www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheita Bolnava - Solutionare Urgenta


mammoth_mark
 Share

Recommended Posts

Buna seara,

 

Sunt la un coleg forumist si incercam sa facem setapul unei chitare Fender Stratocaster, cand la un moment dat am ramas in mana cu ultima cheita.

 

post-5192-0-39445700-1368293192_thumb.jpgpost-5192-0-49079100-1368293201_thumb.jpgpost-5192-0-44895500-1368293209_thumb.jpgpost-5192-0-24622500-1368293221_thumb.jpgpost-5192-0-90990100-1368293232_thumb.jpgpost-5192-0-95335200-1368293243_thumb.jpg

 

Intrebare: Axul pe care vine infasurata coarda se desprinde de cheita care vine pe spatele headstockului, ii normal? (Problema: cheita nu ramane in pozitie fixa)

 

Asteptam raspunsuri constructive.

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei s-o inlocuiesti, poti s-o faci.

Eu as:

  • degresa suprafetele cu acetona;
  • lipi cu rasina epoxidica; iei rasina pe un varf de scobitoare, o intinzi pe muchia fracturata de pe carcasa (cea cu gaura), asamblezi angrenajul melcat, imbini bucata de carcasa rupta, presezi; recomand rasina epoxidica cu timp redus de intarire;
  • curata excesul de rasina intarita;
  • monta cheita la loc;
  • canta det-metăl pe urma. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cheita era cea de la mi-ul subtire (cu alte cuvinte cea mai vulnerabila in cazul lovirii/rezemarii de un perete spre exemplu). In momentul in care am dat corzile jos am observat defectul , cheita nu era deloc stransa , iar cand Mark a vrut sa o stranga cu mana (fara prea mare forta) a ramas cu axul pe care se infasoara coarda in mana. Cred ca s-a rupt in urma unui impact , sau ceva de genul.

 

 

 

Mark spune ca inainte avea un mic joc insa fara sa se dezacordeze.

 

Am gasit la guitarshop asta: http://guitarshop.ro...eads_p2321.html

insa sunt foarte sceptic si tind sa cred ca e vorba doar de capacul +cheita de acordare , nicidecum piesa defecta.

 

 

LE: in poza numarul 4 . se vede clar ca din axul principal s-a rupt " saiba " care venea infipta in camera cheitei.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Am si eu acelasi set pe al meu strat , n-am avut probleme de acest tip si tin acrodajul bine. Eu ma mir pentru ca aici pe forum se vand /s-au vandut cel putin 2 seturi la 150 ron , iar ele noi in magazin costa 90 ron. Doar pentru o cheita nu cred ca merita schimbat tot setul din moment ce isi fac treaba. O sa se rezolve usor si ieftin , rezolvam chiar azi insa nu era deschis magazinul. Ne mai auzim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.