www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incercati Aura De La Fishman Pt Chitara Acustica, Veti Plange Cand Auziti Tonul


xtremer
 Share

Recommended Posts

Mi-a venit, in sfarsit, pickup-ul mult dorit pt chitara acustica. Ulterior, intrebam pe cineva daca are vreo idee cum suna pedalele aura sau pickup-ul, dar acum nu mai am nici un dubiu.

Mi-am montat doza acum vreo 2 ore, si m-am apucat testez sunetul....Nu ma pot satura de tonurile scoase de chitara plugged in. Are un blend intre piezo si sound image, care e de fapt imaginea unei chitari trase in studio cu un microfon. De-aici incepe distractia: mi-am bagat 4 tonuri de la chitarile mele preferate si m-am jucat cu ele aproape 2 ore....suna genial. Suna ca o acustica din anii 70-80 + bassul si puterea piezo-ului.

 

Daca aveti o chitara buna acustica, recomand pickup-ul asta. Feedback 0, nu are nici un microfon in soundhole. Detaliul sunetul m-a lasat masca... Inca imi tremura mana numai cand ma gandesc la ce-am auzit...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vorbesc de aceste produse:

http://www.fishman.c...ter/series:aura

 

Eu mi-am cumparat pickup-ul ellipse aura,

 

 

 

Eu mi-am gasit 2 tonuri preferate pana acum . Chitara mea e Larrivee d-03.

 

1:(preferatul) e blend 75%piezo + 25% imagine gibson j45

2: 75%piezo + 25% larrivee d10

Edited by xtremer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am luat o pedala fishman aura pt dreadnought de la cineva de pe forum. desi functioneaza ok, nu suna a nimic. folosesc chitara direct in mixer ca sa sune mai bine (?).

cica imaging. ugly imaging poate, nu mi-a placut deloc. e posibil sa fiu pretentios, desi daca stau sa ma gandesc, preferam orice sunet in locul mixerului de DJ prin care cant. semnalul e slab, tre' sa dai volumul aproape de maxim, si iti da si un mic delay fata de chitara, faza extrem de deranjanta cand canti in apropierea PA-ului, mai ales.

bine ca nu se mai fabrica. fishman aura dreadnought, parca. urata experienta.

noroc cu expression system de la taylor, mai salveaza situatia. desi si la ala as avea de comentat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

@carramba : pai ampul conteaza foarte mult la calitatea sunetului. Un amplificator bun iti modeleaza tonul si da caldura sunetului. De downloadat, dupa cum ai si in instructiunile pedalei, ai un programel care se numeste Aura Image Gallery III. Acolo vei gasi banci de sunete apropiate chitarei tale (forma, corzile, lemnul). Ai o iesire usb din pedala. Uita-te la ea putin.

Apoi faci blendul intre piezo si aura image.

Imaginile standard din aura dreadnought poate nu ti se potrivesc chitarii, sunt facute mai mult pt default. Asa ca ia si-ti personalizeaza imaginea si apoi vbim.

Si again, ia-ti un amp de chitara, gen unul mai ieftin si bun e fishman loudbox. Va adauga mult la sunet. Eu folosesc AER compact 60 and it works like a charm. Uite si un sample:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am probat ºi eu fishman aura ca pedala separatã dar am avut sistemul ºi pe un martin premium care l-am vândut acum ceva timp pe rgc....ºi am ajuns la o concluzie clarã: sistemul este inutil ....cel mai bun mod de a prelua sunetul dintro acustica este cu 1) mic condenser ( asta în condiții ideale,ºi nu mai este nevoie de amp ) ...2) piezo+acoustic amp (cel mai uzual mod pt live) ....fishmann aura este similar cu procesoarele de electricã ( pânã nu cari ampul ºi pedale analog nu suna...acelaºi principiu ºi acustic) ;..nu mai zic cã aura este ºi foarte scump....mai bine faceți un efort financiar,cu folos însã ºi achiziționați un acustic amp ( eu folosesc sr jam 150 ºi aer compact ).....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.