www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Carvin


boondak
 Share

Recommended Posts

helo

 

Iaca un topic in care posesorii de Carvin sau fanii marcii pot sa posteze poze cu sculele, informatii sau pareri despre firma cu pricina. Desi Carvin este o marca mai putin populara in europa poate si din cauza faptului ca nu prea vand prin dealeri, observ ca totusi exista si pe la noi destul de multe scule de la aceasta companie. Eu am un TL60 de ceva vreme si sunt foarte incantat de ea. Calitatea este lucrarii si a echiparii este de top. Nu prea ai ce sa comentezi. Mai cunosc vreo cativa posesori de diverse Carvinuri (chitare, ampuri) care la fel ca si mine sunt foarte multumiti de uneltele lor si ii invit sa impartaseasca din experienta lor si colegilor de forum. Preturile sculelor sunt foarte bune pentru ce calitate ofera iar daca reusesti sa cumperi de pe ebay merita cu atat mai mult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar acest brand este de top cu finisaje superbe insa preturile in magazinele din Europa nu sunt chiar accesibile., dar pentru cine isi permite chiar merita.Oricum ieftin si bun nu exista.Am si eu un CT6M superb din punctul meu de vedere,cu un grif foarte comod,actiune joasa si foarte versatil datorita dozelor splitabile.Numai bine

post-20266-0-03363100-1354967477_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Carvin este una dintre chitarile mele preferate si pot zice ca e chiar unul din cele mai bune brand-uri de chitari din lume la ora actuala. Eu am modelul CT324M Californian Carved Top si sunt foarte multumit de chitara asta din toate punctele de vedere. I-am facut un upgrade la doze si-anume: Joe Barden Two/Tone Humbuckers, ambele potentiometre fiind push/pull o face si mai versatila iar sunetul ei...straluceste! ;)

 

Asta e:

 

Numai bine!

Edited by bandibalog
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord Andrei cu ce spui doar ca in Romania nu cumpara nimeni Carvin din intamplare. cumpara doar cei care stiu ce cumpara. de aceea chiar daca sunt mai putini la numar, sunt zic eu, destul de informati si experimentati in ce priveste chitara. numai la mica publicitate acuma sunt vreo patru. si daca te uiti ce chitare mai au respectivii useri acasa ...compania este mai mult decat selecta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa cititi si din commenturi , eu nu zic nimic ca nu detin asa ceva si nici nu am cunostinte majore in domeniu:

 

 

Este opinia omului.

Legat de caracterul dozelor...si eu am schimbat doza de bridge ...oar ca era un pic prea bright pentru mine ...si am schimbat tot cu o doza carvin. Un aspect important legat de dozele carvin este ca se pot regla destul de mult din suruburi. Mai mult decat dozele construite standard . Ca doza de bridge folosesc seymour duncan JB pe alte doua chitare si sunt multumit cu ce sunet obtin. Jb are vocea ei foarte personala care unora nu place deloc . Mie imi place foarte mult si o sa o folosesc mult si bine de aici incolo dar doza carvin pe care o am acum in bridge pe TL60 suna perfect echilibrat, nu ii lipseste absolut nimic. Nu inteleg de ce schimba lumea dozele astea. Pana la urma fiecare stie ce sunet cauta si de unde il poate obtine si actioneaza in consecinta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Holdsworth, Gambale ... hmm... oare de ce au ales ei "CARVIN"? :)

 

Pentru că le-a plăcut cum arată modelele respective ? Pentru că se potriveau pentru setup-ul dorit la genul muzical pe care-l interpretează ? Pentru că neck-ul avea profilul care convenea configuraţiei mâinii lui/lor ?

 

Tu de ce-ai ales-o, de exemplu ?

 

Frumoase chitare, btw...

 

.

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

credc da cei doi meseriasi au raspuns destul de exact la intrebare. in esenta au primit ce au asteptat si mai mult decat atat.super calitate la pret mai ..."pamantean"

nu zic ca PRS sau Gibson nu fac scule bune. Dimpotriva. dar cant te uiti la scor ...mori de ras...si nu mai ajungi sa canti chitara respectiva...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, din cate chitari am avut pana acum Carvin mi-a placut cel mai mult. Am cantat pe PRS foarte misto, pe Fender Strat si altele excelente - nu ca n-ar fi bune sau altceva - dar grif ca si la Carvin-ul asta al meu...mai rar. Ma bucur ca n-a iesit schimbul cu unu din Bucuresti, sigur imi parea rau dupa ea! Multumiri sotiei mele care s-a rugat sa nu reuseasca schimbul si in final n-a iesit nimic din toata treaba! ;) (Bogdan stie despre ce e vorba) :)

Edited by bandibalog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

:respect:

Sincer, din cate chitari am avut pana acum Carvin mi-a placut cel mai mult. Am cantat pe PRS foarte misto, pe Fender Strat si altele excelente - nu ca n-ar fi bune sau altceva - dar grif ca si la Carvin-ul asta al meu...mai rar. Ma bucur ca n-a iesit schimbul cu unu din Bucuresti, sigur imi parea rau dupa ea! Multumiri sotiei mele care s-a rugat sa nu reuseasca schimbul si in final n-a iesit nimic din toata treaba! ;) (Bogdan stie despre ce e vorba) :)

 

pai daca dadeai chitara aia mai intrai pe topicul asta ????

Link to comment
Share on other sites

Andrei, am glumit bre. stiu ca ai avut.

Art.....m/ai spart, distrus, zdrobit,nenorocit,strivit, desfiintat ...nu mai imi vin altele......

observ o concentratie suspecta de Carvin in zona Oradea....o fi ceva in aer .....cine stie....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.