www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Articol Grosmann ...


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

da care e problema voastra

mai dati-o naibii de treaba

ati distrus forumu

lasati oamenii in pace

v-a bagat careva pe gat sa luati chitare de la grosu?

nu va convine gata...

si nu ma luati cu reclame and ***** de genu

parca ati avea 5 ani

nu puteti sa va bucurati pt nimic

trebe sa se plece de undeva pentru a se face calitate... :)

mai bine beti o bere si mancati un mic decat sa stati sa vedeti ce a mai facut x si y... sunteti ca niste babe de la bloc :|

pff.. get a life, and a girlfriend :)

Link to comment
Share on other sites

fiecare cu buba lui. acuma daca preferatsi reghin sau bergembier pe post de chitari low end in loc de stratu ala eftin (si bun din cate am obs) de la grosu...

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Bun articol. Si mai ales obiectiv. Ala care l-o scris se pricepe la chitare la fel de bine ca la limba romana. I-auzi ia: "Trag cu urechea la discutii si imi imbogatesc vocabularul: doza Seymour Duncan Invader, pe care nu poti canta decat blues, griff cu floricele, corp de mahon, griff tip fender Stratocaster, amplificator chitara pe lampa, tremolo vintaje".

 

Prea comic, sa innebunesc de nu :)

 

PS. Cuvantul "griff" nu exista in limba romana, nici in engleza. Exista doar in germana si inseamna "acord". In nici un caz gat de chitara (nici macar "vintaje" sau cu floricele :) ).

Link to comment
Share on other sites

Este bine ca apare asa ceva in presa - nici nu va imaginati cit de greu este sa aduci in presa romaneasca un articol despre instrumente, scule de cintat (stiu din proprie experienta). Sub acest aspect, lucrurile stau bine.

In ce priveste posibila contributie financiara a firmei Grosmann la aparitia acestui articol, nu pot vorbi decit din proprie experienta. La publicatia unde scriu eu, in Brasov, NU exista nici un fel de situatie in care sa scriem motivati de alti bani decit cei din salariu si de propria pasiune. Imi ingadui sa cred ca si in cazul articolului din Ziua lucrurile stau la fel.

Cit despre calitatea tehnica a articolului, ma abtin sa fac alta remarca decit aceea ca este foarte greu sa aduci profesionisti in presa din acest domeniu - cistigurile sint prea mici iar efortul destul de mare.

Insa cea mai buna chestie, pentru care cred ca ar trebui cu totii sa fim macar multumiti, daca nu recunoscatori, este asta: "Pe reteaua web, mai precis pe Romanian Guitarist Community (RGC), la www.rgc.ro, fanii si profesionistii chitarelor electrice noteaza, dau explicatii si se avanta in dezbateri si chiar polemici aprinse despre ceea ce se intampla important in lumea lutierilor de la noi si de aiurea."

Este o mentiune publica, in presa scrisa, a acestui forum, in care nu se vorbeste RGC de rau, desi am fi fost inclinati sa credem ca asa ar fi fost firesc. Asta daca ne gindim la tratamentul crudel la care il supunem de dl. Grosu aici (ca reactie omeneasca la inabilitatile sale notorii in domeniul Public Relations). Mie aceasta mentiune a RGC mi se pare onesta si favorabila, si pentru asta multumesc ziaristului (sau d-lui Grosu? :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

am si eu prieteni in presa, care mi-au explicat ca daca nu se plateste nici macar nu e mentionat numele unei firme in ziar, si era vb de o firma destul de mare de jocuri pe calculator si console care are un studio in RO, care nu au dat bani pt asta, si numele firmei nu a aparut in ziar.

 

concluziile le tragezi singuri

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Si care e problema ca s-au dat bani?

E si normal, doar pe vremea comunismului nu se dadeau bani.

Try to see the big picture people!

Important e ca se fac chitari in ro.,ca cineva a inceput

si poate o sa apara si altii ca sa-i faca concurenta.

Chitaristii au numai de castigat.

Iarasi capra.....

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

din partea mea, e treaba lui pe ce isi da banii, asta se cheama reclama, si orice reclama se plateste.

 

problema cu grosmann e alta, si e omniprezenta odata la cateva saptamani aici pe forum, unde se face de rahat de fiecare data.

 

si acum intre noi fie vb, cand l-am vazut face2face (de 2 ori) parea om super de treaba, si calm si cred ca puteai sa stai si 10 ore la el in magazin sa probezi, si sa discuti cu el, ca nu se supara. Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

"am rãspuns doar lui MMG, care susținea cã articolul a fost scris din dragoste de presã, ºi nu pe mãlai."

 

Bones, daca nu esti in stare sa intelegi ceea ce am zis eu, in nuantele destul de evidente pe care le-am folosit, eu ce sa spun? Ca citatul "din tine" de mai sus este o interpretare mult prea libera a cuvintelor mele? Oameni buni, daca nu le aveti cu lectura si intepretarea unui text cu vagi subtilitati, cum a fost postul meu, incercati macar sa nu-l rastalmaciti. Nu va cere nimeni sa taceti dracului si sa nu postati despre ce nu pricepeti (adica STFU), ca doar sintem liberi pe forum in limitele fixate de onor. adminii de aici, dar, macar, faceti minimul efort de a nu rastalmaci, adica, de a nu pune idei/ginduri/afirmatii in gura unor oameni care nu le-au facut.

 

Pe deasupra, Bones, cred ca trebuie sa-ti multumesc si pentru faptul ca m-ai introdus in minunata lume a reclamei mascate - vai, nu stiam ca exista! Am aflat despre ea de la infectiile de publicatii si gazetari din Bucuresti, de mult timp. Asta pentru ca mizeriile umane care-mi fac meseria de rusine prin capitala au reusit sa arunce cu suficient fertilizator in toate directiile, numa' bine cit sa ajunga toti sa creada ca toti sint lipsiti de rusine, cinste, onoare profesionala. Well, daca asa a cazut pe parbriz, asa sa-i ramina numele. Nimic nu poate schimba o parere proasta in bine, numai una buna in rau.

 

Ceea ce ma intristeaza in mod real pe mine este faptul ca mizeriile de romani (am suficienti prieteni in Canada ca sa aflu ca asta este un comportament specific natiei noastre, peste tot), mizeriile de romani printre care ma aflu inocent, nu sint in stare sa vada decit rahatul pe care sa si-l arunce reciproc in ochi, nu si partile bune pe baza carora sa construiasca o punte, o fundatie, o baza de la care sa avem edificii, nu haznale. Ce va f..e pe voi la postul meu? Pai, sa dati dupa mine cu redundante informatii despre mizeriile pe care le-ati invatat in provincia Ilfov, in loc sa constatati accentul pozitiv, centrul de greutate al mesajului meu: acela ca este in articolul cu pricina o mentiune onesta si publica despre acest forum, lucru util si bun. NUuuu, romanul trinteste imediat o polemica despre ce pute, in loc sa potentzeze ceea ce inmiresmeaza, ca sa inlocuiasca miasmele cu aer curat. Daca este ceva ce incepe sa nu mai imi placa la RGC, apoi acest lucru este "R"-ul. Traiasca www.gc.ro! :)

Link to comment
Share on other sites

...despre mizeriile pe care le-ati invatat in provincia Ilfov....

 

offfffffffffffffffff

 

desi as putea spune ca originile mele sunt brasovene, de data asta n-am sa solidarizez cu tine la ideea des vehiculata in toate orasele tarii - "imputitii de bucuresteni"; cam asta transpira din ce ai scris tu acolo.... si da, si asta face parte tot din "romanismul" ala pe care atat il blamezi....

 

in rest, numai bine

Link to comment
Share on other sites

Sinusoida bioritmului face ca, o data la 10 ani, sa ma arunc cu pasiune in afirmatii ce vizeaza fara discriminare largi spatii de geografie (si zoologie) umana. Evident, este un fapt reprobabil, dar, macar, ma simt mai usurat... Probabil acelasi feeling il au si Becali sau Vadim :) .

 

Revenind on topic, dificultatea tot mai mare pe care o simt de a aduce in presa articole despre subiectul facerii de muzica cu computerul/chitara ma face jumpy cind cineva are doar reactii negative la adresa unui articol de gen. Treptat, dupa ce ca nu erau aproape deloc, astfel de articole nu-mi prea mai sint permise nici mie, sub argumentul corect "dar pe citi din cititorii nostri ii intereseaza asa ceva?". Raspunsul meu e "spre 10.000, probabil". Insuficient.

 

Si, uite-asa, este posibil ca subiectul cel mai drag mie - muzica cu ajutorul computerului (guitar included) sa se indeparteze de mine, care voi ajunge sa scriu numai despre chestii comune - audio pentru consumeri, cit mai multi consumeri. Damn, not good.

 

Atunci, chiar ca ajung sa cred ca, si platit (sau PR-it), un articol pe tema instrumentelor in care este referit si acest forum, este un lucru foarte bun. Platit? Si ce daca, vorba unui citat folosit de Arkadi si Boris Strugatki drept motto al romanului "Picnic la marginea drumului": "Trebuie sa faci binele din rau pentru ca nu ai altceva din care sa-l faci" (R.P.Warren).

 

Recunosc ca visez cu ochii larg deschisi la un spatiu romanesc de presa online in care sa fie posibile review-uri oneste, profesionale, adaptate la piata noastra interna, despre produse destinate facerii de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Si io ma alatur celor ce cred ca articolul aparut in Ziua este un castig pentru ca, si astfel, se atrage atentia opiniei publice (si implicit agentilor economici care pun si lumea muzicala in miscare) asupra unui fenomen mai complex : productia autohtona de chitare destinate chitaristilor (intr-o covarsitoare proportie) romani. Ca articolul cu pricina a fost sau nu un advertorial, nu cred ca are vreo relevanta. La fel cum, erorile gazetarului (legat de doze,grif, etc) pot fi trecute cu vederea de profesionisti (chiar daca rolul ziarului este nu numai de informator, dar si de educator in societate, iar in cazul de fatza informatia adusa este eronata).

Si ma alatur, si io, celorlalti bucuresteni care protesteaza vis-a-vis de aprecierile celor din provincie la adresa noastra, de modul in care suntem perceputi ,noi bucurestenii, de catre restul populatiei si de sindromul asta nascut in tara, care-mi este inexplicabil, cum ca noi suntem pleava Romaniei. Orice padure are uscaturile ei, dar pana a trece la generalizari multi ar trebui sa arunce o privire in jurul lor si, de ce nu?, si in interiorul lor!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.