www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator 40W !


Guest George10
 Share

Recommended Posts

Guitar Player

 

All About Speakers

 

http://www.guitarpla...t-speakers/7201

 

Acum am gasit acest articol , iata ce am incercat experimentat si eu apare si in Guitar Player in acest articol .

Deci daca nu credeti ce scriu eu din exoperienta iata articol mai oficial .

In plus eu nu am avut cum sa incerc atatea tipuri de difuzoare ,doar ce a ajuns la noi ce am putut face rost cu oarecare greutate .

 

Atentie la ce conteaza daca vrei eficienta /randament mare si ec conteazadac avrei anumit tip de sunet .

 

Nu tot ce se vinde cu eticheta de amplif de 40W este cea ce ar trebui sa fie .caz in care de fapt poate ai putere acustica mult sub cea al unui amoplif +dif de 40W adevarati .

 

Understanding & Recording Guitar Speakers

[Adobe PDF file] Buy PDF

Tips & Techniques

http://www.soundonsound.com/sos/feb12/articles/speakers.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea de profan:

 

1. Depinde de boxe (un amp de 40W in 1x12" cu difuzor ne-eficient va suna mai incet decat acelasi amp in 4x12" cu difuzoare eficiente; vezi ce a spus Karpi)

2. Depinde de clean/dirty (de obicei puterea se da la limita distorsiunii)

3. Depinde de tobar (asta am auzit-o din diverse surse; se pare ca unul agitat e mai greu de acoperit decat unul mai calm)

4. Depinde de sala/club/etc., de PA, de mix

 

Doctore! Poate depinde inclusiv de amplificator . Poate sa fie si de 100 W si sa nu se distinga in trupa precum si un Tiny Terror poate sa faca fata foarte bine oricarui tobosar.

Ma retrag din aceste discutii si las locul celor care se cred detinatorii adevarului absolut dar nu stiu sa socoteasca o serie Fourier . Mai mult , considera ca un ton de chitara ("sarmos" si total inconsistent) este echivalentul unei sarme de covrigi intinse pe o scandura. Exemplificarea tocmai a fost facuta ...

 

P.S. Fiecare utilizator al acestui forum isi exprima opinia liber. Asta inseamna ca "parerea mea" este implicit. Dar ,....mai trebuie ceva ca sa se si inteleaga

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rugam si initiatorul topicului sa ne impartaseasca o parere dupa ce va cinta pe scena cu un 40, mai mic, mai mare (de 40W), multumim anticipat.

 

Pe 15 w head cu 2 x 6n14P, cu cab 2 x 12'', 100w fiecare dif cu 99dB te auzi.

 

Nu am incercat dar cred ca si daca il comut in clasa A, pt ca pot (10w), tot ma ,,aud''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Putem strânge anecdote până ia George W Bush un premiu Nobel dacă nu cunoaștem fenomenologia din spatele lor.

Exemple personale:

Primul amplificator pe care l-am "construit", (tranzistori, monolitic) vreo 24 W, două difuzoare de 3": suficient pentru un jam în garaj (cu tobe).

Un halfstack 50 W (ENGL Fireball parcă) 4x12" abia s-a descurcat pe o scenă indoor.

Genuri și tonuri diferite, săli diferite cu acustică diferită, poziționare diferită. Ce concluzie poți trage dacă nu știi în ce pondere influențează fiecare factor rezultatul?

Link to comment
Share on other sites

Guest George10

mi-am luat un Roland Cube de 40w ! maine va spun cum se descurca! merci pentru raspunsuri tuturor! buna descrierea facuta de Karpi , mare om...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.