www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese Vesele


Guest GabrielM
 Share

Recommended Posts

Guest GabrielM

M-am săturat de muzica pe care o ascult dintotdeauna, numai melodii deprimante care mai mult îmi strică starea de spirit. Avem un creier magnific, o simplă piesă îi poate oferi diferite emoţii. Motiv pentru care vreau să învăţ câteva piese mai vesele la chitară. Aştept sugestiile voastre. :yay:

Edited by GabrielM
Link to comment
Share on other sites

M-am săturat de muzica pe care o ascult dintotdeauna, numai melodii deprimante care mai mult îmi strică starea de spirit. Avem un creier magnific, o simplă piesă îi poate oferi diferite emoţii. Motiv pentru care vreau să învăţ câteva piese mai vesele la chitară. Aştept sugestiile voastre. :yay:

 

Ai uitat sa spui ce ascultai si te deprima, si, mai ales, ce poti canta :)

 

Ca recomandare primara ti-as sugera piese vechi instrumentale. Intai partea de ritm, dupa aia melodia. Walk, don't run, Hawaii 5-0, genul asta de dixtractie. Cauta Shadows, Ventures, sa prinzi genul de ti-l recomand. Daca vrei si voce, ia Creedence. Bad Moon Rising, Down on the corner, samd.

 

Ca paranteza, piesele mai... melancolice tind sa fie mai usor de cantat, pentru ca-s ceva mai lente. Nu tebuie musai sa fie deprimante. House of the rising sun, Sleepwalk, samd.

 

Ca alta paranteza - din aia mare si patrata! - cand am dat sa ma apuc de zongora acum multi ani, TOATA lumea pe care o cunosteam si avea tangenta cu chitara canta piese de cenaclu din alea TRISTE, cam cu aceeasi formula ritmica, taierea venelor. Nene, nu gaseai un soare-n cer, o iarba verde, ceva. Numai ploaie, morminte, mama care plange, sinucideri, muieri care au tradat, sau, si mai bine, care au murit, preferabil de oftica sau similar. Din cate am observat, specia inca exista, insa s-a dus cu media de varsta pe la 50 de ani.

 

Fireste, parerea mea :)

 

Adaug doua linkuri, sa nu fie fara sonor :)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=xUzHCW5qpH4

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Exemple de piese mai vesele ca linie melodica mi se par unele cantece de la Green Day, gen "Time Of Your Life", "Welcome To Paradise", "She's A Rebel" etc.

 

Acum insa depinde si de ce intelegi tu prin piesa vesela si, cum s.a zis si mai sus, care sunt melodiile de care te.ai saturat tot ascultandu.le.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i asculta ma pe nebunii astia cu tertele lor .... Baga Portugal the Man SAU mai ales Blind Melon ... mie-mi plac de mor, trupa mai speciala ca BM mai rar intalnesti, pe bune. Au 3 albume numa. ; lectie de songwriting, iti spun pe cuvant. Asculta-le bine si dupa aia uita-te la DVD-u lor Letters from a Porcupine .. iti garantez ca pe la ultimele piese o sa mori incet ...

ALSO, incearca Grateful Dead ... Ia de la ei Scarlet Begonias, China Cat Sunflower, Sugaree ( asta, not SO jolly ), Eyes of the World ... cauta versiuni live neaparat, la astea in special versiunile cu cele mai mutle views pe youtube is cele mai ok . Live in Paris pt china cat, Scarlet Begonias e una cu un static shock teribil la inceput. Dar baietii au avut un volum ENORM de munca si daca-ti plac iti recomand sa-i asculti. Pe Archive.org gasesti toate inregistrarile lor din concerte in afara de alea commercially released si daca te apuca nebunia poti sa te apuci sa cauti prin pagini. Ai ce auzi. Putine trupe au fost ca ei , pe cuvant ... Perioada cu Brent Mydland e de-asemenea smechera RAU, cu piese ca Just a Little Light sau I don't need Love. AStea nu mai is chiar " vesele " ca alea de mai inainte, da vezi tu .... is legendari ma, ce mai :)

Edited by Adi91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.