www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Begginer Here ! Show Me Or Shot Me :))


Guest utzulake
 Share

Recommended Posts

Guest utzulake

Povestea scurta :

Chitara electro-acustica Maxine , coarda rupta , cumparat corzi de la esound dunlop 9 light , acordata de mine (destul de ok)

 

Am inceput fiecare coarda E A ... D si pe fiecare freturile 1,2,3,4 si viceversa zdrangan . ma doare mana dupa maxim 10 min , pauza revin .

PROBLEMA este ca eu iau coarda 6 ( E gros ) si pun dejtu dar de cele mai multe ori daca vreau sa dau si in coarda 5 nu merge pentru o acopar tot cu acelasi deget si numai poate vibra .

Apropo , am incercat gama A sau Am si tot de problema asta ma loveam ( cel putin 1 nu se auzea din cauza crevetilor )

[ se tine degetu |--x| pe fret , am luat la cunostinta ]

Ce e de facut ca m a demoralizat rau treaba asta .. ?

 

 

P.S : Daca rezolv treaba asta ce e de facut mai departe ? N am gasit pe la voi pe aici o cale care sa te indrume pe drumu cel bun si am citit la threadu pt incepatori in mare parte dar acolo se vorbea despre tabulaturi , hammer , bemol , octave & stuff .

 

P.S 2 : Mi ar place tare mult ca cineva de pe forum sa dea o geana la chitara mea pentru ca am luat o SH si nu stiu daca are vreun defect ( sunetul se aude ok ) si nici poze nu pot sa pun pentru ca am preferat sa dau banii pe chitara decat pe un telefon decent :)))

 

Multumesc anticipat baieti :)

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca ai probleme care le are orice incepator! Incearca sa canti cat mai mult si sa prinzi cat mai bine acordurile, cu timpul se rezolva si asta. De asemenea incerca sa tii degetele cat mai perpendiculare pe corzi si dupa ce iti intra in reflex nu o sa mai atingi celelalte corzi. Cat despre chitara, ai putea pune ceva poze aici sa ne dam cu parerea, dar in general daca sunt destul de apropiate corzile de grif, si nu e crapata chitara ar fi in regula.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din descrierea ta ai identificat si problema... si solutia.

 

Degetele trebuie sa vina curbate, peste corzile pe care nu vrei sa apesi.

 

Probabil ca nici nu tii bine mana - degetul (respectiv ultima falanga) trebuie sa vina cat mai perpendicular pe grif, nu paralel. Si nu mai atingi coarda precedenta.

Exercitiu si rabdare :)

 

Dupa ce rezolvi treaba asta, depinde ce vrei tu sa faci, insa probabil o sa vrei sa inveti niste acorduri... si apoi niste notiuni de ritm :)

Link to comment
Share on other sites

notiuni de ritm

 

O sugestie... Nu incercati sa va apucati cu ritmurile J J S S J S ( J=bataie jos , S = bataie sus )... Deci ok , la inceput esti incepator ca sa iti iasa bine mai te uiti peste chestile astea dar sa nu va obisnuiti asa... O sa trebuiasca sa canti o piesa , unu sa iti spuna acordurile si tu sa il intrebi bataia..

 

Bataia tre' sa vina din feeling si din astea.. pur si simplu asculti muzica si dai bataia..

 

Dar cum ritmul nu se refera numai la batai , leopold are dreptate..

 

Inveti acorduri , poate niste game , incerci sa ti ritmul cat mai bine , canti pe metronom , poate daca vrei sa canti rock inveti solo-uri sau powechords.. si tot asa.. gasesti pe net o gramada !

 

Bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

O sugestie... Nu incercati sa va apucati cu ritmurile J J S S J S ( J=bataie jos , S = bataie sus )... Deci ok , la inceput esti incepator ca sa iti iasa bine mai te uiti peste chestile astea dar sa nu va obisnuiti asa... O sa trebuiasca sa canti o piesa , unu sa iti spuna acordurile si tu sa il intrebi bataia..

 

Bataia tre' sa vina din feeling si din astea.. pur si simplu asculti muzica si dai bataia..

 

Dar cum ritmul nu se refera numai la batai , leopold are dreptate..

 

Inveti acorduri , poate niste game , incerci sa ti ritmul cat mai bine , canti pe metronom , poate daca vrei sa canti rock inveti solo-uri sau powechords.. si tot asa.. gasesti pe net o gramada !

 

Bafta ! :)

 

"Notiuni de ritm" vroia sa zica: realizarea ca muzica e legata de un tempo, ca piesa e impartita-n masuri, ca majoritatea sunt fie 3/4 fie 4/4, ca lucrurile astea se pot numara, dupa care urmeaza deprindererea numararii, tinutul ritmului cu piciorul pe langa un metronom, miscatul mainilor independent DAR legat de ce face piciorul, fineturi din astea.

 

Bataia din feeling... nu comentez, ca-mi vine un feeling :) Deocamdata nu reuseste sa apese la-ul si mi-ul gros fara sa muteze corzile mai subtiri.

Link to comment
Share on other sites

[se tine degetu |--x| pe fret , am luat la cunostinta]

 

O mica observatie am de facut - degetul nu se tine chiar fix pe fret, ci pe coarda, insa cat mai aproape de fretul respectiv, ca sa sune clar nota. Daca il tii fix pe coarda, o sa se auda "infundat", muted.

 

Stai linistit, nu dispera, cu problemele pe care le-ai descris s-a confruntat, cred, orice incepator la chitara. Acelasi lucru ti-l spun si eu, cel mai probabil nu tii cum trebuie degetele pe grif, ti-au explicat foarte bine Leumas si leopold ce si cum trebuie facut. Daca vrei mai multe detalii, cauta cursul de chitara al lui Steven Krentz, si chiar in prima lectie explica totul despre pozitia corecta a mainilor, a degetelor, tot ce trebuie sa stii ;).

 

Eu zic ca se va rezolva prin perseverenta si exercitiu. Asta cu durerea mainii, la fel - cred ca tot de la pozitia incorecta a mainii se trage si asta. In plus, probabil nici nu te-ai obisnuit inca (,) cu degetele/mana pe grif. E bine oricum ca faci pauze de fiecare data cand se intampla asta - cu cat te fortezi mai tare, cu atat iti faci mai rau. Nu mai spun ca nu mai e deloc motivant sa inveti sa canti.

 

Deci, stai linistit si exerseaza in continuare, iar rezultatele cu siguranta se vor vedea in timp ;). Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest utzulake

multumesc pentru raspunsuri, o sa exersez in continuare pana o sa mi iasa .

@ mike . am dat un search pe torrent cu Steven Krentz si i am gasit dvd urile . sigur o sa ma uit la ele . multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.