www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

zoom g7.1ut sau 9.2tt


GrP
 Share

Recommended Posts

eu zic sa lasati prejudecatile vizavi de Zoom. de la astea noi (G7, G9) Zoom e cu totul altceva. sincer, va sfatuiesc sa mergeti sa le auziti. nu vreau sa influentez pe nimeni, dar sunt niste bijuterii, in special G7 si G9. si eu eram reticent la inceput, dar m-a ajutat cu sfaturi MMG (de la noi de pe forum) si apoi le-am auzit. un cuvant am, cristal! cel putin la G9, lampile alea dau un nu stiu cum sa zic, contur aparte sunetului, care e chiar convingator.

acuma... fiecare procesor de top cu avantajele lui, insa la preturile de noi, ca sunet, definitie, claritate, dinamica, usurinta in programare io zic ca G7 si chiar G9 nu au concurenta.

 

ps: musai sa le asculti. io zic ca au tot ce le trebuie. dar depinde si de particularitatile fiecarui chitarist...

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa lasati prejudecatile vizavi de Zoom. de la astea noi (G7, G9) Zoom e cu totul altceva. sincer, va sfatuiesc sa mergeti sa le auziti. nu vreau sa influentez pe nimeni, dar sunt niste bijuterii, in special G7 si G9. si eu eram reticent la inceput, dar m-a ajutat cu sfaturi MMG (de la noi de pe forum) si apoi le-am auzit. un cuvant am, cristal! cel putin la G9, lampile alea dau un nu stiu cum sa zic, contur aparte sunetului, care e chiar convingator.

acuma... fiecare procesor de top cu avantajele lui, insa la preturile de noi, ca sunet, definitie, claritate, dinamica, usurinta in programare io zic ca G7 si chiar G9 nu au concurenta.

 

ps: musai sa le asculti. io zic ca au tot ce le trebuie. dar depinde si de particularitatile fiecarui chitarist...

 

ok..dar nu mi-ai rasp in totalitate la intrebare...merita sa dau ink 4 mil si sa iau g9, sau mai bine iau g7?? pt k daca nu e prea mare diferenta(stiu, cateva efecte in plus, ink o pedala+ alte chestii) at as opta pt g7...adik aceste chestii merita 4 mil??

 

:) , Peter

Link to comment
Share on other sites

Comparativ cu seriile zoom cu care era obisnuita majoritatea populatiei de chitaristi,aceste 2 procesoare se ridica la un nivel extrem de inalt.Nu sunt fan zoom,dar s-ar merita luat unul dintre aceste 2 procesoare pt. sound-ul care-l scot.Insa,la acesti bani,as opta pt. un vox tone labs,gt-pro,un johnson.(bine..dar ar mai trebui pusi niste banuti :) )..

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e sa te gandesti si la dimensiune cand optezi pt un procesor daca nu sunt mari diferente intre ele din celelalte puncte de vedere. Sa stii ca e foarte important cel putin daca il ai de carat.

 

Asta nu inseamna sa iti iei G2. :)) Scuze dar eu am auzit G2 si sincer nu mi-a placut si sunt fan zoom.

Edited by DanJBS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
M-am gandit sa-mi schimb si eu procesorul... :)

Si am vrut sa aflu si eu de la voi(cei care au incercat si stiu :( ), daca se merita sa dau 17 mil pe g9.2, pe cand g7.1 e numa 13...

 

:) , Peter

 

si eu vreau sa-mi iau un g7, da nu e 13 milioane, adica nu are rost sa dai atata pe el in mcmusic, cand poti sa-l iei de pe thomann si iti vine cam la 10, 10 jumate maxim cu tot cu transport, si asta daca il iei singur...si g9 iti vine cam la 15 milioane. totusi e o diferenta, iti mai iei o pedala de distors sau ceva daca nu esti multumit de ce-ti ofera zoom... :)

Edited by hadfig
Link to comment
Share on other sites

si eu vreau sa-mi iau un g7, da nu e 13 milioane, adica nu are rost sa dai atata pe el in mcmusic, cand poti sa-l iei de pe thomann si iti vine cam la 10, 10 jumate maxim cu tot cu transport, si asta daca il iei singur...si g9 iti vine cam la 15 milioane. totusi e o diferenta, iti mai iei o pedala de distors sau ceva daca nu esti multumit de ce-ti ofera zoom... :)

 

de pe thomann iti vine km 12 mil...iti zic io.. :) cu tot cu transport

Link to comment
Share on other sites

nu, nu e proasta. e realista. zi tu atunci unde se repara la noi? la nea gigi electronistu? sau poate e service zoom si nu stiam? iti dai tu cuvantul ca rezolva in timp mai scurt decat daca am trimite sculele in afara? cat are lumea de ateptat in caz de vreo defectiune? hai, sa vedem niste date concrete, daca tot esti dornic de raspuinsuri si orientat spre clienti.

Link to comment
Share on other sites

Hm, mi-am luat nshpe mii de tot felul de afara, multe si de muzica dar nu numai, de tot felul. Nu mi s-a stricat nimic inca. Sunt convins ca trebuie sa se si strice ceva la un moment dat, dar inca nu mi s-a intamplat. Acum si daca s-ar strica ceva, tot mi-am scos banii la cat am cumparat in ultimii ani. Continuu cu incapatanare sa-mi iau de afara mai ales ca sa scap de nesimtirea de aici. Service Zoom aici? :) M-a distrat tare raspunsul tau.

Link to comment
Share on other sites

de pe thomann iti vine km 12 mil...iti zic io.. :) cu tot cu transport

 

eu m-am interesat la niste tipi care aduc chestii de pe thomann (o firma care se ocupa cu asa ceva) si vine cam la 320 de euro maxim, adica 10 mil jumate, ceva peacolo. nah, eu sunt din timisoara, poate altundeva aia care transporta cer mai mult, nu stiu. oricum, chestia e de garantie, ca nu stii sigur daca iti aduce alt procesor daca se strica. eu mi-am luat chitara asa acum vreo 2 ani si mi-au spus ca daca sunt probleme sa o duc acolo si mio schimba (pana acum n-am avut nici o problema, si tipii pareau destul de seriosi), banuiesc ca e la fel si cu un procesor...

si eu vreau sa-mi iau un g7, asa ca daca stiti o metoda mai ieftina si sigura de a-l cumpara va rog sa-mi ziceti... :)

Edited by hadfig
Link to comment
Share on other sites

Accept reprosuri, vizavi de M&C, de la cei care au cumparat de la noi. Restul nu prea ma intereseaza, sa mearga acolo de unde au cumparat!

Link to comment
Share on other sites

nu, nu e proasta. e realista. zi tu atunci unde se repara la noi? la nea gigi electronistu? sau poate e service zoom si nu stiam? iti dai tu cuvantul ca rezolva in timp mai scurt decat daca am trimite sculele in afara? cat are lumea de ateptat in caz de vreo defectiune? hai, sa vedem niste date concrete, daca tot esti dornic de raspuinsuri si orientat spre clienti.

Este service ZOOM in Romania, poate nu ai stiut! Niciodata nu e prea tarziu! Atata timp cat exista distribuitor oficial, e si service!

Poate pentru unii e prea greu sa accepte aceasta stare de normalitate! Ma abtin de la alte comentarii....

 

de aia am si zis :gluma: . se pare ca altii nu au inteles. astept raspunsul lui Jack in continuare. l-am asteptat si pe alte topicuri, la alte probleme ridicate vizavi de Mc Music, dar canci raspuns. pot sa zic ca ma asteptam?

Ok, astept problemele!

Link to comment
Share on other sites

evident, io imi cer scuze pt orice rahat pe care il mananc. initial am intrebat daca e service Zoom (autorizat, nu un electronist sau alt service unde sa se repare si aceste produse) si atata tot. de exemplu, nu este in Romania service autorizat Nikon, si se vand de n+1 ori mai multe camere Nikon decat procesoare Zoom. si da, exista importator oficial. daca esti amabil, da-mi si mie adresa si nr de tel de la service-ul autorizat Zoom, ca doar nu tre sa fie nici un secret. am un Zoom la care tin si are probleme cu intreruperea alimentarii. evident, e o problema banala care o poate rezolva orice electronist, dar asa mi s-a pus mie pata. multumesc anticipat.

 

referitor la cealalta problema, la asta ma refeream: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7...amp;#entry92441

 

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
M-am gandit sa-mi schimb si eu procesorul... :(

Si am vrut sa aflu si eu de la voi(cei care au incercat si stiu B) ), daca se merita sa dau 17 mil pe g9.2, pe cand g7.1 e numa 13...

 

:) , Peter

 

 

Mi-am luat G7.1ut...ii f tare procesorul...lampa aia isi are si el rolul...eu zic ca isi merita toti banii... :)

Mi-am mai luat si un SD JB pe care sper sa mi-l montez cat de curand... ;)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

...mda..stiu k e tardiv si inutil, dar cine stie, poate pot fi de folos celor care isi mai pun pe viitor intrebari de genu asta...eu pur si simplu nu inteleg cum puteti fratilor sa aveti 17 milioane (sau ma rog, cu un plus-minus acolo) si inca sa va ganditi la procesoare?!?!?! 17 mil inseamna 500 euro....il rogi frumos pe dl Panaitescu...sau pe dl. Paraschivescu (overdrive)..sau pe dl. Tone...sau pe cine o mai fi...sa puna frumusel mana la treaba si iti faci un head de rupi...deci bagi in boala pe oricine iti aude chitara...si daca mai vrei si alte efecte, mai iei si tu acolo 3 pedalute din alea de un milion bucata (chorus phaser flanger si alte parascovenii) si gata sunetul....poate ma lamureste cineva si pe mine la ce e bun un procesor...ma refer la banii astia evident, k dak ai 5 milioane si vrei sa iti sune chitara in nush cate feluri, atunci da, nu ai alternativa, dar...

Edited by the-mountain-song
Link to comment
Share on other sites

io unul m-am saturat de placa asta stricata. tu te-ai gandit ca poate nu toata lumea are vila in mijlocul campului ca sa poata canta pe un 30W sau 50W pe lampi la adevaratul potential al ampului? tu te-ai gandit ca poate nu toata lumea are chef sa se insire cu "n" pedale prin casa sau sa le care dupa el cand vrea pur si simplu sa o "puna" de o chitareala cu amicii? tu te-ai gandit ca poate nici 10% din membrii acestui forum nu au nevoie de un setup pentru a canta live sau la o sala de repetitie, ci doar pt bucuria de a zdrangani aiurea acasa, asa de relaxare sau din pura pasiune? atunci poate iti raspunzi singur la faza cu ampul pe lampi de 500 de euro si stomp boxes (da, hai sa dam 500 euro pe un amp full lampa de 50W ca sa il folosim la 1-5% din putere).

sunt procesoare la ora actuala care pot multumi foarte bine chitaristii fara pretentii de mari eroi ai chitarei. mai mult, arunca un ochi la concerte si ai sa fii mirat cum trupe mari inca folosesc alde gt5, 6 sau 8, pod-uri, vox-uri samd. poate ii luminezi si pe ei (de la holograf la proconsul sau cargo, si de la iris la phoenix - nota: a nu se intelege ca folosesc exclusiv multi efectele) sa-si cumpere niste ampuri pe lampi. dar poate nu au nici cunostintele, nici finantele necesare, right?!

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
...mda..stiu k e tardiv si inutil, dar cine stie, poate pot fi de folos celor care isi mai pun pe viitor intrebari de genu asta...eu pur si simplu nu inteleg cum puteti fratilor sa aveti 17 milioane (sau ma rog, cu un plus-minus acolo) si inca sa va ganditi la procesoare?!?!?! 17 mil inseamna 500 euro....il rogi frumos pe dl Panaitescu...sau pe dl. Paraschivescu (overdrive)..sau pe dl. Tone...sau pe cine o mai fi...sa puna frumusel mana la treaba si iti faci un head de rupi...deci bagi in boala pe oricine iti aude chitara...si daca mai vrei si alte efecte, mai iei si tu acolo 3 pedalute din alea de un milion bucata (chorus phaser flanger si alte parascovenii) si gata sunetul....poate ma lamureste cineva si pe mine la ce e bun un procesor...ma refer la banii astia evident, k dak ai 5 milioane si vrei sa iti sune chitara in nush cate feluri, atunci da, nu ai alternativa, dar...

 

Vorbesti ca sa nu adormi...

 

Tara noastra cea frumoasa e cu vreo 10 ani in urma, cel putin. Daca ai noroc/talent/vointa o sa ajungi sa canti... prin tara. Si o sa vezi ca e aproape imposibil sa te cari cu magnificul tau head pe lampi (la care tre sa inveti si sa canti, la o adica...) la toate cantarile. Nu uita ca iti trebuie un cabinet. care te mai costa si ala vreo 15 meleoane, ca sa nu dai cu mucii in fasole la capitolu asta. Si nu iti plateste nici dracu benzina ca iti cari tu sculele...

 

Apoi... magnificu tau amp pe lampi, o sa sune ca o musca in calduri, in momentu in care tu o sa ii folosesti doar 20% din putere, ca altfel ii zbori de pe scena pe colegii de trupa, care se inghesuie sa auda ceva in singuru monitor de pe scena.

 

Si apoi sa afli dupa concert ca sunetistu si-a baga p**a in tonul tau si si-a batut joc de el, fara sa vrea. Daca nu stie mai mult... ce sa ii faci?

 

Ar fi frumos sa avem cu totii stackuri Marshall, da tara asta nu e pregatita pentru asa ceva... Pana una alta, cantati, experimentati, ascultati... cu urechile voastre, ca vad ca s-a format un tineret dubios care stie tot ce misca pe net, are o parere despre orice, stie cum suna toate ampurile... din recenzii. Altfel, nici n-ati mirosit vreun amp sau o chitara adevarata. Doar poze...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.