1901-1161260263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca nu scrie nimic pe headstock, de unde stii ca e reghin? :)

 

Asta e singura chitara reghin care mai seamana cu ibanez

 

asa arata ,exact , numai ca e albastru deschis si este dintr-un lrmn cu fibre " mari" si se vad fibrele , frumos in relief prin vopsea.Gatul e dintr-o bucata si "natur" .Am intrebat la magazin si mi s-a spus ca-i Reghin.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Au asta pe site... dar nush din ce motiv, la muzica nu am vazut asa ceva + k nu am auzit de cineva care sa aiba + k ... nu cred k o cumpara nimeni :)

 

Forma e decenta... restul...

 

Btw... reghin , am vazut k in ultimul timp isi largeste gama de chitari... am vazut 3 copii de strat 2 reghin iris solo(una cu humbucker in bridge si alta cu single coil) si am vazut si o chitara... park madrigal.. nou noutza...

Probabil ca s-au trezit la realitate... (neeeee :))

Link to comment
Share on other sites

asa arata ,exact , numai ca e albastru deschis si este dintr-un lrmn cu fibre " mari" si se vad fibrele , frumos in relief prin vopsea.Gatul e dintr-o bucata si "natur" .Am intrebat la magazin si mi s-a spus ca-i Reghin.

 

 

pai ai zis mai sus k avea floyd rose si H-S-H.. din cate vad aia din poza are tremolo simplu si H-S-S.. :)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu o chitara ceva in genul tot albastra, la muzica in iasi insa costa 10 mil...am testat-o si suna aiurea de tot...

:):):(

 

pe ce ai testat-o , cu ce corzi si comparativ cu ce ?

 

 

 

 

pai ai zis mai sus k avea floyd rose si H-S-H.. din cate vad aia din poza are tremolo simplu si H-S-S.. :)

 

deci are vibrator complicat si menghina la headstock , acum chiar ca nu mai stiu daca e hsh sau hss dar nu conteaza .

Link to comment
Share on other sites

am vz mai devreme la rapsodia..in bucureshti reghin copie les paul...nu ma intereseaza cat costa...da asa..k chestie...si ma refer o copie destul de fidela..nu vreo tentativa de lp...

 

Am vazut-o si eu, dar nu cred ca e Reghin. Tanti de acolo nu avea habar de provenienta. Insa arata bine si era bine lucrata.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Unde e mah Rapsodia asta ? Ca niciodata nu am fost in stare sa dau de el ...

 

Pe la Piata Alba Iulia parca... e ascunsa dupa niste boscheti si are un grafitti pe un perete :) din cate imi aduc eu aminte...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... nu stiu de ce toata lumea spune magazinului aluia "Muzica". Deasupra intrarii scrie mare "ARTA". well...

Acum cateva zile m-am jucat si eu putin cu kitara aia. Cand am vazut de departe... H-S-H... Floyd :) ... m-a spart!

Corpul e identic cu cel afisat pe www.hora.ro (iris lux) . Mi se pare mai degraba o copie de Cort x6

Poate am fost subiectiv dar mie mi s-a parut facuta total aiurea iar floyd-ul era cel mai grosolan pe care l-am vazut vreodata. Poate ca n-am vazut eu bine dar nu as da banii pe asa ceva...

Oricum... o treaba foarte indrazneata din partea celor de la Reghin...

 

PS: e sigur reghin. Magazinul arta e distribuitor de instrumente Hora (exclusiv)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

eu am acordat-o si am cantat pe ea este foarte buna chitara , floyd-ul nu are nimic , am mai vazut din acest tip fine tuningul apasa pe suruburile de reglajul octavei ,am vazut la multe vedete la fel .

 

este foarte frumos lucrata si din material bun , alder , artar , palisandru , are sustain bun . !! gat dintr-o singura bucata !! corpul din trei bucat ..dar finisat mare arta abia vezi unde este innaditura , si se observa numai pe lateral foarte discret.

 

Voi cu ce mergeti sa incercati un instrument ? eu am dus un procesor Korg pe baterii si casti , asa ca pe sscula mea pe care o cunosc am avut mod de comparare foarte bun ,ptr toate caracteristicile de sunet.

 

Cred ca aveti probleme , cand mergi la alt magazin si cumperi cu 4000000 lei mai scump o chitara mai proasta dar scrie pe ea Ibanez.

 

Pe aceasta chitara inca nu scrie nimic !!, cum am mai spus , se reimporta din west cu un brand rasunator pe headstock si dai peste dublu pret ..

 

prostia si domnia se plateste !

 

la magazin i se spune Muzica din acelasi motiv ca restaurantului de dupa colt ( Bulevard ) i se spune

"Loyd", asa s-au chemat inainte.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

eu am acordat-o si am cantat pe ea este foarte buna chitara , floyd-ul nu are nimic , am mai vazut din acest tip fine tuningul apasa pe suruburile de reglajul octavei ,am vazut la multe vedete la fel .

 

este foarte frumos lucrata si din material bun , alder , artar , palisandru , are sustain bun . !! gat dintr-o singura bucata !! corpul din trei bucat ..dar finisat mare arta abia vezi unde este innaditura , si se observa numai pe lateral foarte discret.

 

Voi cu ce mergeti sa incercati un instrument ? eu am dus un procesor Korg pe baterii si casti , asa ca pe sscula mea pe care o cunosc am avut mod de comparare foarte bun ,ptr toate caracteristicile de sunet.

 

Cred ca aveti probleme , cand mergi la alt magazin si cumperi cu 4000000 lei mai scump o chitara mai proasta dar scrie pe ea Ibanez.

 

Pe aceasta chitara inca nu scrie nimic !!, cum am mai spus , se reimporta din west cu un brand rasunator pe headstock si dai peste dublu pret ..

 

prostia si domnia se plateste !

 

la magazin i se spune Muzica din acelasi motiv ca restaurantului de dupa colt ( Bulevard ) i se spune

"Loyd", asa s-au chemat inainte.

 

Floyd-ul "classic" asa este cu fine tuning dirct pe suroabele de menghina.

 

In alta ordine de idei, eu probez o chitara ieftina in principal la rece - cat este de "dreapta", cat este de bine finisata, lipita, cum sunt mecanicele, etc, si - cel mai important - cum suna si rezoneaza la rece

La un pret mic nu ma astept la cine stie ce doze. Daca am un amp din aceeasi categorie (ieftin) la indemana probez pe cel mai clean ton.

Dar numai dupa ce ma asigur ca nu falseaza, bazaie, etc., sau cel putin nu in parametri in care aceste imperfectiuni sa nu se poata regla la un set-up profi.

 

Daca stau bine si ma gandesc si cu cele scumpe fac la fel.

 

Cel mai tare ma "omoara" vanzatorii-chitarishti care fac parada de procesoare shi gain-uri pe amp-uri sofisticate cand tu de fapt nu vrei sa iei decat bucata de lemn si nu tot lantul electronic.

 

Sa fiu bine inteles: cu procesoru poti sa te duci - dar patch-urile sunt facute pentru chitara de acasa si tendinta este sa compari cat de bine suna fata de aceasta referinta. Asa ca mai bine la rece si la ochiometru.

Link to comment
Share on other sites

Floyd-ul "classic" asa este cu fine tuning dirct pe suroabele de menghina.

 

In alta ordine de idei, eu probez o chitara ieftina in principal la rece - cat este de "dreapta", cat este de bine finisata, lipita, cum sunt mecanicele, etc, si - cel mai important - cum suna si rezoneaza la rece

La un pret mic nu ma astept la cine stie ce doze. Daca am un amp din aceeasi categorie (ieftin) la indemana probez pe cel mai clean ton.

Dar numai dupa ce ma asigur ca nu falseaza, bazaie, etc., sau cel putin nu in parametri in care aceste imperfectiuni sa nu se poata regla la un set-up profi.

 

Daca stau bine si ma gandesc si cu cele scumpe fac la fel.

 

Cel mai tare ma "omoara" vanzatorii-chitarishti care fac parada de procesoare shi gain-uri pe amp-uri sofisticate cand tu de fapt nu vrei sa iei decat bucata de lemn si nu tot lantul electronic.

 

Sa fiu bine inteles: cu procesoru poti sa te duci - dar patch-urile sunt facute pentru chitara de acasa si tendinta este sa compari cat de bine suna fata de aceasta referinta. Asa ca mai bine la rece si la ochiometru.

La rece am incercat-o c u o zi inainte , dar ca sa vad ce doze are trebuia sa duc o scula , ei nu au nimic cu ce sa incerci .

 

Am vrut sa vad cu o scula de a mea la care stiu ca pe pozitia pe un anume nivel de distors cum trebuie sa sune , la Strat trebuie de exemplu 75% Tube dist la Hohner 35% si am acelasi grad de distorsiune , asa am putut verifica semnalul , de incercat am incercat-o cum raspunde dinamic am incercat-o cu ton clean , doar un pic de compresor ca sa vad cum suna , suna bine .Si daca ma-s duce la magazin cu o droaie de statii eu as incerca cu un procesor de al meu la care stiu cum suna cate un tip de chitara .Pe statie ce n-o cunosc nu stiu ce concluzii sa trag.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut astazi in centru la Muzica ( Timisoara) o chitara tip Ibanez , facuta de Reghin ...nu scrie nimica pe ea , HSH ,FloydRose ( probabil licenta ) , albastru deschis mat , se vede fibra lemnului in relief ( ma gandesc ca o fi chiar lemnul ) m-am uitat cat de atent se poate si nu am vazut innadituri la corp , doar daca nu este un nou procedeu de a masca lipiturile ? Gatul nu stiu din ce lemn este , e natur cu lac transparent , mat.

 

nu stiu cum suna caci nu e reglata ,nu au statie ptr proba , costa 667 RON .

 

sar putea ca alti sa fi vazut deja si au postat inaintea mea o prezentare si nu am observat .Daca este deja descrisa , atuncea scuze.Poate are un nume ? aceasta vazuta de mine nu are nici o denumire .Headstosk-ul este clean fara nici un brand..

 

Nu lua Reghin. E cel mai slab produs existent pe piata de la noi. Cu alte cuvinte. Un jaf. O porcarie.

 

Cu aceasta ocazie urez Fabricii Reghin un frumos si calduros FALIMENT!

Link to comment
Share on other sites

Nu lua Reghin. E cel mai slab produs existent pe piata de la noi. Cu alte cuvinte. Un jaf. O porcarie.

 

Cu aceasta ocazie urez Fabricii Reghin un frumos si calduros FALIMENT!

 

 

Este de altfel singurul mare producator din Romania, si avand in vedere cum se descurca alte industrii in tara asta minunata eu zic ca fac instrumente destul de bune referindu-ma la raportul lor pret calitate...Cat despre restul instrumentelor acustice nu am nimic de obiectat, suna excelent...

 

 

...poate sunt eu singurul care a nimerit peste reghinuri bune...

 

 

:):):)

Edited by EADGBE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...poate sunt eu singurul care a nimerit peste reghinuri bune...

:):):)

 

Nu esti singurul ... cu o ureche formata si ceva timp liber poti sa gasesti cateva chitari, prin diversele stocuri, care isi depasesc (dpdv calitativ) pretul cu mult. De exemplu seria Hora Gold Paltin (sau asa ceva) suna surprinzator de bine :(

Link to comment
Share on other sites

acum ce sa zic , nu syiu daca sunt cei mai slabi producatori sau nu , cine mai este producator , si vad ca nu produc mai nimic ( chitare ) ptr uz intern , cred ca lucreaza la comanda exrena ca si inainte.

 

Vine proiectul , si se executa ...atat ...nu s-a inventat PowerStrat-ul la Reghin , si nici celalalte tipuri.

 

Daca ...materialul lemnos , instalatia mecanica si electrica este buna ,daca s-e respecta cotele proiectului si procedeul tehnologic , nu vad care este problema ??

 

Tot nu inteleg problema unora , daca nu-i fabricata "afara" nu e buna ?

 

Si pretul e cinstit , nu e prea umflat , eu zic ca Reghin Hora sa se implice in piata interna , nu inteleg de ce lasa oportunitatea aceasta altora?

 

Mai toate magazinele de instrumente aduc scule prin mai multi intermediari si cresc preturile , dar omul daca nu da banul nu-i multumit sufleteste.

 

http://www.guitarbitz.com/

 

http://www.gitarcentrum.hu/marka_gitar_elektromos.php

m-am uitat si pe un site unguresc cred ca acesta este un importator ( oare din prima mana ?)

 

http://currencysource.com/tables/HUF/1X_HUF.htm iata un calculator de curenta valutara

 

cautam si eu preturi mai de zona noastra .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am vazut si eu o chitara ceva in genul tot albastra, la muzica in iasi insa costa 10 mil...am testat-o si suna aiurea de tot...

:):):)

 

 

Daca schimbai corzile ar fi sunat mai bine. Asa e si cu chitarile Stagg... corzile cu care vin sunt de kko, dar dupa ce le schimbi suna decent pentru pretul lor. In fine.. hai sa incurajam si noi productia romaneasca :(

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Am vazut si eu Reghinul albastru la ARTA ... un MUZICA ... si aia din ARTA ii spun ARTA ... :) dar nu mi-sa parut cinestie ce dar arata ok ... ca sunet: 1 nu am avut la ce sa o incerc, 2 - nu am destula xp cu chitari ca sa imi dau seama dak e buna :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.