www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard Direct In Mixer


Recommended Posts

Salutare! Stiu ca s-a mai discutat problema aceasta insa nu sunt complet lamurit; dupa cum zice si titlul, vreau sa imi bag pedalele direct in mixer si nu vreau sa folosesc procesor. Am vazut ca trebuie un speaker simulator.

 

Cateva optiuni pe care le-am vazut a fi recomandate:

1) Behringer Ultra-G ( http://www.thomann.de/ro/behringer_gi100_ultra-g.htm )

2) H&K Redbox ( http://www.thomann.de/ro/hugheskettner_red_box_5.htm )

3) AMT Legend Amps ( http://www.thomann.de/ro/search_dir.html?sw=amt+legend+amp&x=0&y=0&gk=&bn= )

4) AMT SS-11/20

5) alte (Sansamp, etc)

 

Pedalele mele sunt asa: noise gate ->od 1 -> od 2 -> flanger -> delay, unde in pedalier se pune pedala respectiva? Unde s-ar pune un Redbox de ex si unde un preamp pe lampi? Cu care din variantele de mai sus scapi cel mai ieftin si cel mai bine?

Cu 1) si 2) presupun ca o sa am nevoie de o pedala de distortion daca OD-urile nu imi dau suficient gain.

Ce alte variante folositi?

 

Multumesc foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu. Prima chestie din lantul de efecte ( exceptand un tuner sau un wah) este o pedala tip preamp, dupa care vin restul pdalelor, iar la final un speaker simulator. Eu recomand http://www.palmergear.com/pdi09.shtml

 

 

Eu am incercat si cu un overdrive Sd1 direct in mixer printr-un simulator asemantor, si suna, dar preampul iti ofera mai multe reglaje de ton si in plus cea mai importanta chestie ridica si volumul semnalului

 

Link to comment
Share on other sites

Prima chestie din lantul de efecte ( exceptand un tuner sau un wah) este o pedala tip preamp

Nu neapărat; depinde ce înțelegi prin "preamp". Cabsim-ul într-adevăr la sfărșit sau înaintea efectelor de modulație/delay.

 

 

nu vreau sa folosesc procesor.

Read my lips: cabsim-urile digitale, chiar și cele entry-level, sunt mai precise (simulează mai bine) și de obicei oferă mai multă flexibilitate (ai mai multe modele/mai mult control) decât cele analogice. Vezi aici o trecere în revistă: http://www.hexeguita...m/diy-cabsims_e

PS: procesoarele de obicei oferă și reverb, care poate ajuta simularea.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Stiu ca s-a mai discutat problema aceasta insa nu sunt complet lamurit; dupa cum zice si titlul, vreau sa imi bag pedalele direct in mixer si nu vreau sa folosesc procesor. Am vazut ca trebuie un speaker simulator.

 

Cateva optiuni pe care le-am vazut a fi recomandate:

1) Behringer Ultra-G ( http://www.thomann.d...100_ultra-g.htm )

2) H&K Redbox ( http://www.thomann.d...r_red_box_5.htm )

3) AMT Legend Amps ( http://www.thomann.d...x=0&y=0&gk=&bn= )

4) AMT SS-11/20

5) alte (Sansamp, etc)

 

Pedalele mele sunt asa: noise gate ->od 1 -> od 2 -> flanger -> delay, unde in pedalier se pune pedala respectiva? Unde s-ar pune un Redbox de ex si unde un preamp pe lampi? Cu care din variantele de mai sus scapi cel mai ieftin si cel mai bine?

Cu 1) si 2) presupun ca o sa am nevoie de o pedala de distortion daca OD-urile nu imi dau suficient gain.

Ce alte variante folositi?

 

Multumesc foarte mult!

 

"..........Am vazut ca trebuie un speaker simulator........."

 

Unde vrei sa folosesti ...acasa , si asculti ca castile ?

 

daca ai boxa /difuzor nu ai nevoie de "speaker simulator " ai nevoie de un EQ parametric . cu posibilitati de limitarea capetelor de banda audio la cea al unui amplif/dif de chitara ..de ex 100-4500 Hz .Si uj EQ parametric cu care in interiorul acestei benzi faci soundul .

 

 

In ce mixer si de ce ? Mixerul meu are efecte ambientale si EQ ..

 

Oricum nu conteaza ...problema va fi ca nu poti sa faci preseturi ...!!!

 

Deci un DSP pe langa ca nu ai bani sa cumperi unul scump si super calitativ are si avantaje ..cel mai mare avantaj este ca se pot face "preset"-uri .

 

Cu pedale sa gasesti un sound care a fost OK ieri sau cu o ora inainte este un sport foarte nasol chiar extrem ...nu mai gasesti soundul a doua oara !!! chiar daca ai notat toate setarile intr-un caietel ...

 

 

Avantajul daca montezi totul in mixer este asemanator cu cel al unui RACK unde totul este cablat si nu mai trebuie sa faci makrame o ora inainte de cantat .

 

Daca folosesti doar un singur sound si cuplezi decuplezi efecte ambientale este OK ...

 

Deci nu am inteles i=ti trebuie speaker simulator la speaker . ? sau nu folosesti speaker ci vrei sa inregistrezi direct din mixer .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam la un reglaj de ton la inceputul circuitului, dar incerc azi procesorul la finalul lantului cu cabsim, cum as folosi amplificatorul, si apoi direct in mixer.

Bun. Reglaje de ton se pot face cu pedale mai simple, n-are sens să dedici tot procesorul pentru un EQ, mai ales când ai nevoie de el în altă parte.

Link to comment
Share on other sites

@ FiveseveN, ai dreptate cu procesorul, chiar nu isi avea rostul

@ Karpi am zis ca bag pedalele direct in mixer, asta pt ca la unele din cantari nu vreau sa ma mai car cu 40 kile de amp si head dupa mine ;)), doar chitara si pedalierul. La preseturi nu tin asa mult, in mare parte folosesc un clean (cu reverb) peste care mai adaug un delay la anumite melodii, folosesc un distortion fara efecte si mai bag un OD pt extra gain la solo-uri. Cam atat, nu cant coveruri ca sa imi trebuiasca multe preseturi.

Link to comment
Share on other sites

@ FiveseveN, ai dreptate cu procesorul, chiar nu isi avea rostul

@ Karpi am zis ca bag pedalele direct in mixer, asta pt ca la unele din cantari nu vreau sa ma mai car cu 40 kile de amp si head dupa mine ;)), doar chitara si pedalierul. La preseturi nu tin asa mult, in mare parte folosesc un clean (cu reverb) peste care mai adaug un delay la anumite melodii, folosesc un distortion fara efecte si mai bag un OD pt extra gain la solo-uri. Cam atat, nu cant coveruri ca sa imi trebuiasca multe preseturi.

Deci nu ptr studio .........canti pe PA sau pe statia ta ?

 

Atunci este destul ...oricum si eu car procesorul doar ptr preseturi la distors si ecou ca pana la urma sa cant cu un singur sound ( tot concertul ) care se potriveste cu scula si cu rezonanta locatiei ...si sonoritatea trupei ...

Practic "cabsim" ai nvoie doar daca trimiti Line-Out la mixerul PA ca mixeristul sa nu primeasca semnal mai "larg " de 100-4500 Hz ...pe scena ec vine din difuzor de chitara oricum este limitat .

 

Practic aceste "cabsim " sunt doar filtre de EQ global presetate ..adica inca un EQ p eiesirea globala din DSP ...

Normal ar trebui sa aiba compresor multiband cu un algoritm smecher ce sa imite comportamentul unui difuzor ..in jurul a "breaking point " .ca sa prinzi acel "sweet spot " in care chitara /soundul incepe sa cante .

 

cabsim-uil il folosesc cateodata si live la nevoie ca si EQ suplimentar dar incerc sa vad daca mai ramanbe ceva din soundul difului de pe scena sai in PA .ca nu cumva sa se produca mai mult "vuiet " decat cabsim ...daca se suprapun rezonantele boxelor cu cea al cabsimului ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, fara cabsim ai frecvente mult prea inalte, 17khz, nu numai, de-aia si suna asa prost distortion-ul fara cabsim. Ramane sa vad ce rezolv azi cu procesorul si revin cu feedback. Va multumesc pt ajutor! :D

 

Deci cum am scris EQ de fapyt un Filtru Trece Banda 100-4500Hz .

 

Un "open back cabinet" combo de chitara (de exemplu) poate ca functioneaza de la 250Hz in sus ce este sub acesta frecventa este mult atenuat ..

iar inaltele "tzaraite " al distosrurilor ..dispare in diful de chitara ce functioneaza cam pana la 4000 Hz si are varf de amplitudine intre 2-si - 3Khz . Bineinteles cateodata este destul sa reduci din EQ de canal al mixerului ..reduci din joase si din inalte apoi mai reglezi mediile deca are EQ=ul mixerului si medii ..ideal ar fi sa fie mediile parametrice ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.