www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Veche


rock_rock7
 Share

Recommended Posts

Hey am vazut pe okazii o chitara electrica Reghin veche, facuta la comanda, are cam 28 de ani. As vrea sa stiu daca merita s-o cumpar adica vanzatorul spune ca nu are defecte dar dupa atatia ani nu stiu daca suna chiar atat de bine...Ar merita s-o cumpar?

Edited by rock_rock7
Link to comment
Share on other sites

am avut ocazia sa cant pe o chitara ca asta. este o chitara neck thru body. nu prea cresc pe garduri la preturi de astea. chiar daca faptul ca este facuta de reghin ii face pe unii colegi sa strambe din nas, comparatia cu ce epiphone iti iei la 3 milioane este de circ. daca o iei pregateste/te sa schimbi potentiometre, switch etc..este posibil sa fie obosite. dar scandura in sine nu are rival la pretul asta ...si poate nici la dublu..

Link to comment
Share on other sites

Oare dozele sunt de la reghin ? Ca daca ar fi schimbat dozele ai mai multe sanse sa sune / mai bine. Si totusi nu arata rau. :P

 

Scrie acolo că sunt Schaller, atât dozele, cât şi cheiţele. Sincer, n-aş da. Aş lua un Bullet, ceva SH, fără să stau pe gânduri. Multe de-astea par atractive, că au preţul mic, ţi-o mai bagă unii şi pe-aia cu "lemn uscat". Majoritatea însă, sunt foarte prost făcute, strâmbe, sună prost.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

reghin nu au facut doze,au folosit doze din import,cele de pe chitara din anunt nu sunt shaller,sunt doze japoneze destul de slabe

 

chitara e un fel savoy cu griful in suruburi,sigur cu alte doze va suna mai bine

 

 

ps-stiu asta pt ca am vorbit cu vanzatorul si mi-a spus ca are griful in suruburi,detin un savoy nech thru,e un pic diferita

Edited by mad_max924
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-ar fi oarecum teama sa dau vre-un sfat in privinta asta, dat fiind faptul ca, e cam rusty, si hai poate c-o fi veche si poate ca are lemn bun in ea, dar piesele bat la pariu ca... cel putin multe dintre ele trebuie schimbate... Rugina peste tot din cate vad in putinele poze facute... deci dupa cumparat urmeaza multa munca, rabdare si ceva bani in plus pentru "a o aduce la viata"... Si poa sa faca mama pozelor si sa zica orice, inainte sa iei ceva sh... vechi sau nu.... low end sau nu... tre sa ii dai un spin mai intai sau sa iei pe unu cu tine care se pricepe cat de cat... Oricum, sunt curios cum o sa sara prafu de rugina daca o ia cineva la ture si, evident, fuzz-u acela natural pe care numai rugina de calitate poate sa-l reproduca... Totusi inclin sa zic un mic nu, dar, daca poti s-o testezi inainte, multa bafta si sa dea Domnu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.