www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Toontrack


Recommended Posts

Daca a folosit cineva softuri de tobe,trebuie sa imi fac niste negative mai realiste(si progressiste) si am nevoie de niste sfaturi.

Deci am asa:una bucata superior drummer2 mare cit china cu tot cu ezplayer,basca vreo citeva mii de tobe midi gata facute,numai ca toba este ny,de baza si nu am alte optiuni.

am gasit kituri separate latin percution,metalhead si vintage rock,dar nu le pot instala,habar nu am de ce,imi da nus ce erori dll..

Acuma va intreb,ce m-ar mai ajuta sa fac niste tobe decente si daca un pad mi ar fii mai la indemina sa fac tobele cum vreau eu,decit sa sap in midi sa gasesc tobe gata facute care sa se potiveasca la ruperile mele de ritm,schimbari de accenti,ritmuri compuse,etc?

Link to comment
Share on other sites

Pai kiturile astea separate de care zici tu (din cate stiu eu) sunt pentru EZ Drummer, nu pentru Superior Drummer... Si cel mai probabil nu iti merg pentru ca respectivele kituri de tobe sunt expansionuri, nu sunt chiar de sine statatoare. Prin urmare, ti-ar trebui sa instalezi EZDrummer - kitul de baza, cel Pop-Rock, si abia apoi expansionurile respective. Asa ar trebui sa mearga. Iar daca reusesti sa le instalezi, iti poti customiza tu tobele pentru a obtine soundul pe care il doresti - eu la un moment dat foloseam o combinatie intre kiturile Pop-Rock si Drumkit From Hell. Iar tobele le fac manual, cu tastatura si cu mouse-ul :).

 

Din cate stiu insa, la Superior Drummer nu exista mai multe kituri separate de tobe, ca la EZDrummer, ci stiam ca are 'jde mii de optiuni cu care iti poti modifica tu "tonurile" tobelor.

 

Sper ca te ajuta catusi de putin ce am scris aici.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

In REAPER ai Virtual MIDI Keyboard (o activezi din meniul View), poti canta bine mersi cu aia, numai sa nimeresti ca lumea tastele :lol:. Mi se pare ca se activeaza automat cand dai insert virtual instrument intr-un track nou.

 

Acum nu stiu ce DAW folosesti, insa cu REAPER mergi la sigur ;).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine îţi ies făcându-le cu mâna ta. Te poate ajuta un pad, dar tot vei munci destul de mult. Majoritatea zdrăngănitorilor de dormitor le fac cu mouse-ul. Superior Drummer e foarte ok. Mai ales la EQ, îţi setezi tu setul exact cum vrei să sune.

 

Expansion-urile alea sunt pentru EZ Drummer. Superior e gândit puţin diferit. Exista expansion-uri şi pentru ăsta, în genul Metal Foundry. Ăsta îţi adaugă diferinte componente ale kit-ului, nu îţi modifică kit-ul complet, ca în cazul expansion-urilor pentru EZ. Selectezi tu componentele în funcţie de preferinţe.

 

Ca o idee generală. EZ Drummer e mai direct, iar Superior e mai complex. Se obţin rezultate mai bune cu Superior, doar că trebuie gâdilat oleacă.

Link to comment
Share on other sites

Pai am reusit,acum am superior ala ny de baza,metal foundry si vintage rock,basca latin percution pentru...vad eu ce.

Dar as prefera sa bat eu in dobe,si nu cu mouseul,Cu mouse asa de proba,ptr reglaje de mixaj,efecte,etc.

Ori tastaura,ori chitara ca si midi controller pe gr55,ori un pad de ala ieftin de la korg,este oferta inca de nanopad cu 130 lei,nu imi convine sa sap printre samper sa imi caut tobe si sa le pun cap la cap,la 7 chestii diferite cite am intr o singura piesa.

Adevarul este ca am facut multa muzica pe calc dea lungul timpului,dar la ritmuri am fost si sunt deficitar,cel mai simplu imi iese per band in a box,cind scriam piesa cap coada si cautam tobe si instrumente,tempo etc.,dar ala nu e totusi pentru ce vreau eu acum sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi,incet ii dau eu de cap.Vad ca daca scriu midi tobe in reason de exemplu,nu se incaleca bine cu tobele din superior,bate altceva cu alte instrumente,tre sa gasesc ceva si aici.Cre ca cel mai bine suna tot sa pun cap la cap in ezplayer tobe din jdemiile de tobe gata facute la modul profi de meseriasi:)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu-ti coincid instrumentele dintr-o parte in alta, Incearca eventual sa gasesti pe net un notemap, ceva pentru Reason (presupun ca si asta are un MIDI editor al lui, ceva de genul asta) care sa corespunda tobelor din Superior Drummer. Eu am gasit asa ceva pentru REAPER, care imi da notele (adica tobele) din EZDrummer, sa nu mai stau eu sa dau click pe fiecare clapa, sa vad ce toba/cinel e aia/ala. Din nou, intorcandu-ma la REAPER, DAW-ul iti da si posibilitatea asta.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi,incet ii dau eu de cap.Vad ca daca scriu midi tobe in reason de exemplu,nu se incaleca bine cu tobele din superior,bate altceva cu alte instrumente,tre sa gasesc ceva si aici.Cre ca cel mai bine suna tot sa pun cap la cap in ezplayer tobe din jdemiile de tobe gata facute la modul profi de meseriasi:)

In editorul MIDI din "pianoroll" .. ai avantajul ca poti schimba tempoul , la loop-urile inregistrate in format "wave" nu prea poti sa schimbi tempoul , eventual "time streching " foarte usor ca sa ramana ceva calitate .

 

"garnitura de tobe" ar trebui sa fie standard MIDI ..dar daca nu este trebuie sa selectezi tipul de synth /Drum undeva in MIDI Device setting ..

 

Daca stii unde trebuie sa fie piesele garniturii de toba poti sa muti manual cu "pitch" control toata garnitura mai sus sau mai jos pe claviatura "pianului virtual" ..sau daca sunt diferente minore in pozitia instrumentelor de percutie , muti doar piesele respectiva care nu corespund cu pattern-ele "prefabricate " in MIDI ce il ai in biblioteca

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.