www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Queen O Trupa De Sezon?


crawlers
 Share

Recommended Posts

Foarte interesanta asocierea. Care este motivul?!?

Pentru mine Queen are o arie de acoperire atat de vasta in ceea ce priveste melodiile, subiectele abordate si trairile transmise incat cred ca gasesc un cantec potrivit pentru orice moment.

 

Astept cu nerabdare o explicatie

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput sa ascult Queen(A long time ago) intr-o perioada de iarna posibil sa fie asta motivul?!! Nici eu nu stiu prea bine...Mi s-ar parea ciudat sa ascult asa ceva in toiul verii de ex...Probabil ca ceva a ramas adanc inradacinat in subconstient...nici eu nu pot gasi o explicatie clara...

Link to comment
Share on other sites

@crawlers: Un punct de vedere pe care il pot accepta desi este inedit. Cum integrezi in peisajul de iarna, melodii precum Radio Ga Ga, Show must go on, Barcelona, Bijou, Innuendo, This could be heaven for everyone, Under pressure?

Link to comment
Share on other sites

Melodiile nu contin versuri referitoare la peisajul de iarna dar sonoritatile in ansamblu imi sugereaza acest anotimp,tonul chitarii lui Brian May e un ton mai luminos,dulce,exploziv,electrizant,chiar euforic vocea lui Mercury e o voce calda ,patrunzatoare.Daca e sa ma refer la ceva concret melodia innuendo partea de flamenco cantata pe chitara acustica si apoi reluata pe electrica imi exprima o atmosfera de winter time ,sau refrenul din Radio Gaga solo-ul din Bijou imi evoca niste paduri inzapezite pe care se revarsa niste palide raze de soare...De fapt tot stilul Queen, nu neaparat anumite molodii imi exprima atmosfera asta de iarna,armoniile mai ales au ceva in sensul asta.Un alt exemplu :The night comes down,parca vad ceva de genul un camp intins inzapezit noaptea fulgi de zapada sclipind in aer...ceva in genul...

Link to comment
Share on other sites

si mie imi place sa ma duc cu steaua pe 11 iulie... Pe deoparte fac misto dar mai e si un punct de vedere pe care-l am, foarte interesant de altfel, despre nasterea lui Hristos si conditiile in care se intamplau evenimentele... Ce-i sigur e ca nu era frig acolo ... si majoritatea colindelor, in special cele nou aparute o cam dau in bara... "Alo frate un dracu ninge linistit in desert???"... Mai ales primadona Romaniei, starleta si sex simbolu generatiilor de 60+ ... mister Fuego... Are asta o imaginatie de-ti sta mintea in loc... "Impodobeste-mi mama bradu... Vopseste-mi mama ouale..." (o sa vina si a doua versiune... ) ... Acu unde dracu cresc brazi in desert?...

M-am gandit la un proiect turistic foarte adevarat... in loc de hoteluri si pensiuni, de craciun amenajam cateva iesle (grajduri) still medieval... defapt mai incolo de medieval... antic asa cu paie si chirpic... Cai, vaci, boi, oi, berbeci da mi-ei **** (asta pentru sistemu de incalzire... ca asa am inteles ca s-a intamplat)... hehe... Si sa vina gravidele sa scape plozi in paie... Cred ca ideea asta ar fi mai aproape de realitate ... doar daca analele istoriei ne mint si defapt Iisus s-a nascut la o pensiune de 4 margarete unde ningea linistit si Rudolph si juca in zapada... Acu chiar ca ma trazneste Dumnezeu ... iarata-mi Doamne tampeniile pe care le debitez... dar cand ii aud pa asta cu spiritu Craciunului ... du-va... :nay: Craciunu e inca un prilej sa crapi si sa bei ca porcu... iar odraslele sa fie rasfatate... putini ii atribuie natura spirituala si modestia ...

Asta ca o paranteza mai offtopic, revenind la Queen... Zapada frate?... Eu stiam ca freddie s-a nascut undeva in Zanzibar unde alearga aia in puta goala printre cocotieri si palmieri... pana si ritmurile in cateva din melodii par mai wild asa iar tonul de chitara... nu are mare legatura cu iarna din perspectiva mea...

Si din proprie experienta chitara nu se impaca cu frigul si zapada... sa vad eu cat de bine canti I want to break free cand ai degetele degerate... si ritmu cum suna... mai degraba tarzan calare pe elefant decat santa pe rudolph... da in fine... Mare-i gradina Domnului... Scuze da inca nu am baut cafeaua...

 

P.S. Am inteles ca in zona Ierusalim ninge cam odata la 7 ani deci ninge dar tot nu-i suficient... hehe

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput sa ascult Queen(A long time ago) intr-o perioada de iarna posibil sa fie asta motivul?!! Nici eu nu stiu prea bine...Mi s-ar parea ciudat sa ascult asa ceva in toiul verii de ex...Probabil ca ceva a ramas adanc inradacinat in subconstient...nici eu nu pot gasi o explicatie clara...

 

Probabil :)

 

Niste teste?

 

Death on two legs

 

Mustapha Ibrahim

 

Sheer Heart Attack

 

 

Tot a iarna iti suna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.