www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Facelift Squier


impaiatu
 Share

Recommended Posts

De cand mi-am luat Squierul, mi s-a pus pata sa-i trag o altfel de fata. L-am stickuit dar tot nu m-a satisfacut treaba asta asa ca am inceput sa ma gandesc la ceva mai serios.

Am inceput prin a demonta chitara bucata cu bucata, am scanat pickguardul si am l-am facut vector in ideea ca-mi voi face alt pickguard, mult mai frumos si mult mai bengos.

Pt. treaba asta am comandat o bucata de placaj de modelism (2mm) pe care l-am furniruit cu mahon.

In momentul asta sunt gata sa-l dau la taiat si gravat laser (laser frate) cu semnatura lu' Hendrix, impreuna cu placuta din spate care acopera arcurile, personalizata si ea.

Am furniruit headstockul cu mahon si urmeaza sa-l branduiesc cu "Fender Squier".

 

Ecranare; in cateva clipuri pe youtube, am vazut ca se foloseste o vopsea cu conductibilitate mare si cum Squierul meu prezenta in locasul dozelor un soi de asemenea vopsea, am facut o proba cu aparatul de masura si am constatat ca vopseaua era un fel de negru' de fum. Treaba asta am confirmat-o cu testul degetului (adica se ia imediat cu degetul).

So, dupa mai multe idei, m-am oprit la deja consacrata foita de aluminiu de bucatarie.

 

Despre cheitele de acordaj; sunt varza, au jocuri mari in toate directiile si nu stiu ce as putea face sa le inbunatatesc (poate sa le arunc). M-am gandit totusi ca niste saibe subtiri, de teflon ar mai reduce tolerantele iar angrenajul bine mozolit cu vaselina de inalta vascozitate. Inca n-am chef sa cumpar un set de cheite serioase dar v-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda unele bunute si calitativ si cu un pret rezonabil.

 

O alta observatie este elasticitatea dintre neck si corp; daca ciupesc o coarda si trag putin de neck catre spate se observa imediat in schimbarea inaltimii notei. Asta la toate chitarile electrice pe care am pus mana pana acum (toate chinezesti). Nu stiu cum as putea sa remediez chestia asta pt. ca ma gandesc ca nu e numai din cauza inbinarii dintre neck si corp ci poate fi si o oarecare flexibilitate a neckului. Ceva idei?!

 

Poze am sa pun la finalul lucrarii, cu rezultatul final si cateva dintre etapele dinainte.

 

Urmatorul proiect este convertirea unui bass in fretless plus un facelift la fel ca al celui facut la Squier.

 

Toate astea pt. ca in afara de faptul ca-mi place sa cant la chitara, imi place si sa mesteresc la tot ce prind in mana. :))

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O alta observatie este elasticitatea dintre neck si corp; daca ciupesc o coarda si trag putin de neck catre spate se observa imediat in schimbarea inaltimii notei. Asta la toate chitarile electrice pe care am pus mana pana acum (toate chinezesti). Nu stiu cum as putea sa remediez chestia asta pt. ca ma gandesc ca nu e numai din cauza inbinarii dintre neck si corp ci poate fi si o oarecare flexibilitate a neckului. Ceva idei?!

 

Am eu una: foloseste elasticitatea gatului in folosul tau. Mie imi place la nebunie cum suna. Bine, nu trage de el ca ghertoiul, doar asa...usurel astfel incat sa iti iasa un gen de tremolo.

Link to comment
Share on other sites

Am eu una: foloseste elasticitatea gatului in folosul tau. Mie imi place la nebunie cum suna. Bine, nu trage de el ca ghertoiul, doar asa...usurel astfel incat sa iti iasa un gen de tremolo.

Probabil ca am sa fac si treaba asta dar numai cand imi va ramane bara de tremolo mica si o sa am nevoie si de a treia mana ca sa cant, asa de virtuos am sa ajung. Deocamdata ma intrebam daca e normal sa fie asa sau e doar o caracteristica nasoala a chitarelor chinezesti.

Faza e ca mi-am luat niste corzi mai groase(mi-ul gros are 0.60) si sa nu se rupa coada toporului. De pus, tot le pun fiindca sunt curios cum suna.:)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa pun si poze, chiar daca am zis ca le pun la sfarsit. Poate ii este cuiva de folos intre timp.

09022013076_zps586f8e20.jpg

Headstockul furniruit si finisat pe margini.

09022013079_zps57667553.jpg

La final,asteptand sa fie lacuit si sa-i montez toate ghimirezurile :)

09022013080_zps006d142b.jpg

Placajul de mesteacan furniruit (intre timp l-am slefuit si trebuie sa-l trimit la prelucrare)

09022013081_zpsd9f77388.jpg

Cavitatea partii electrice, cu asa zisa ecranare chinezeasca (cu negru de fum)

09022013083_zpse9dec6b6.jpg

Cavitatea partii electrice, ecranat cu folie de aluminiu.

09022013082_zpsc62ae9c0.jpg

Cavitatea arcurilor si a tremoloului, ecranata partial.

09022013084_zpsd560b741.jpg

Adezivul folosit la lipirea foliei de aluminiu.

La headstock vreau sa-i fac si un dop de trusrod. Ma mai gandesc din ce material.

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cam ce consistenta (vascozitate) are acel adeziv cu care ai lipit folia, comparativ cu mierea de albine? Merci!

E foarte "apos", ca sa zic asa. Il poti aplica foarte usor si devine de consistenta mierei cam in 15 minute.

L-am aplicat pe tot interiorul cavitatii si am asteptat vreo 5 minute dupa care am inceput sa pun folia. Toata treaba a durat cam 20 de minute.

Link to comment
Share on other sites

11022013090_zpsaa850624.jpg

Scuze de calitatea imaginii, in realitate arata misto. Mahon. :)E prima mana de lac. cred ca am sa-i dau vreo trei.

11022013091_zps3d94251e.jpg

Capacul din spatele chitarei tot din mahon. Nu se vad detaliile gravurii dar si asta arata bine. La asta n-am mai decupat fanta pt. schimbat corzile.

11022013094_zps1b172e7f.jpg

Pickguard din lemn de tei, nelacuit.

11022013095_zps0dc3264d.jpg

Capacul din spate, tot din tei si tot nelacuit.

La cele din urma vreau sa le dau un bait dar nu m-am hotarat la nuanta.

Nu stiu ce-am sa fac cu ele, poate pt. viitorul Squier. :)

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arata misto! :yay:

Merci, chiar arata bine si se potrivesc la fix.

Piesele furniruite cu mahon nu s-au putut taia pe masina laser, materialul fiind prea dur. Totusi le-am dat conturul si am facut si gravura.

Mi-a luat trei ore ca sa decupez, gauresc, slefuiesc si finisez pickguardu si placuta din spate, dar au iestit foarte bine.

Piesele din placaj de tei sunt in totalitate executate pe masina cu laser. Sunt fara cusur.

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos. Am sa folosesc din aceea la pickguard. :)

Eu mai degraba n-as face asta. Si sa-ti spun si de ce.

- Folia auto adeziva te-ar fi ajutat mai mult in cavitati, caci e mai greu de umblat acolo;

- Pe pickguard intinzi foarte usor si folie alimentara, fiind suprafata dreapta, deci e o cheltuiala in plus autoadeziva;

- Folia aceasta auto adeziva, fiind mai groasa decat cea alimentara, ma gandesc ca va impiedica pickguardul sa se lipeasca frumos pe corp.

 

Basurile mele au capacele din plastic de la electronica ecranate de folie subtire de aluminiu, similara cu cea alimentara.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, corzile 10-60, de pus tot nu le mai pun :)) Se indoaie draq coada lopetii ca nu-mi place sa acordez mai jos de D#.

Mi-am luat Hernie Balls 10-46 si m-am gandit ce fac cu GHS-urile; p-aia groasa o folosesc la taiat lemne iar celelalte le folosesc la strangulat oameni.

Link to comment
Share on other sites

Le-am pus cap la cap;

12022013103_zps0e7ecec2.jpg

12022013104_zpsc94d801a.jpg

12022013105_zps8cd4b0b5.jpg

Din doua variante de a infasura corzile, am ales-o pe cea mai proasta, da' merge s'asa.

In afara de ce se vede( asa cum se vede de naspa) am mai facut urmatoarele miscari;

-am pus vasilina foarte vascoasa in angrenajul cheitelor (merg mult mai "smooth" acum)

-furtunase de cauciuc inauntru arcurilor de la tremolo(ca urmare a unor zanganituri neidentificate). Rezultat; au disparut zornaielile.:)

-am acoperit pickguardul cu folie de aluminiu pe toata suprafata, deasemenea si capacul din spate.

Chiar daca finisajul nu e de top, dupa toata povestea asta mi se pare ca se aude mult mai bine, poate si datorita corzilor, cert e ca acum imi face mai multa placere sa cant la ea.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos! Imi place foarte mult pickguard-ul! ;)

 

Totusi, de ce ai pus corzile asa?

Nu stiu termenul stiintific dar in popor se numeste "prostie".

Dupa ce am pus Mi-ul si La-ul mi-am dat seama de gresala dar am continuat asa. Nu cred sa fie vreo problema totusi, pana se rup.:))

 

ai pus corzile invers, adica vei invarti pe dos de cheite.

Asta nu m-ar deranja dar corzile urmeaza un traseu nefiresc si Mi-ul forteaza in lateral pe nut. Celelalte parca ar vrea sa iasa de sub ghidajele acelea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.