www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jack Din Cupru


Recommended Posts

Buna, in careva zi am facut curat in debara si am gasit 5 mufe tip jack. Vreau sa va intreb daca a mai folosit cineva astfel de jackuri, taicameu a spus ca mai demult se folosea la centralele telefonice vechi, tot jackul e facut din cupru. L-am incercat in chitara si in effecte si intra perfect. As vrea sa-mi cumpar ceva cablu pentru chitara si as vrea sa intreb daca asta e buna de ceva ori ba. Va atasez niste poze cu un jack.

Link to comment
Share on other sites

alo? centrala? pai mufa jack de 6.35 mm folosita de noi este de fapt mufa standard folosita in centalele telefonice analogice. poate ai imaginea unor dudui care mutau de zor niste mufe pe un un panou imens =)) doar nu a fost inventate pt chitara.

denumirea ei este "phone jack".

"The phone connector was invented for use in telephone switchboards in the 19th century and is still widely used, both in its original 14 in (exactly 6.35 mm) size and in miniaturized versions: 3.5 mm (approx. 18 in) and 2.5 mm (approx. 332 in)." - citat de pe wikipedia.

baltazar..eu nu le-as folosi pt ca oxideaza f repede. le poti lustrui si sa le tii ca o curiozitate. sau mi le poti da mie =)) le accept cu placere =))

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ii din cupru turnat nu-i joaca:) Nu e cpsat ca cacatele astea chinezesti

Da am tinut 3 ceasuri in otet cu sare sa se curete de oxizi. Cred ca am sa fac vreo 2 cabluri din ele ca mufele astea chinezesti ma dispera. Apoi daca trebuie lustruit odata la luna nu-mi pica verigheta de pe deget:))

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Pt. chitara sunt foarte foarte proaste, pe vremuri, cand nu se gaseau jack-uri foloseam de-astea, dadeam o bere la tipul care facea mentenanta la telefoane si imi dadea 2-4 mufe. Se oxidau foarte repede si nu mai faceau contact, plus ca aveau si brum, carcasa fiind de plastic, sa lipesti cablu de ele era o adevarata provocare(normal se prindea cu suruburi care de obicei lipseau).

Daca ai mai multe ar fi o chestie sa le duci la REMAT alama ii scumpa :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca-l decapezi bine si-l cositoresti ai sa scapi intr-adevar de oxidare, dar tot nu stiu daca vei obtine un cablu pe care sa fie audiofilii gelosi :) Insa stii vorba aia, incercarea moarte n-are. Oricum daca ajungi la performante sa ma anunti ca am si eu cateva de pe la taica-miu printr-o debara cu electronice vechi. Poate stateam amandoi cu aurul in casa si nu stiam... Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Buna, in careva zi am facut curat in debara si am gasit 5 mufe tip jack. Vreau sa va intreb daca a mai folosit cineva astfel de jackuri, taicameu a spus ca mai demult se folosea la centralele telefonice vechi, tot jackul e facut din cupru. L-am incercat in chitara si in effecte si intra perfect. As vrea sa-mi cumpar ceva cablu pentru chitara si as vrea sa intreb daca asta e buna de ceva ori ba. Va atasez niste poze cu un jack.

 

Sunt OK ..

 

Este bine ai surub ca sa prinzi o lamela ptr masa unde poti sa lipesti tresa de la cablu .

Original au surub ce prinde "papucul" presat pe firul cablului de telefon ...

.

Daca ai dubii cu ce contact face ...slefuiesti frumos ...degresezi ...apoi ...cred ca ( nu sunt chimist ) in solutie de fixativ FOTO uzat ( folosit) ce contine " Ag" se scufunda si se depune un strar de " Ag" ca sa ai contact bun poate "mai constant".

http://www.elforum.r...hp?f=29&t=64356

Normal daca cumva simti sau ti-se pare ca nu ai contact OK invarti de Jack-ul introdius in mufa Jack ...asa lamela o sa slefuiasca exact unde este nevoie de contact ...

 

Dezavantajul ar fi sa le cureti din cand in cand ..dar pana si oxidul de "Cu" conduce curentul ..nu stiu daca este OK cu fludor acesta se oxideaza mai tare si nu stiu ce proprietati are acel oxid..

 

 

 

De fapt problema poate sa apara daca jackul nu se misca nu se scoate ci sta nemiscat luni de zile ...daca se umbla la el in timpul utilizarii se "autoslefuieste" punctul de contact ...apoi mai invarti de el ...mai dai cu un strop de "Contox" uleios , ca sa fie un strat de ulei protector ...

 

 

Deci fixezi cablul ,,in felul urmator ....

 

Introduci cablul pregatit cu capatul dezizolat si cu tresa aranjata ptr lipituri, in jack ..vre-o 15cm ..

 

Vezi cam cat va fi in tub din cablu cand va filipit si la locul sau ..

 

Iei o atza mai groasa ceva in stilul acelei albe de impachetat ...infasori pe cablu .apoi tragi cablu in tub ca sa se preseze ata si se fixeaza cablul ,,mai puneam si cate un fir-doua de chibrit ca sa alunece si sa se preseze .

Daca faci corect aceasta "stemuire " se fixeaza foarte bine cablul !!Eu foloseam mai ales la cablurile de difuzoare care trebuia sa fie mai solide si sa reziste si daca se calca pe ele pe scena ...sau se punea pe ele cate o boxa etc ..

 

Nu am observat vre-o problema cu contactele ..mai nasol este contactul cursorului de la potmetru si nimeni nu plange ...DAR cumpara cablu din "diamant -rubine-aur-platina "si alte aiureli .

 

Daca nu ai "capacul " din plastic /bachelita ..incerci pixuri uzate ...sau tub de plastic " termocontractil " pui bucata peste portiunea de Jacc ca sa protezjezi contactele si lasi si mai lung ca sa prinda si cablul ..apoi cu un uscator de par incalzesti ,,se strange si este OK ."

 

 

Avantajul este ca sunt solide rezista sa calci pe ele ,,mai important este ca nu ramane capul jack-ului in cea mai scumpa scula ce este inca in garantie si nu poti sa o desfaci ...dezavantaj sunt lungi ./.mari.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Este jack pentru patch-uri de telefonie de pe vremea vechilor centrale analogice. Se mai foloseau in trecut si la unele sintetizatoare.

 

In ziua de azi cele mai bune jack-uri sunt cele aurite si nu costa prea mult.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

iti garantez ca e foarte buna. Din materialul ce e din una din jackuri acuma s-ar face 10 bucati plus ca sunt turnate su nu capsate ca cacaturile astea de 2 lei. Cu un pic de grija asta mai tin inca 30 de ani fara nici o problema

 

Fara suparare, dar iti pierzi timpul degeaba. Poti sa-ti iei din comert mufe Neutrik sau Rean aurite care te vor tine doua vieti si nu va trebui sa faci nu stiu ce inventii. Alea au tot ce este necesar ca sa fixezi cablul si restul. Nu exista nici o mare magie legata de mufe, tot ce conteaza este rezistenta de contact si rezistenta mecanica in cazul in care sunt abuzate. Cuprul este mult mai moale decat otelul din care e facut miezul dintr-o mufa moderna si rezistenta la contact este mai proasta datorita oxidarii (aurul e imun la oxidare).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.