www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamplificator Microfon


Recommended Posts

Salut! Am cumparat azi un microfon dinamic Azusa dm-604 si am avut surpriza de a afla ca am nevoie si de un preamp pentru a-l folosi asa cum trebuie legat la pc.

Cum nu am un buget mare , m-am gandit sa incerc sa-l fac eu dupa o schema de pe internet : http://www.zen22142....mic/dyn_mic.htm (suporta impedanta de 600 ohm a microfonului ) si pare destul de simpla .

Vreau sa imi spuneti daca e buna schema sau daca aveti alte idei/recomandari care sa nu fie complicate ( sunt incepator ) .

Sau poate am inteles eu gresit si trebuie amplificator , nu prea stiu .

 

Daca se poate sa fie si ceva cu un potentiometru - daca exista o schema nu foarte complicata.

Am citit pe internet ca pentru preamp ar fi nevoie si de o anumita interfata ( nu inteleg asta ). Care ar fi un ansamblu complet functional ?

 

Am pus mai multe intrebari si sper ca au sens .

Link to comment
Share on other sites

microfonul ala nu merita deranju. nu-ti pierde vremea

l-am gasit pe un site la 33 de lei cu tot cu cablu jack-xlr. numai un cablu decent costa mai mult de 33 lei... :rolleyes:

 

chiar daca il faci sa mearga va suna ca dracu. daca reusesti sa te inregistrezi cu el o sa te sperii de ce o sa auzi :))). sau o sa ajungi sa crezi ca nu ai voce

 

daca crezi ca poti canta si vrei sa faci asta, fa un efort financiar si ia-ti de la bun inceput un microfon decent si o intrefata audio sau un mixer compact bunicel. ca daca incepi pe scule slabe vei fi mereu nemultumit de felul in care suna si cand vei vrea sa le vinzi nu vei lua nici jumate banii pe care i-ai bagat tu in ele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat azi un microfon dinamic Azusa dm-604 si am avut surpriza de a afla ca am nevoie si de un preamp pentru a-l folosi asa cum trebuie legat la pc.

Cum nu am un buget mare , m-am gandit sa incerc sa-l fac eu dupa o schema de pe internet : http://www.zen22142....mic/dyn_mic.htm (suporta impedanta de 600 ohm a microfonului ) si pare destul de simpla .

Vreau sa imi spuneti daca e buna schema sau daca aveti alte idei/recomandari care sa nu fie complicate ( sunt incepator ) .

Sau poate am inteles eu gresit si trebuie amplificator , nu prea stiu .

 

Daca se poate sa fie si ceva cu un potentiometru - daca exista o schema nu foarte complicata.

Am citit pe internet ca pentru preamp ar fi nevoie si de o anumita interfata ( nu inteleg asta ). Care ar fi un ansamblu complet functional ?

 

Am pus mai multe intrebari si sper ca au sens .

 

Ce paca de sunet ai ? poate are intrare ptr microfon ...respectiv are preamplif ...

Incearca pe intrarea Line- In pe L sau R si vezi ce setari ai in mixerul placi de sunet ,,,incearca-l sa vezi cum suna far apreamplif .

 

Schema este ce la care ai pus link este OK ..

 

La noi in Timisoara se gaseau KIT-uri la magazinul RET ..premplif mono sau stereo ptr microfon .

 

Magazinele Vitacom ..Well aveau KIT-uri ..poate mai au ..

 

Mau sunt firme care vand KIT -uri ..cauti pe "forumul electronistilor " acolo gasesti adrese . linkuri .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa cumpar piese sa fac eu preamplif. dar pentru ca nu am gasit tot ce imi trebuia am cumparat un kit de care sunt multumit.

Schema (poate o vrea cineva) :

post-18596-0-40365200-1356794592_thumb.png

Si produsul final:

post-18596-0-57966300-1356794626_thumb.jpg post-18596-0-52191500-1356794652_thumb.jpg

 

Azusa dm-604............NU este microfon "electret " !!!!!!!!

 

Daca totusi vrei sa utiliezi acest pteamplif primele doua piese (din stanga desenului ) nu le montezi ...!!

 

adica C2 si R1

 

Prin R1 de 10KOhm vine curent de aprox. 1mA de la susra de alimentare de +9V care ar trece prin bobina mobila al microfonului tau si va trage intr-o anumita pozitie membrana ...va "shunta" miscarea libera a membranei ,,,deci va scoate microfonul din conditiile normale de functionare => raspuns dinamic nasol si banda de frecventa cel putin dubioasa ..

 

C2 respectiv 10 pF daca ramane legat in paralel cu bobina microfonului poate nu are mare efect in partea audio ar putea sa ramana ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rezistenta R1 este scoasa , acum m-ai pus pe ganduri in legatura cu C2 , dar cred ca o sa il las asa.

 

Data viitoare sa scrii ptr amatorii incepatori despre modificari !!

Nu stiu daca 1mA poate strica microfonul dinamic ,,,dar daca ma gandesc cum bate cap scara un "mA metru" analogic cand incearca lumea baterii ..cam la fel de nasol ar putea fi si ptr bobina microfonului socurile de 1mA ,,

 

10pF nu prea face nimic cu 600 Ohm in paralel ,

 

Schema este inexacta /.incompleta ...care este terminalul Emitor al tranzisoarelor ,caci nu vade sageata ,,,??

 

Presupun primul tranzistor este un PNP in legatura cu emitor comun

Al doilea sa fie un PNP repetor pe emitor ..

 

Deci ar trebui sa apara sageata ce indica Emitorul si indica si tipul PNP sau NPN .

 

Cum sa construiasca un amator incepator fara aceste date un preamplif ...?

 

Preampliful este unul simplu ptr un microfon electret dar ar trebui sa functioneze si ptr un mic. dinamic ..

 

In schema din http://www.zen22142....mic/dyn_mic.htm

,

Se vede un preamplif cu doua trazistoare( Q2 Q3 ) aproape identic cu acesta de electret , dar ! exista inca un tranzistor (Q1) in legatura de "baza comuna" ptr adaptarea impedanyei la microfonului dinamic .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.