www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo Folosit Ca Head!


Guest George10
 Share

Recommended Posts

Aceeasi chestie vreau s-o fac si eu pt. viitorul meu cabinet. In ideea asta am cumparat un terminal pt. mufa (o placuta metalica), mufa jack si am sa trag firele pt iesirea de cab extern. Pt. treaba asta, cand va veni vremea ei, am sa apelez la ajutorul vostru. Merci si eu, Cincizeşepte.:)

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie vreau s-o fac si eu pt. viitorul meu cabinet. In ideea asta am cumparat un terminal pt. mufa (o placuta metalica), mufa jack si am sa trag firele pt iesirea de cab extern. Pt. treaba asta, cand va veni vremea ei, am sa apelez la ajutorul vostru. Merci si eu, Cincizeşepte. :)

 

Păi, tu ce combo ai ?

 

LE : Gata, am văzut ! Fender Mustang I. De la el vrei ieşire EXTERNAL SPEAKER...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

da! se descurca ! pe spate sunt multe mufe jack...nu pot folosi una dintre ele? trebuie sa montez alta noua?

Link to comment
Share on other sites

Ideea e că nu obligă utilizatorul să folosească un footswitch special pentru a controla mai multe funcții (I'm looking at you, Mesa!): poți folosi un FS obișnuit, cu două butoane, pentru a controla una dintre perechile de funcții (care e mai relevantă pentru tine). Sau poți folosi două FS pt. a controla două dintre perechi, sau trei pentru toate trei. Sau îți faci un FS sau switcher custom, după nevoi, fără să fii limitat de o interfață obscură nonstandard.

Sunt mai multe amplificatoare care oferă astfel de interfață. De exemplu ENGL Savage are tot trei jack-uri stereo, iar varianta SE patru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e că nu obligă utilizatorul să folosească un footswitch special pentru a controla mai multe funcții (I'm looking at you, Mesa!): poți folosi un FS obișnuit, cu două butoane, pentru a controla una dintre perechile de funcții (care e mai relevantă pentru tine). Sau poți folosi două FS pt. a controla două dintre perechi, sau trei pentru toate trei. Sau îți faci un FS sau switcher custom, după nevoi, fără să fii limitat de o interfață obscură nonstandard.

Sunt mai multe amplificatoare care oferă astfel de interfață. De exemplu ENGL Savage are tot trei jack-uri stereo, iar varianta SE patru.

 

Chiar filosofam asa singur singurel ...toate sculele casnice au REMOTE control infra sau radio de diferite tipuri ..dar la amplifuri ptr a comuta cateva releea sau diode ..ai ditamai cabluri multicore switch-uri de pe timpul capitanului Nemo parca-s componente de pe Nautilus ...ca sa ai cat mai multe ce sa se intrerupa ...caci se cunoaste ca insusirea cea mai cunoscuta si previzibila este intreruperea cablului sau al lipiturilor la conexiuni ..

 

Nici acel tablou electric MIDI nu ar trebui ...adica pot seta un Mediaplayer complex ..Radio ,TV,Player , etc etc cu o telecomanda ...OK probabil este o uintelegere intre diferitele firme si dezvoltatori sa -si imparta piata ...dar cea mai proasta rezolvare a ajuns la muzicanti ??/

Si culmea Fireware ce are viteza super pe 96 de canale in loc sa -si ocupe locul in "media " s-au bagat obraznici de USB-isti cu viteze mai mici si parca 8 canale max. ce trebuiau sa se ocupe numa de "birotica " .

 

Dar sunt scule ,etaje de intrare ,preamplifuri cu Tonestack cu selector ..cu remote control .. deci instalatiile sunt dezvoltate de mult doar ca nu se implementeaza in amplifurile de instrument ..de ce ? din ceva motive dubioase ..sa ne vanda switch-uri si cabluri ..tuburi ...si un generator de aburi ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.