www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pimp My "hora"


Septi
 Share

Recommended Posts

Din pacate nu am nici o cunostinta la Azomures.

 

Daca nu o sa fac un pickguard continuu cum e la unele chitare model jazzmaster.

 

Momentan sunt in vacanta de la facultate si saptamana viitoare e gata corpul.L-am dus la luthier sa faca unele ajustari si apoi ma apuc de treaba si pun poze sa vedeti despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Pai intre timp i-am luat si un set de doze wilkinson (De la Vintage V100), i-am cumparat un neck nou de stratocaster si aproape l-am vandut pe cel vechi.

Daca se scad uneltele, pana acum am bagat cam 300 lei (+ -) din care se scade pretul neck-ului din acest topic ce l-am inceput, insa l-am vandut, bani care o sa ii bag in vopsea si lac.

 

Mai trebuie sa ii cumpar cheite si corzi pe cand o sa fie gata.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Am terminat de modificat corpul.M-am gandit sa il fac mai jaguarish asa.A iesit super ok!

2013-02-21_14-08-25_HDR.jpg

Mai trebuie sa il chitui peste tot unde are santuri apoi o sa calculez pozitia bridge-ului si ii fac gauri.Mai am de lucru la gaurile de la neck.Trebuie sa le astup pe cele actuale si sa fac altele noi sa se potriveasca cu neck plate-ul si implicit cu neck-ul.

2013-02-21_14-09-14_HDR.jpg

 

2013-02-21_14-10-03_HDR.jpg

 

2013-02-21_14-14-06_HDR.jpg

 

Au ajuns si piesele.Pickguard o sa ii fac eu din ceva plastic, sa ii dau un look mai de jaguar.O sa aiba doua potentiometre(ton, volum) doua humbuckere wilkinson, modelele ce sunt pe vintage v100, un switch les paul style.

 

La culoare m-am gandit la un gri deschis sau arctic white, pickguard negru.Din cauza ca in partea de sus i s-a adaugat material ma gandesc ca ar fi o idee proasta sa montez strap pin-ul acolo, deci o sa montez unul in spate, la fel ca la chitarele SG.

 

Astea fiind spuse ma apuc de treaba.

Edited by Septi
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Am terminat de modificat corpul.M-am gandit sa il fac mai jaguarish asa.A iesit super ok!

2013-02-21_14-08-25_HDR.jpg

Mai trebuie sa il chitui peste tot unde are santuri apoi o sa calculez pozitia bridge-ului si ii fac gauri.Mai am de lucru la gaurile de la neck.Trebuie sa le astup pe cele actuale si sa fac altele noi sa se potriveasca cu neck plate-ul si implicit cu neck-ul.

2013-02-21_14-09-14_HDR.jpg

 

2013-02-21_14-10-03_HDR.jpg

 

2013-02-21_14-14-06_HDR.jpg

 

Au ajuns si piesele.Pickguard o sa ii fac eu din ceva plastic, sa ii dau un look mai de jaguar.O sa aiba doua potentiometre(ton, volum) doua humbuckere wilkinson, modelele ce sunt pe vintage v100, un switch les paul style.

 

La culoare m-am gandit la un gri deschis sau arctic white, pickguard negru.Din cauza ca in partea de sus i s-a adaugat material ma gandesc ca ar fi o idee proasta sa montez strap pin-ul acolo, deci o sa montez unul in spate, la fel ca la chitarele SG.

 

Astea fiind spuse ma apuc de treaba.

 

The Force is strong with this one :vader1:

 

Foarte fain, keep it up

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bun.Intre timp am mai slefuit corpul si am umplut gaurile ce le mai avea.Am montat bridge-ul la pozitia ideala pentru intonatie corecta, pozitia corzilor corecta.Am facut gaura pentru jack, si am montat strat pini.Nu am facut poze deocamdata, insa am facut un pickguard virtual pentru chitara.Toate piesele sunt virtuale, vor arata asa si in realitate, cam forma asta va avea pickguard-ul.

post-15331-0-55905400-1361788753_thumb.jpg

Edited by Septi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt cateva topicuri p-aici cae-mi fac o pofta nebuna sa pun mana pe scule si sa ma apuc de facut ceva. Orice, chit ca-mi iese o chitara si tot ar fi bine. :))

Pe bune, asta e unul din ele. Bravo, Septi, bravo Szeki, bravo Hyplink.

 

 

Multam..tin sa il felicit si pe colegul Septi.. Ce-i drept la el e mai mult de munca..la mine merge bine treaba..maine voi mai face nsite poze..corpul e aporape gata..spatele e gata de tot..fata pe jumatate..cutia la head e gata..acum caut tolex pentru ea..:D

 

Oricum..astept cu nerabdare sa vad din ce faci pickuardul si anunta-ma cu ce gurnd vei da pe lemn..Misto ideea de pickuard..duce a Fender JAguar..cred...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu poza de mai sus in afara de corp e desenat tot in paint de mine la nivel de amator pentru a-mi face o idee cum va fi pickguard-ul la corpul meu.

Pickguardul va fi mult mai finisat si in mod cert nu va arata ca ciopartit cu ciobul de sticla.Nu ma grabesc sa termin proiectul ca dupa ma voi plictisi.Daca tot m-am apucat vreau sa fac ceva de calitate, fara defecte sau alte chestii.Mersi Hyplink de aprecieri, o sa te tin la curent cu grund-ul.

Cat despre pickguard am tot cautat zilele astea si nu am gasit nimic din plastic negru ce sa imi convina cum arata, deci o sa comand de pe undeva o bucata de plastic negru laminat.Vazusem mai demult un site, insa nu il mai am.

Astazi am cumparat si vopsea, o sa fie gri deschis cam ca aceasta culoare: http://static.musici...1_silver_rw.jpg

Edited by Septi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Metoda ta e mai ok.Adica se vopseste mai profesional, insa eu nu am de unde sa fac rost de pistol de vopsit si compresor, asa ca dau cu spray insa am grija sa fie uniform si slefuiesc pentru a fi suprafata uniforma, fara puncte.E mai mult de lucru asa, but it's the only way for me.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.