www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Articol Grosmann ...


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

io cred ca nu-i nici un castig pt ca e scris cam naspa :)

 

Hai, fii mai indulgent ca nu-i un articol din revista Guitarist.

 

...cred ca si io daca ma chinui putin scriu articole mai frumoase sau cel putin mai legate :)

 

Si cati bani ai cere?......(gluma)

 

Serios acum - cei ca tine care pot scrie articole mai profesioniste

de ce nu va implicati si preocupati ca revista RGC sa apara din nou?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest danny_boy_weeeee

ok deci: TOTALLY OFFTOPIC!!! dar nam gasit alt topic despre grosman si nam kef sa mai deskid unu degeaba. so:

 

am un prieten cu un bass si nare legaturile la doze facute si e cam newbie. la grosmann iti face cineva legaturile si alte kestii din astea?

Link to comment
Share on other sites

ok deci: TOTALLY OFFTOPIC!!! dar nam gasit alt topic despre grosman si nam kef sa mai deskid unu degeaba. so:

 

am un prieten cu un bass si nare legaturile la doze facute si e cam newbie. la grosmann iti face cineva legaturile si alte kestii din astea?

Pe scurt da.

Pe lung : sa incerce sa o rezolve singur ca nu e mare filosofie.

Link to comment
Share on other sites

ba un lucru e sigur...grosmann nu e singurul lutier de la noi...mai exista..si inca meseriashi..care fac chitari clasice..si inca unlele f performante...asa k...nu mai mancati cac@t..

 

sa nu uitam ca la Prima s-a difuzat un reportaj despre donul gliga... care face pe langa viori si chitari clasice.

si parca de fapt de aici vine termenul de lutier.. instrumentele nu sunt doar chitari (si electrice) ci si viori.

deci grosu nu este lutier, ci fabricant de chitari.

un lutier ar face si viori...

 

sa nu fiu inteles gresit... ... nu am nimic cu grosu, chiar am spus pe topicul inchis.. PE BANII TAI POTI LUA DE UNDE VREI NU TE OBLIGA NIMENI SA CUMPERI, IAR DACA VANZATOARUL (MC ... HAMER) NU TE RESPECTA ASTA NU INSEAMNA CA TU NU TREBUIE SA IL RESPECTI ...

 

AM POSTAT AICI PT A ARATA CA NU E SINGURUL 'LUTIER".

 

http://www.listafirme.ro/catalog/j1339_gli...ompanies_sa.htm WOOOOOW

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar la Muzica am vazut un bass Grossman cu grifu crapat...l-am intrebat pe proprietar ce s-a intamplat...si mi-a zis ca il acorda..si a crapat .Pana la faza asta am tot auzit povesti despre Grosmann, dar nu am crezut pt ca stiu cum e la noi, cum apare unu care incearca sa faca ceva sar 100 care il sapa, dar totusi, sa plezneasca de la un acordaj, asta nu e lucru facut bine, mai ales ca la pret e cam pe unde sunt si Squier-urile...si alora sigur nu plezneste griful la acordaj.:)

Link to comment
Share on other sites

mi se pare putin dubios ca omul ala, in loc sa se duca la grosu, s-a dus cu chitara la MUZICA. eu daca cumpar o chitara de la grosmann si crapa la acordaj, ma duc la grosmann sa cer explicatii, fie sa mi-o repare, sa-mi dea alta, sau sa-mi dea banii inapoi. ce sa faca cu griful la muzica,ca acolo nu se repara chitari...

 

cel mai bine ar fi daca cristi grosu ne-ar explica faza

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

sal

eu unul nu stiu nimic despre nici un bass cu gatul rupt ,adica nu a venit nimeni la mine cu asa ceva.Singurul bass Grosmann care a patit ceva si asta din vina detinatorului ,care din cauza ca folosea o curea de proasta calitate si bassul fiind greu ,la scapat in headstock , insa nu s-a rupt gatul ci doar o bucatica de lemn din dreptul unei chei. respectivul a venit cu basul la mine dar cum treaba asta nu era acoperita de garantie, nu i-a convenit pretul si nu mai stiu ce a facut cu bassul.

daca despre acesta este vorba ce spune el acolo sunt numai minciuni, se vedea clar cu ma fost scapat si lovit .

Link to comment
Share on other sites

Nu ma iau de nimeni aiurea..eu doar zic ce am vazut...omu era la Muzica in cautare de alt instrument si avea basul Grosmann cu el.Eu am vazut basul cand il arata unui amic de-al lui...ca sa fie totu clar.Am primit un mesaj privat de la "cineva" prin care mi s-a explicat ce s-a intamplat.Cica ar fi avut probleme cu cureaua.NU vreau sa fiu inteles gresit, n-am nimic cu Grosmann si daca asa s-a intamplat, totul e clar.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar la Muzica am vazut un bass Grossman cu grifu crapat...l-am intrebat pe proprietar ce s-a intamplat...si mi-a zis ca il acorda..si a crapat .Pana la faza asta am tot auzit povesti despre Grosmann, dar nu am crezut pt ca stiu cum e la noi, cum apare unu care incearca sa faca ceva sar 100 care il sapa, dar totusi, sa plezneasca de la un acordaj, asta nu e lucru facut bine, mai ales ca la pret e cam pe unde sunt si Squier-urile...si alora sigur nu plezneste griful la acordaj.:(

 

 

Hahaha :):):)

 

Care va sa zica, proprietarul basului a uitat ce era esential.

" - Dom'le, acordam eu basul asta ce il acordam... Cand, deodata, sa vezi chestie! A crapat, dom'le!!! Incredibil..."

" - Cum, asa din senin??!!"

" - Da, categoric!"

" - Nu l-ai lovit niciodata, nu ti-a scapat pe jos?"

" - Ba da... dar care e legatura?"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu

imi cer scuze daca s-a mai scris dar am intrat sa citesc articolul fara sa citesc toate reply-urile si am dat peste asta:

 

"...lutier roman se poate bate de la egal la egal cu marile companii internationale." ....wtf.:)...no shit..... se pare ca grosmann se poate bate de la egal la egal cu Gibson, Esp, Ibanez, etc :) deci sunt atatea ..ATAAATEAA lucruri care ...contrazic aceasta spusa ...mi-e lene sa scriu. (sper sa nu iau warn.. :) )

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

fratilor..... haideti sa`l lasam pe grossman cu treba lui si sa nu mai divagam pe subiect...

omu are o afacere si tre sa aibe grija de ea... si poate daca se dezvolta o sa avem si noi parte, in timp, de instrumente mai bune.. bla bla bla....

pai daca el nu ne lasa in pace....

 

citeste un thread deschis de grosu in care , acum ca e distribuitor oficial de corzi ernie ball (si nici nu e specificat pe site ......acum dupa 7 zile de cand mentiona ca va fi.... si totusi..cred ca un site ca ala se updateaza in fiecare zi dar in fine) si le cere celor care vand .."la negru" aceste corzi sa nu mai vanda ..ca..ceva de genu...stii..ii da in judecata....dar faza tare e ca pana acum nu a incercat sa faca un bine si sa opreasca vanzarea la "negru" dar ...hopa..acum ca e el distribuitor oficial ii strica lui ..treaba.. :) cu threadu ala care se numeste "corzi" si a fost inchis ( e tot in cafenea....threadu) s-au adeverit toate spusele cu toate ca unele stiam ca sunt adevarate( nu intebati nimic, va rog )

 

Later edit:

 

pt cei nelamuriti , in chestia asta Trag cu urechea la discutii si imi imbogatesc vocabularul: doza Seymour Duncan Invader, pe care nu poti canta decat blues, griff cu floricele, corp de mahon, griff tip fender Stratocaster, amplificator chitara pe lampa, tremolo vintaje" acolo unde scrie "Seymour Duncan Invader, pe care nu poti canta decat blues" ..e de fapt..ceva separat..cum sa explic....chestia aia... "pe care poti sa canti decat blues" nu are legatura cu ce e scri inainte.adik probabil aia care discutau se refereau la o chitara pe care se canta numai blues....daca nu ma intelegi sa spuneti :):)

Link to comment
Share on other sites

sunt unele chestii care daca nu le omori, nu te lasa sa traiesti

 

...si ma tot uuuuuuuuiiiiiiiiiiiiiiit la threadul asta...............

Eh, e unii care se plictiseste de moarte si nu-l lasa pe "unregistered user" ( :) ) sa se odihneasca in pace. Tocmai cand credeam ca am scapat...

Inchideti p-acilea, bre miriapozi.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Fa-ti tu custom la Gibson si ESP!

si tu crezi ca, calitatea va fi aceeasi?....god....

 

daca imi fac un custom de 5000$ ..nu se va compara cu cel..gibson.totusi ....gibson are ceva...experienta , e pe "piata" de mult mai multi ani decat grosmann si asta sigur si-a pus amprenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.