www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

REGHIN


karpi
 Share

Recommended Posts

Reghin au inceput sa-si "deschida ochii" ... poate in curind o sa-mi faca si mie un bass pe comanda ca acum citeva luni cind i-am intrebat mi-au dat un mail simplu (cred ca tip) ... "HORA nu produce chitari pe comanda. Modelul se numeste Venus Bass si poate fi vazut la www punct bla bla bla. " .

 

O fi fost model pe comanda (!?)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Ba, cand o face reghinu chitare care sa arate asa... chiar si daca suna a scandura... o sa le dau o bere

E ca si cum ai impune la Dacia sa faca un Ferrari ... :) in primul rand sa faci asa o chitara (ibanez) iti trbuie fonduri si sponsori ... samd ... romanii ce au?? Oricum ii cea mai buna si mai veche firma romaneasca (si accesibila) :) cred...

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Bun...deci despre modelul asta de reghin mediatizat atat de tare...

 

 

Am fost ieri la muzica si am observat ca au adus un model de genul...am sa detaliez problema...

 

 

PRET : 700 RON la Muzica in IASI

 

 

CARACTERISTICI : configuratie a dozelor H-S-H, 2 poteniometre de ton, unul de volum, un fel de floyd...fretboard din palisandru(rosewood), culoare rosu ciudat spre roz...culoare tampita...deh...

 

 

CUM SUNA : am testat-o la muzica pe pe un amp DiMarvey pe clean...ma rog mi-a dat senzatia de reghin...are un sunet mai sarmos, cu toate ca corzile de pe ea pareau oarecum noi...dozele dau ceva semnal totusi in ce priveste potentiometrele nu prea straluceste deloc...parca dai drumul la prajitorul de oua...ciudat dar fata de alte reghinuri la care tonul era pus mai mult de forma aici chiar functioneaza si e chiar sensibil...In final pot sa spun ca reghinul ala are un sunet destul de dur, si ca (virgula) culoare se potriveste de minune...

 

 

PARTI RELE : Facand o comparatie cu yamaha mea eg 112 de acasa, griful mi s-a parut oarecum incomod, dar apoi cand peste jumate de ora am testat un washburn n1, am observat ca nu-i mare diferenta, in ceea ce priveste griful, intre cele doua...Apoi mai este si floydul ala ciudat cu menghina care nu-mi inspira incredere...

 

 

PARTI BUNE : Pt o chitara la 7 mil, este foarte frumos finisata...chiar mi-a placut...nu parea sa falseze, sa aiba fret buzz si alte chestii din astea...ar face o buna chitara de inceput pt cineva ce vrea sa cante dur...si ar putea face o f buna chitara in general cu niste doze mai normale...

 

 

Daca ar fi sa dau si o nota as zice 7 din 10...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

..........................Daca ar fi sa dau si o nota as zice 7 din 10...

:):):)

Cam asa zic si eu..eu as da 8 ( fata de un Strat )

Eu nu am cumparat-o doar pentru ca bratul vibratorului nu avea "mandrina" ( sau "hollender" cu garnitura) ptr blocat , ci era cu filet ca si la Strat vintage ..restul era OK .

Gatul da impresia de mai lat din cauza radiusului mare ( curbura foarte mica) .Eu cate chitare am atatea feluri de gat au , si sunt obbisnuit sa trec de la una la alta , in 2-3 minute ma acomodez cu radius, corzi , vibrator ( cel mai greu de acomodat a-mi este totusi in cazul vibratorului trece un timp pana am precizia dorita)

 

Cu dozele ce sa zic , sunau bine timbru bun, altceva ce sa aiba ,potmetrele la toate chit sub 1000$ sunt niste caricaturi ...hehe .Am mai scris ca eu am incercat cu pocesorul meu la care cunosc toate tonurile

si setarile de gain , vol , etc...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.