www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lucrez La Comanda Diverse


nelu_bass
 Share

Recommended Posts

Am inceput cu"dalta si ciocanul" sa imi fac pt mine cateva caseuri.

Primul pedalier l-am facut pt colegul meu Bogdan pe vremea cand habar nu aveam cum se leaga intre ele doua sau trei pedale :)

Dupa aceea am inceput sa fac si pt cativa amici si de acolo si pt doritori.

Cu timpul,am cumparat ceva scule pt atelier si pot spune ca merge mai usor treaba si automat se lucreaza si mai bine.

Traiesc din muzica iar aceasta imi permite sa lucrez mai mult din pasiune si sa nu am preturi mari.Asa ca,eu incerc sa iau cat mai putin posibil pentru :

Pedaliere

Case-uri

Tocuri

Boxe

Cutii headuri

Huse pt ampuri,boxe si pedaliere(deocamdata sunt in faza de test pt ca abia am cumparat o masina de cusut si invat )

Tolexare

Casute pt catei

 

Pt a va putea lamuri mai bine despre ce pot lucra eu,vizitati blogul meu http://nncase.blogspot.ro/ unde puteti vedea o parte din lucrarile mele de la inceputuri si pana azi.

--------------------

Mod de lucru :

Stabilim detaliile si pretul fara bani in avans(doar in cazuri extreme cand nu am eu cu ce sa cumpar materiale ).

Daca nu a iesit ceea ce am stabilit,ramai cu produsul si eu nu vreau nici un ban.

Asa am procedat si cu aceia din afara Bucurestiului doar ca ei si-au platit transportul.

Pana acum nu am avut probleme cu nimeni.

 

Contact nelu_bass@yahoo.com aici cu PM sau 0720.031.000

 

Cateva poze si cu o boxa pe care am lucrat-o pt un amic de al meu dupa indicatiile sale.

post-5475-0-72802700-1367633311_thumb.jpg

post-5475-0-29483600-1367633350_thumb.jpg

post-5475-0-85628100-1367633359_thumb.jpg

post-5475-0-31155800-1367633474_thumb.jpg

post-5475-0-54945400-1367633527_thumb.jpg

post-5475-0-51795100-1367633559_thumb.jpg

post-5475-0-70631800-1367633868_thumb.jpg

post-5475-0-22028100-1367633879_thumb.jpg

post-5475-0-54622000-1367633985_thumb.jpg

post-5475-0-14486900-1367634014_thumb.jpg

post-5475-0-12482000-1367634024_thumb.jpg

post-5475-0-47836200-1367634275_thumb.jpg

post-5475-0-93221600-1367634292_thumb.jpg

post-5475-0-91797300-1367634559_thumb.jpg

post-5475-0-43929200-1367634571_thumb.jpg

post-5475-0-22840300-1367634582_thumb.jpg

post-5475-0-31055500-1367634594_thumb.jpg

post-5475-0-96944900-1367634612_thumb.jpg

post-5475-0-27454800-1367634618_thumb.jpg

Edited by nelu_bass
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

salut. ma intereseaza un pedalier. cum este cel cu leduri albastre. cam care ar fi pretul? stima

 

 

Salutare Cosmin

Acel pedalier este mai bine zis un prototip facut in urma cu un an jumate sau chiar mai mult pt un amic de al meu George Negru tot de pe RGC din Bucuresti.

Am facut unul singur exact cum a dorit el si atat.In acel proiect am folosit pe raspunderea lui pt prima data plexiglas in doua straturi.Din cate stiu de la el,a rezistat cu succes si rezista si acum.Nu mai tin minte exact ce grosime au placile din plexi,dar pot afla si iti comunic.

Plexiglasul pe care il gasesc disponibil in magazinele de bricolaj la un pret acceptabil,are grosimi destul de reduse fata de cum ar trebui,si prefer ca sa nu imi asum raspunderea pt rezistenta lor in timp.Se pare ca rezista f bine din cate am vazut la George,dar totusi eu prefer sa spun cat mai precis pe ce pot garanta si pe ce nu,pt ca respect foarte mult munca omului si doresc intodeauna ca el sa stie cat mai precis pe ce da banii.

 

Conectica (cabluri,mufe jack etc ) este aceea pe care o stim cu totii ca si calitate.Eu cumpar din magazinele din Bucuresti.

La majoritatea pedalierelor acele cabluri si mufe au fost foarte ok si nu au fost probleme ca zgomot de fond,la altele(cateva cazuri) au fost.

Eu le testez acasa la mine inainte sa trimit cate ceva,dar din pacate exista posibilitatea ca ajuns la tine de exemplu,acele mufe si cabluri sa aiba ceva zgomot de fond.

 

Acele leduri sunt de fapt o banda cu leduri care se alimenteza separat cu un alimentator de 12v.In momentul in care lucrez acel pedalier,eu il livrez cu tot cu alimentatorul necesar ledurilor.

 

Ca pret....

Mana mea de lucru este destul de ieftina pt ca imi place ceea ce fac.Pretul pedalerului depinde in primul rand de dimeniunile dorite de tine,plus ce sa aiba ca si dotari,deci depinde de pretul materialelor necesare.

Dupa ce imi dai ceva detalii despre dimensiunile dorite de tine,atunci it pot face un pret orientativ.

 

Oricum,unul ca acesta din poze,este posibil sa iasa undeva la 350-400 lei. Ceva de genul a iesit atunci acel pedalier daca nu ma insel,azi este posibil sa iasa cu mult mai ieftin.

Da-mi totusi dimensiunile si ce doresti sa aiba,pt ca oricum imediat dupa Paste am drum sa cumpar cate ceva,si pot ajunge sa vad ce pretulri mai au acele componente.

Asa iti pot spune un pret

 

Cu respect

Edited by nelu_bass
Link to comment
Share on other sites

PS

Sunt cativa colegi de forum carora le-am ramas dator cu ceva raspunsuri vis a vis de ceva proiecte pt pedaliere.

Din pacate,am avut probleme cu arhiva mea de mail si am pierdut foarte multe mailuri printre care si acelea in care tineam legatura cu ei.

Din pacate,nu mai tin minte exact numele sau username pe care ei il folosesc pe RGC

Daca printre cei care citesc acest topic sunt si ei,ii rog sa ma contacteze

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Slut tolexare head + cabinet din topicul asta http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1 vreau sa stiu daca ai tolex sau dau comanda pe tubetown.

 

Salutare

Inainte de toate,ti-am trimis un PM tocmai pt a ma asigura daca nu cumva te confund,iar detaliile as prefera sa le discutam tot prin PM

In cazul in care te confund,imi cer scuze :)

Cat despre tolexare... nu am stoc de tolex,ci prefer sa lecrez cu tolexul clientului.

 

Cu respect

Edited by nelu_bass
Link to comment
Share on other sites

Cateva poze cu tolexarea facuta de mine pt un amic.

Eu am facut tolexarea exact dupa indicatiile date de el.

 

 

Multumesc , adevarata opera de arta, perfect :D apelati cu incredere la domnul Nelu.

 

ps: nu am apucat sa postez pozele pt ca nu am avut timp sa montez ampu , sper in week sa fie gata si sa revin cu poze. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc , adevarata opera de arta, perfect :D apelati cu incredere la domnul Nelu.

 

ps: nu am apucat sa postez pozele pt ca nu am avut timp sa montez ampu , sper in week sa fie gata si sa revin cu poze. multumesc.

Ma bucur ca esti multumit.

Bafta multa si oricand ai nevoie,sunt aici :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

primul headbox construit de domnul Nelu pentru mine, ireprosabil construit si la cote exacte. De pret nu mai zic.

 

Recomand cu cea mai mare placere pe acest domn. Lucrarile lui sunt pe masura!

 

 

Multumesc mult Cosmin pt aprecieri :)

 

Cat ar costa o asemenea cutie cu tot cu tolex?

 

 

Salut Radu.

Imi cer mii de scuze pt ca nu ti-am raspuns la intrebare imediat... vad ca si comentul tau este de o luna....

 

Pe bune,nu am stiut de acest coment,pt ca de fel raspund imediat ce vad...

Daca mai este valabila intrebarea ta,iti pot spune ca depinde de dimensiuni si de tolexul ales...

De regula lucrez fara coltarele mele,pot pune picioruse din cauciuc si maner...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna seara,

 

As dori sa reconditionez 2 cutii de amplificator Sound City 120 Energiser Slave Unit, daca m-ati putea ajuta, adica ar trebui inlocuit tolex-ul si schimbate minerele. Daca se poate, revin cu poze.

 

Multumesc

 

Salutare Calin

Astept un mail cu pozele ,

Mutumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.