www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Kitara Clasica


Guest Weirdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Weirdguy

Fratilor. Io`s km prost de felul meu. Ce s`ar intampla daca as pune pe kitara mea clasica doza de kitara electrica in loc de firisor d`ala kruia i se spune doza???

Daca tot am facut topicul, spuneti`mi ji mie ce fel de doze sa folosesc.. marci etc.. Ideea e sa fac kitara sa sune pe cat posibil cu kitara pe care knta angus young... gibsonul ala. vreau sa scot sunetu ala distorsionat ji vintage... dar nu cu multi bai... sa nu ma coste piesele mai mult dekt kitara

Inca o intrebare: Exista tremolo pt clasica?? :)

Link to comment
Share on other sites

doza de electrica pe clasica? nu prea merge...

dozele sunt magnetice si corzile sunt din plastic...nu vor fi atrase de magneti...nu tu inductie...nu tu sunet...

dar si cu o chitara acustica cu doza de electrica nu cred ca ai putea obtine tonul lui young...

incearca o chitara electrica ieftina...

cat despre tremolo...nu cred ca ar exista din moment ce constructia chitarii nu ar fi destul de solida incat sa sustina tensiunea arcurilor si corzilor...

dar ideea e ca: la ce iit trebuie tremolo la clasica?

Link to comment
Share on other sites

Fratilor. Io`s km prost de felul meu. Ce s`ar intampla daca as pune pe kitara mea clasica doza de kitara electrica in loc de firisor d`ala kruia i se spune doza???

Daca tot am facut topicul, spuneti`mi ji mie ce fel de doze sa folosesc.. marci etc.. Ideea e sa fac kitara sa sune pe cat posibil cu kitara pe care knta angus young... gibsonul ala. vreau sa scot sunetu ala distorsionat ji vintage... dar nu cu multi bai... sa nu ma coste piesele mai mult dekt kitara

Inca o intrebare: Exista tremolo pt clasica?? ;)

 

B):):)

 

da, se poate, uite ce am facut eu in 15 minute ;)) ;)

 

:(:):o

 

Ce tareeee...nu mai pot de ras ;)

Link to comment
Share on other sites

haha ce tare, are 2 volume si 2 tonuri dar o singura doza

 

Are switch de split pe spate :) .. de fapt e chiar in fata .. dar se confunda cu cel de schimbare doze :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Daca ii pui corzi de metal.. merge.. apoi.. ce a facut felix este odios :)

 

 

Nu prea e indicat sa pui corzi de metal la o chitara clasica ... ea e proiectata, de fapt gatul e proiectat sa faca fata tensiunii cauzate de niste corzi de nylon .. si aceasta tensiune este mult mai mica decat in cazul corzilor de metal, asa ca daca pui corzi metalice poti indoi griful si poti pierde chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ba da' rai sunteti ma, sa mor, saracu copil, a pus si el o intrebare... si pe cuvant, il inteleg... cand am intrat in toata nebunia asta cu chitari and shit, gandeam cam la fel, adica, come on, omu ala chiar nu stie cum functioneaza o doza, si care e pb?, poate sa invete, e timp... serios, io zic ca ne purtam cam urat cu nestiutorii.... parerea mea

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.