www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre Tonul Acestei Chitari?


Guest serby
 Share

Recommended Posts

Nu am vorbit de o noutate si nu am cerut o expunere a cunostintelor de cultura generala. Am cerut o parere in legatura cu tonul chitarii (Resonatoarele suna complet diferit)

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca are un sunet placut dar totusi parca sunetul e prea puternic si apare o suprasaturare a cutiei de rezonanta.

Link to comment
Share on other sites

Da,parerea ....pai tonul es faurit de chitarist .care nu ma convinge ca poate sa cante la aceasta chitara ,,NU produce /nu poate sa produca sunetul chitarei .

 

De ce nu loveste nu ciupeste corzile cat trebuie de puternic este un chitarist ce canta mai mult pe ceva corzi subtiri .

Asa ca probabil tonul o fi bun dar ...trebuie un chitarist ..

 

 

Ca sa vedeti ca chitaristul face tonul ..chitara este proiectata sa sune puternic pe medii , se simte ca nu lovestye corzile groase cat sa sune ..ci le atinge ca si la electrica ...dar nici pe cele subtiri nu le ataca hotarat ..

 

Asa ca doar ne inchipuim cum ar suna chitara in mana unui chitarist care stie sa o foloseasca .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi: Mai sunt si alte filmulete pe site-ul lutierului (vezi link-ul) in care canta alte persoane si se vede clar care parte vine din tonul chitarii si care parte vine din mana cantaretului.

Link to comment
Share on other sites

apare o suprasaturare a cutiei de rezonanta.

Există așa ceva? "Saturarea" unui astfel de sistem mă duce cu gândul la două fenomene posibile:

1. Amplitudinea vibrației corpului depășește limita deformării elastice și se rupe chitara.

2. Diferența de presiune devine atât de mare încât aerul suferă o tranziție de fază.

E ceva care-mi scapă?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum se explica stiintific fenomenul dar peste tot am citit despre "headroom" la acustice, este vorba exact despre aceasta "saturare", cand corzile sunt lovite cu putere o chitara cu mult headroom va putea emite un sunet puternic, una cu headroom mic nu va putea,  dar ambele suna ok la volume mici.

Link to comment
Share on other sites

O cutie de rezonanta obisnuita (sau o incinta acustica) este un fel de amplificator acustic. Amplificarea nu este reala (nu adauga energie din exterior) ci eficentizeaza transformarea lucrului mecanic in sunet. (Corzile nu sunt tocmai cele mai eficiente sisteme de producere a sunetului).

O cutie de rezonanta care functioneaza in parametrii normali are tendinta de a amplifica intr-un mod aproape liniar sunetele. Adica un sunet slab si unul puternic sunt amplificate pastrandu-se diferenta de volum. Totusi exista o limita (eu i-am zis limita de saturare) peste care cutia de rezonanta nu mai poate amplifica si incepe sa distorsioneze sunetul. In cazul unor sunete extrem de puternice este evident ca se poate depasi limita rezistentei mecanice si cutia de rezonanta se sparge.

La o chitara acustica, dupa ce se depaseste limita de saturare, oricat de tare lovesti corzile nu se aude mai tare iar sunetul incepe sa fie mai neclar pe anumite plaje de frecventa si chiar se poate ajunge la un soi de clipping. Treaba asta este foarte evidenta la chitarile cu cutii de rezonanta de dimensiuni foarte mici.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Există așa ceva? "Saturarea" unui astfel de sistem mă duce cu gândul la două fenomene posibile:

1. Amplitudinea vibrației corpului depășește limita deformării elastice și se rupe chitara.

2. Diferența de presiune devine atât de mare încât aerul suferă o tranziție de fază.

E ceva care-mi scapă?

 

China Effect ...lovesc corzile...>>> rezonanta >>>>>...amplitudine enorma se comprima .satureaza toata atmosfera iar in partea cealalta a globului se simte shokkul ..

 

dupa schema vectoriala a lui Helmholtz:

~\--<<\\/^^^\//>>--/~

 

Cred ca e din calendarul Mayas cu 2012 la capitolul Fine prime tempo ..the end of time ..

 

Cea mai saturata este toba mare .Cinelele sunt si ele saturate cateodata ..

 

 

Related Searches

How does a guitar work?

 

http://www.phys.unsw...uitarintro.html

 

 

 

guitar.GIF

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Totusi exista o limita (eu i-am zis limita de saturare) peste care cutia de rezonanta nu mai poate amplifica

Vorba ta, e impropriu spus "amplifica", e doar o adaptare de impedanță (între corzi și aer). Dar chitara acustică nu e pâlnie, are mai mult în comun cu un banjo. Deci probabil e o instanță a primei situații pe care am amintit-o, dar nu dusă până la distrugerea cutiei. S-ar putea compara cu distorsiunea unui difuzor (de chitară) când e antrenat spre limitele deplasării.

Link to comment
Share on other sites

Limita ar fi aprox 194dB SPL

The lower limit of audibility is therefore defined as SPL of 0 dB, but the upper limit is not as clearly defined. While 1 atm (SPL of 194 dB) is the largest pressure variation an undistorted sound wave can have in Earth's atmosphere, larger sound waves can be present in other atmospheres or other media such as under water, or through the Earth

 

Cred ca chitara intra la OTHER MEDIA adica scandurele ..si poate mai mult de 194dB ..

 

ramanr China Effect

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.