www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu ce sa incepem? Melodii d inceput


Guest DRE@MER
 Share

Recommended Posts

Pt solisticã, am început cu varianta pe chitarã a saxofonului lui Paul Desmond din faimoasa piesa a cvartetului lui Dave Brubeck, Take Five. Nu aveți cum sã n-o ºtiți, a fost ºi într-o reclamã la Orange. Solo-ul e foarte foarte simplu ºi sunã extraordinar. Ca ºi chestii mai dificile, s-ar putea enumera niºte hammer/pull-uri în tema de bazã a melodiei ºi mãsura de 5/4.

Tabul pt guitar pro il poti lua de aici: http://www.ultimate-guitar.com/guitar/d/da...ve.gp4?t=215874

Link to comment
Share on other sites

intro-uri foarte usurele are james blunt ... cry, wiseman, u`re beautiful

 

incercati si sweet dreams (m manson), nu-i deloc greu...

 

simple simple simple :)

Link to comment
Share on other sites

Dar melodiile astea ce ziceti voi, sweet dreams si care ati mai spus, sunt pe note sau pe acorduri ?

Si eu sunt tot incepator, si m-am apucat sa invat knocking on heaven's door a lui bob dylan si lady in black a celor de la uriah heep...

si deaceea va intreb, ca eu ma bazez acum pentru inceput sa invat sa schimb cat mai rapid acordurile si mai bine.. desi am mai invatat si ceva pe note.. dar cred ca imi este mai folositor sa ma tin de acorduri..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest orange_special_k

Placebo - Bionic

Placebo - My sweet prince

Placebo - Burger Queen

Snow Patrol - Chasing cars

Iggy Pop & Goran Bregovic - In the deathcar

Travis - Love will come through

Noir Desir - Un jour en France

Link to comment
Share on other sites

Prin anii '90 exista o serie de casete (Eurostar parca) numita "Metal Ballads". Ei, io cu astea am inceput.

Piese usoare si de efect: Cinderella - "Hartbreak Station" si "Don't know what you got (til it's gone)", Poison - "Every rose has its thorn" si "Something to believe in", Warrant - "Heaven", Damn Yankees - "High enough", Scorpions (la greu!), White Lion - "When the children cry", Bad English - "When I see you smile", Kingdom Come - "What love can be", MSG - "Anytime" si muuulte altele.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

cand se poate auzi o piesa cap la coada ? doar ca cele enumaratye de @Geologu sunt piese vocale , chitara este backing .Sunt foarte frumoase si au si parti de chitara bune .

 

Eu va propun Shadows ...Hank Marvin ..piese de acu 40 de ani , fara multa tehnologie doar ecou ,piese simple superbe mai simple nu stiu daca exista , dar sunt greu de interpretat .Cand poti sa canti ceva aproximativ apropiat e un semn bun , daca nu poti atuncea poti sa te lasi de chitara nu are rost sa pierzi timpul .

 

Toti chitaristi vestiti au inceput cu copiat The Shadows (J.Page ,Jeff Beck, Knopfler ,Ritchie Blackmore ,si alti ...)

 

in paralel studiati si piesele mai noi , dar nu prea se poate sari peste perioada Shadows .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

imi pare rau daca o sa repet...nu am citit tot topicul...sunt in graba ...dar niste melodii f f bune pt incepatori ..ar fi : ... into infinite oscurity si feathers fell .... de la dissection .... :) .. tot asa ..ar mai fi .. oda bucuriei :) ..si .. fur elise .... un sfat ! ..cautati pe net .. ca se gasesc ..variantele simple ale melodiilor.... sunt transpuse pe 1 -2 corzi ...ca daca e sa va luat idupa tabu original :-J va prindeti urechile :) ...spor la treaba :(

Link to comment
Share on other sites

ceva simplu... For Whom the Bell Tolls de la Metallica. Fara acordaje abstracte, fara chestii complicate. Power chorduri

e-

B-

G-

D-4-4-2--

A-4-4-2--

E-2-2-0--

Metallica___For_Whom_The_Bell_Tolls__5_.gp3

Un tab in guitar pro pentru doritori

 

"doua randunici" !!! .........pana la Metallica mai ai 15 ani de studiat sa poti trage un backguitar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
"doua randunici" !!! .........pana la Metallica mai ai 15 ani de studiat sa poti trage un backguitar.

Ce? Nu inteleg ce vrei sa zici.Te rog..fi mai explicit

Link to comment
Share on other sites

Eu am chitara de o saptamana si deja pot sa zic ca imi suna acceptabil piesa celor de la Cranberries: Zombie... mie mi s-a parut usurica.. si cu putin exercitiu poate sa iasa chiar bine :)

Link to comment
Share on other sites

O sa vi se para amuzant dar , o piesa foarte simpla .... ERUPTION ( partea de tapping ) !!

Este extraordinar de usoara , trebuie doar sa o studiati FOARTE lent la inceput !!! Daca repetati in fiecare zi doar 5 minute aceasta piesa , dar incepeti f rar , in 3 saptamani garantez viteza cel putin tripla ( nu se pune la cei care deja fac tapping :) ) !!!

Link to comment
Share on other sites

O sa vi se para amuzant dar , o piesa foarte simpla .... ERUPTION ( partea de tapping ) !!

Este extraordinar de usoara , trebuie doar sa o studiati FOARTE lent la inceput !!! Daca repetati in fiecare zi doar 5 minute aceasta piesa , dar incepeti f rar , in 3 saptamani garantez viteza cel putin tripla ( nu se pune la cei care deja fac tapping :) ) !!!

 

Da si mie mi se pare simplu si usor cea ce ce cunosc .

 

prima data trebuie sa cunoasca fretboardul..sa cunoasca pozitiile altfel nu poate sa cante.

 

Dupa ce cunosti cat mai bine chitara poti sa inveti ceva nou "repede si usor" , un incepator e bucuros daca poate sa apse coarda si sa ciupeasdca in sincron , chiar in tempou lent .

 

Sa zicem ca poti invata mecanic intr-o pozitie un "solo de taping " dar cu atat ramai , nici nu stii unde sa-l folosesti , practic cam la nimic ,Este bun de aratat la prieteni si mai incepatori ce "tehnica ai" ca sa cada pe spate ..hehe

 

Incercati sa nu pierdeti timpul cu prostii , invatati bazele ca mai tarziu sa poti canta .

 

Nu cred ca vre-unul din noi a inceput sa recite Eminescu "Scrisoarea a treia" inca in maternitate cand s-a nascut , trebuie cativa ani pentru a invata cate ceva.

 

Cine nu are rabdare nici nu are rost sa incerce sa cante la vre-un instrument .

 

Asa am invatat eu la flaut , m-am pus si am inceput sa invat sa cant "Burre" versiunea lu Jethro Tull cu Ian Anderson

 

si am suflat de am ametit si dupa 3 luni cantam prost ceva ce aducea cu piesa respectiva si m-am lasat , pai daca nu pot sa cant dupa trei luni nu are rost , logic nu ? Daca ma tineam acum eram un bun flautist , dar ....

Link to comment
Share on other sites

cargo - aproape de voi

taxi - comunitaru`

 

... doar cateva acorduri :)

 

pentru "amatorii genului", inceputul de la animal x - balada. este acolo un intro simplu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tapinarii - inceput si sfarsit de lume

kelly family - nanana

 

bambi - doi ochi caprui (imi cer scuze daca l-a mai scris cineva)

 

succes ;)

 

ps: incercati si "ce nasoala esti" - nu stiu cine il canta, sau antract - esti frumoasa dar esti proasta :):):(B)

 

ce-i...? sunt usoare :)

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nothing else matters de la Metallica

 

 

 

 

tu ai inceput cu aia .. e usor la inceput knd faci alea de 4 ori .. dar dupa e super greu .. trebuie sa ciupesti si 3  corzi simultan .... ( apropo nu mai scrie daca nu sti .. )

 

eu am inceput cu grindei - wake me up when september ends ( o melodie usoara )

sau .. rhcp - tell me baby 

Link to comment
Share on other sites

INTRO TELL ME BABY

e-----------------------------1 - e-------------------------1

B---1---1---0-1-----1---1---0-3 - B---1---1---0-1-----1---1-0

G-2---0---0-----2-2---0---0---2 - G-2---0---0-----2-2---0---0

D-3---------------3-----------0 - D-3---------------3-------0

A-----3-------0-------3-------- - A-----3-------0-------3---2

E---------3---------------3---- - E---------3---------------3

 

e-----------------------I

B-----------------------I

G-12-14----12-14--------I x2

D-------14------14-14-14I

A-----------------------I

E-----------------------I

 

 

e-----------------------------------------------

B----------------------------------13-12--------

G-12-14----12-14----------12-14---------14-12-14

D-------14------14-14-14--------14--------------

A-----------------------------------------------

E-----------------------------------------------

 

asta e ..

dak nu intelegi intra aici http://www.911tabs.com/link/?3949453

Edited by OooOOOOOoooO
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.