www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ernie Ball 6 String Baritone, Ajutor!


dani
 Share

Recommended Posts

Salutare, vreau de 2 saptamani sa-mi cumpar vreo 2 seruri de corzi ernie ball baritone 13-72. am stat pana acum dupa un magazin care dupa 2 saptamani de asteptat mi-au zis ca nu mai pot aduce corzile(playmusic.ro), iar de pe magazinul de muzica nu pot lua caci ajung pe 9 aprilie iar eu am nevoie pana pe 6 sa le am montate:( cer ajutorul cuiva care stie vreun magazin care are pe stoc setul asta de corzi. As vrea 2 seturi dupa cum am zis. Ar fi minunat daca le-ar putea lua si sa le trimita in galati la mine, sau sa-mi zica magazinul sa le pot comanda:) Multumesc mult, astept ajutor de undeva ca nu gasesc nicaieri corzile astea:(( Dani!

Link to comment
Share on other sites

Nu prea stiu cum iti place tie tensiunea in corzi, dar mereu am crezut ca iei bariton pentru efectul invers. Eu am o chitara bariton cu 27 inch. si cu .52 si .54 acordat in SI sau LA e destula tesiune. Ma gindeam ca iti trebuie 72 pentru Les Paul acordat in La cu 24.75 in, baritonul te ajuta cu tesiunea mai mare in coarda. Au la MC Musical seturi de 7 corzi, marea majoritate cu coarda "Si" de 13.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cei de la magazinul de muzica le aduc prea tarziu:(

 

Stiu George ca asa ar trebui insa am o placere f mare cand lovesc corzi groase, mi se ridica paru pe spate:)) Mai ales in situatii live imi place sa dau in ele fara sa se rupa, sara de pe grif, sau sa se modifie nota de la lovitura:) La mc music aveau si ghs zakk wilde low set de 11-70 pe care le folosesc acum insa nu mai sunt pe stoc nicaieri nici alea:( o sa caut set de 7 insa nu cred ca au destula grosime in basi.

Link to comment
Share on other sites

Recomand sa citesti si sa cumperi corzi de la CircleK Strings.Sunt special gandite pentru tuninguri foarte joase , si din ce am testat pana acum (cele mai groase corzi de la D'addario , GHS , Ernie Ball) suna mult mai bine si mai clar si ofera mai multa tensiune cu o coarda mai subtire.

 

Eu am o chitara acordata in Mi bemol (cu o octava sub standard) si n-as face treaba fara corzile astora.Plus , daca cumperi bulk iesi mai ieftin decat daca ai cumpara un set normal de la Ernie Ball sau alte minunatii.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca s-a discutat insa eram curios despre un anume set si daca cineva ar fi putut trage o fuga pan la magazin sa ma ajute sa le iau:)

 

Pan la urma am facut comanda de pe magazinul de muzica, setul ernie ball si inca unul ghs zakk wilde low set 11-70. O sa-mi ajunga cam tarziu dar asta e, riscul meseriei:))

 

Interesante corzile CK insa poate se face o comanda multipla si ne grupam mai multi:P Noroc si merci de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.