www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pimp My "hora"


Septi
 Share

Recommended Posts

Depinde de spray.......

Iar vopseaua la cutie nu e cu nimic mai buna decat cea la spray daca nu este vopsea cu intaritor....

 

Si eu m-am referit la o vopsea de calitate!

Cu asta a-si fi vrut sa-i sugerez lui Septi sa-si gaseasca un atelier de vopsit auto unde pt. o suma modica sa-i vopseasca corpul

Link to comment
Share on other sites

Pai ce e drept acum ceva timp am vrut sa o vopsesc la vreun atelier.Ma rog am sunat sa intreb si persoana respectiva a inceput sa rada si a zis ca lucreaza de 20 de ani la vopsitoria aia dar niciodata nu a auzit asa ceva si mi-a spus ca nu crede ca s-ar descurca. <_<

Asa ca nu am mai sunat altundeva si mai bine ma chinui singur ca, cu oameni de astia......(restul e tabu).

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Bun.Am facut o schita 1:1 a pickguard-ului si o sa imi comand online din ceva material asemanator cu plasticul.In felul asta voi avea parte de o taiere mai profesionala.De 2 zile ma tot chinui sa umplu micile crapaturi ce au aparut unde era bridge-ul vechi, vreau sa iasa perfect insa asta ia timp.Dupa asta ma apuc de vopsit si o sa pun si niste poze.

 

Am facut rost si de potentiometrii (multumesc @hemmy), sunt de 250k, deci voi face schimb cu cei de pe squier-ul meu ca aceia sunt de 500k si as vrea ca pe tele sa am de 250k, iar pe aceasta sa am poturi de 500k.

 

Mai trebuie sa imi vina doar ramele pentru doze si cu astea mi se termina lista de cumparaturi.Astazi am cumparat si niste cheite pentru neck, nu le-am probat inca, sper sa se potriveasca, in sensul ca axul acela sa nu fie prea subtire pentru gaurile de la neck.

 

Cam asta e pana acum, restul va urma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun.Am facut o schita 1:1 a pickguard-ului si o sa imi comand online din ceva material asemanator cu plasticul.In felul asta voi avea parte de o taiere mai profesionala.De 2 zile ma tot chinui sa umplu micile crapaturi ce au aparut unde era bridge-ul vechi, vreau sa iasa perfect insa asta ia timp.Dupa asta ma apuc de vopsit si o sa pun si niste poze.

 

Am facut rost si de potentiometrii (multumesc @hemmy), sunt de 250k, deci voi face schimb cu cei de pe squier-ul meu ca aceia sunt de 500k si as vrea ca pe tele sa am de 250k, iar pe aceasta sa am poturi de 500k.

 

Mai trebuie sa imi vina doar ramele pentru doze si cu astea mi se termina lista de cumparaturi.Astazi am cumparat si niste cheite pentru neck, nu le-am probat inca, sper sa se potriveasca, in sensul ca axul acela sa nu fie prea subtire pentru gaurile de la neck.

 

Cam asta e pana acum, restul va urma.

 

Fa-ti timp si dute pana la Multidecor(str.Gh. Doja,vizavi cu autogara)sant niste baieti de treaba ,fac reclame,firme luminoase etc.,daca le explic ce-ti trebuie sigur te pot ajuta cu pickguardul,ei lucreaza cu zeci de feluri de plexiduri,komatex,metalex etc.+ca au aparatura profesionala pt decupat

Link to comment
Share on other sites

Daca este, o sa merg maine sa vad. Langa autogara Voiajor?

 

Scuze,vizavi cum iesi de la gara CFR, langa Apusul SRL cum mergi din centru inspre Azomures pe partea stanga,inainte de noul sens giratoriu Gh.Doja cu Budiului(am trecut ''vizavi de autogara'' din obisnuinta,acolo lucrez eu ;) )

Daca nu te descurci da-mi un telefon si te indrum!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ skoda73 am fost la Multidecor si au zis ca nu se ocupa cu asa ceva.

 

Mi-am comandat online din plexiglas negru si am trimis si schita scala 1:1 si luni-marti a va fi gata.Il va ridica sora mea si mi-l trimite ea sa ies mai ieftin.

 

Foarte urat din partea lor!

Eu colaborez de ani de zile cu ei(fac si lucrari mai mari prin ei pt.firma la care lucrez )si niciodata nu mi-au refuzat o lucrare.!

daca nu te descurci da-mi un tel. si te duc eu la cineva cine nu o sa te refuze!

Link to comment
Share on other sites

Am modificat pocket-urile pentru doze si pentru switch intre timp sa incapa, deoarece m-am apucat si sa dau un strat de vopsea pe partea din fata.

Din pacate nu am acoperit destul de bine gaura de la vechiul bridge si tot se vad crapaturi.Unde am umplut in rest nu se mai vede doar acolo, deoarece am slefuit mult si a iesit relativ bine.

2013-03-02_14-21-00_HDR.jpg

 

2013-03-02_13-38-03_HDR.jpg

 

2013-03-02_14-21-23_HDR.jpg

 

2013-03-02_14-21-56_HDR.jpg

 

2013-03-02_14-40-28_HDR.jpg

 

2013-03-02_14-40-49_HDR.jpg

 

Las vopseaua sa se usuce vreo 24 h apoi incep sa slefuiesc si sa vad ce e de facut la acele crapaturi...cred ca voi injecta vopsea cu seringa in ele si apoi slefuiesc pana devin la nivel.

 

Va urma.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Cu vopseaua injectata nu vei rezolva nimic. Iti trebuie chit auto (cumpara cea mai micuta cutie) iar dupa ce-l aplici cu o spatula, dizolvi niste acuarela rosie in putina apa, o aplici uniform pe toata suprafata care vrei s-o slefuiesti, astepti sa se usuce si apoi cu smirghelul pus pe o suprafata plana incepi slefuirea uscata. Vopseaua rosie mai sus mentionata iti va arata unde mai ai pori sau crapaturi. Se numeste vopsea de control. Dupa toate astea, cand esti multumit de rezultat, ideal ar fi sa aplici un spritz-chit (fuller se mai numeste) care va acoperi si ultimii eventuali pori.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema.

 

2013-03-04_16-50-09_HDR.jpg

 

2013-03-04_16-50-45_HDR.jpg

 

2013-03-04_17-09-53_HDR.jpg

 

2013-03-04_17-10-20_HDR.jpg

 

 

A fost ridicat si pickguardul de la sediul respectiv.Pe joi ajunge si la mine.O sa mai postez poze dupa ce vine pickguard-ul montez piesele, tai la dimensiuni si locurile pentru doze si fac o proba a tuturor pieselor, inainte sa si lacuiesc corpul.Am scapat de acele crapaturi pana la urma.Mai las sa se usuce corpul apoi mai dau un strat cat mai amanuntit si slefuiesc bine, apoi las sa se usuce mai mult timp inainte sa dau cu lac.

Edited by Septi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

It's alive!

 

In sfarsit am terminat chitara.Mai trebuie sa ii cumpar corzi si e gata de cantat.

 

De-a lungul aventurii am avut probleme cu lacul , am dat jos tot ce am facut , am adaugat altul si pana la urma am vopsit-o alba.Rezultatul a iesit mai mult decat multumitor pentru mine!

Singura chestie ce ma deranjeaza e ca nu am putut sa pozitionez pickguardul chiar paralel cu bridge-ul .. e putin stramb, dar doar asa se potriveau dozele si switch-ul.

 

Am polisat-o de mi-au sarit ochii.Dupa ce am dat-o cu lac am lasat 3 saptamani sa se usuce, am dat cu smirghel de 1500 si 2000 umed, apoi am inceput polisarea.Am dat cu un polish pentru motociclete initial, a iesit destul de ok si vroiam sa mai iau ceva mai calumea cand am zis sa testez si colgate pe ea.Am citit metoda cu colgate pe niste forumuri straine si chiar a iesit ca oglinda!Am ramas uimit cand am vazut ca a iesit mult mai bine decat cu acea lotiune special pentru polish.

 

Deci fara sa ma mai lungesc puteti vedea povestea intreaga in poze aici: https://plus.google....6305?banner=pwa

 

Nu stiu de ce nu se uploadeaza si pozele ce le-am facut azi, insa le incarc pe forum.

 

 

post-15331-0-60571700-1367264165_thumb.jpg post-15331-0-63826000-1367264166_thumb.jpg post-15331-0-10016000-1367264168_thumb.jpg post-15331-0-03688100-1367264169_thumb.jpg post-15331-0-93904000-1367264169_thumb.jpg post-15331-0-08839000-1367264171_thumb.jpg

Edited by Septi
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Foarte fain ti-a iesit chitara, si cu paianjenii aia chiar e si mai tare :respect:.

 

Numai ca... mi se pare mie, sau griful chitarei e putin... rasucit? Nu stiu, mi-au ramas ochii fixati pe poza asta si imi pare cam stramb... :(:

 

CAM00231.jpg

 

Sau vad eu prost?

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.