www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor chitara


KIKO
 Share

Recommended Posts

dragi forumisti, sper sa ma ajutati. multi dintre voi au avut pe mana cu siguranta mai multe procesoare decat am vazut eu vreodata. sunt in postura de a-mi lua un efect nou si zau daca stiu ce sa mai aleg din atatea cate exista. evident bugetul e si el limitat (300-400 E, la preturile din afara, nu de la noi), insa din specificatiile producatorilor nu mai stii ce sa intelegi, ca din motive evidente de marketing toti le prezinta asa frumos, de zici ca fiecare e cel mai bun dintre toate de pe lume.

 

ce imi place sa cant? in general, heavy, blues, neoclassical... cam pe aici. momentan am un Zoom 606, care si-a facut treaba, dar si-a cam trait viata. acum, ca mi-0am luat si alta chitara, ma trage sa-i dau si ceva mai bun la "rontait". e musai sa aiba pedala de wah/expresie, daca nu chiar pe amandoua. personal ma gandeam la un Zoom GFX 8, un Boss GT 5/6 (nu stiu ce s-ar incadra in banii astia), mai nou am dat si peste POD XT Live de la Line6, mai era ceva si de la DigiTech, dar principala problema e ca nu le-am putut testa pe propria-mi piele, si nici nu prea am ocazia in draguta noastra tarisoara. asa ca, orice sfat, parere, impresie ma va ajuta enorm. eventual alte propuneri, variante... (eventual oferte).

 

va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

teoretic, da. practic, se stie cum sunt tratati clientii pe la noi. sa le mai stai si pe cap 2 ceasuri surubarind la un procesor la care nu prea stii sa umbli. plus ca nu stiu ce procesor e sigilat, si nu il pot scoate din cutie si tot asa... m-am lovit de astea. dacae un proc care sa-l aiba deja scos si montat, merge, altfel... devine mai greu.

 

in orice caz, niste impresii despre efecte in zona asta de pret (dar repet, nu la nivelul preturilor de la noi), m-ar ajuta din plin. de la oameni care le-au si folosit efectiv. ca de ce citesc mai mult pe net, de ce ma zapacesc mai tare de cap.

Link to comment
Share on other sites

Man sincer lasa tu toate boss gt5/6 sau podxt live ai la sectiunea mica publicitate un minunat pod pro model rack la 350E si daca vrei ti-l da la 450E cu tot cu pedala nu ca ii fac reclama dar e cel mai fain effect la ora actuala de pe forum chiar detin unu si ma oftic ca nu pot sa il iau si pe asta. Acest model poti sa zici da domne este un model semi-profesionist (procesoarele profesioniste fiind dupa parerea mea modele de rack de la tc electronics,lexicon etc deci rack mare si scump :) f scump dar nu toate doar anumite modele orcum am zis ca sa iti faci o anumita idee acu nu merita sa detaliez subiectu :) ) Modelul este extrem de bun deoarece nu are un sound digital cum este trendu acu la marile firme boss,line 6(modelele xt sunt cu adevarat digitale) nu mai zic de korg 1500,3000 orcum eu sincer iti zic sa te bagi ca merita super mult bafta multa :( sper sa te fi ajutat cu ceva :)

Link to comment
Share on other sites

dupa ce mai fac ceva "cercetari", o sa restrang lista la 3-4 procesoare, poate asa or sa apara ceva pareri mai concrete. ce pot baga acum in lista ar fi:

 

Boss GT5, Zoom GFX 8, Zoom GFX 5, Zoom G7.1ut (despre DigiTech-uri nu am chiar nici o idee, nu am folosit veci, dar am auzit destule lucruri bune, desi nu prea vad sa fie folosite de chitaristi, ff rar)

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

dupa ce mai fac ceva "cercetari", o sa restrang lista la 3-4 procesoare, poate asa or sa apara ceva pareri mai concrete. ce pot baga acum in lista ar fi:

 

Boss GT5, Zoom GFX 8, Zoom GFX 5, Zoom G7.1ut (despre DigiTech-uri nu am chiar nici o idee, nu am folosit veci, dar am auzit destule lucruri bune, desi nu prea vad sa fie folosite de chitaristi, ff rar)

 

Boss Gt-5 foloseşte Jimi Lako de la Night Loosers de mulţi ani şi sună f.bine, Zoom Gfx-8 e folosit ambii ghitarişti de la Cargo, în prestaţiile live şi eu zic că sună f.bine şi ăsta. Un alt proc. care ţi-l recomand ar fi Boss Me-50, dacă ai un amp bun, poţi scoate nişte tonuri superfaine. Dacă te ţine bugetul ai putea opta şi pt. un POD XT LIVE care e deasemenea o sculă f.faină (am probat unul la un prieten).

N-ar fii rău să te gândeşti şi la aspectul transportului. Dacă nu ai maşină, nu ştiu dacă merită să-ţi rupi spatele cărând un monstru de procesor de 6-8 kg.+cabluri+ghitara şi alte alea. :)

Link to comment
Share on other sites

Mr.Fritz, o fi, dar mie nu-mi trebuie rack. vreau un procesor clasic si bun (fiabil, customizabil, intuitiv, usor de manevrat si sa sune bine, cat mai bine).

 

hai ca am intrat si arunc un ochi si pe bursă.

 

Salut! Daca vrei un procesor foarte intuitiv si usor de manevrat iti recomand sa stai departe de seria GT de la boss (stiu ca am unul).Sunt pe departe cele mai customizabile procesoare de pe piata, si daca esti priceput poti scoate tonuri foarte bune din el (gt8).Viziteaza www.bossgtcentral.com , intra la forum , si cauta piese postate cu el.Vei gasi atat tonuri f bune, cat si foarte proaste.

Pe de alta parte Pod XT, este un procesor care suna bine, este muuuuuuult mai intuitiv.Daca nu ar fi existat GT8, cu siguranta as fi avut un XT.Acum insa depinde ce cauti... Iti trebuie neaparat un procesor? Mai pui ceva bani si-ti poti lua un combo pe lampi folosit, care o sa sune oricand mai bine.Asa ca pune-ti intrebarea "de ce efecte am nevoie?" si poate vei ajunge la concluzia ca un amp e o solutie mai buna.Bafta maxima :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Daca vrei un procesor foarte intuitiv si usor de manevrat iti recomand sa stai departe de seria GT de la boss (stiu ca am unul).Sunt pe departe cele mai customizabile procesoare de pe piata, si daca esti priceput poti scoate tonuri foarte bune din el (gt8).Viziteaza www.bossgtcentral.com , intra la forum , si cauta piese postate cu el.Vei gasi atat tonuri f bune, cat si foarte proaste.

Pe de alta parte Pod XT, este un procesor care suna bine, este muuuuuuult mai intuitiv.Daca nu ar fi existat GT8, cu siguranta as fi avut un XT.Acum insa depinde ce cauti... Iti trebuie neaparat un procesor? Mai pui ceva bani si-ti poti lua un combo pe lampi folosit, care o sa sune oricand mai bine.Asa ca pune-ti intrebarea "de ce efecte am nevoie?" si poate vei ajunge la concluzia ca un amp e o solutie mai buna.Bafta maxima :)

cel mai intuitiv si usor de manevrat proc pe care il gasesti e vox tonelab. e ca si un amp, fara submeniuri si ramificatii d-astea. are un pic mai mult decat strictul necesar un chitarist mai putzin exotic, ca sa zic asa, iar de sunat , eu zic ca e peste gt, pod, korg, zoom, digitech. e mult mai natural, mai organic, si combinat cu ampul de care are nevoie, preferabil unul de keyboard, cu control si pt hi/low mid, e imbatabil spun eu, intrand chiar in categoria procesoarelor profi.plus ca se comporta exact ca un amp pe lampi, adica reda caracterul fiecarei chitari. deci 2 chitari nu suna la fel, daca nu sunt la fel(doze, lemn).

minusul lui e ca e mai sarac in privinta numarului de efecte, ampuri, caburi.

combinatia potrivita creca e un strat cu noiseless, pt ca se "pare" ca single coilurile surprind mai bine caracterele fiecarui model de amp simulat.

da cel mai bine mergi si incearca cat mai multe procesoare, insa FOARTE important, ai grija pe ce le incerci

 

subscriu insa la ideea ca nimic nu se compara cu un amp sanatos pe lampi, cu un adagiu de efecte analogice, preferabil strictul necesar, fara bazaconii

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ok, retinut. mersi mult de sfaturi baieti, insa io cant de placere, la mine acasa, si de cele mai multe ori la casti, ca sa nu stresez vecinii. repet, la o adica e ok si Zoom-ul 606 pe car il am deja, numai ca mi s-a pus pata sa iau altceva. si evident vreau sa fie ceva evident mai fain (dpdv al efectelor, posibilitatilor de combinare, setare, sa sune cat mai "sanatos", sa nu aiba nici 2 tone, sa aiba un distors cel putin decent, daca se poate si simultor acustic decent, alte SF-uri de efecte nu folosesc si cam asta). sincer, ma gandeam serios sa iau separat 2-3 pedale, insa conteaza f mult si aspectul asta al spatiului ocupat (e important sa fie ceva compact si usor de montat/demontat), ca altfel nu stateam pe ganduri si luam pedale separate. asa, poate cel mult o pedala de wah o sa-mi iau separat (inca stau in dubii, am citit pe forum impresiile voastre, dar tot oscilez intre un vox, dunlop sau morley)...

 

barbarossa, am pus ochii mai demult pe tonelab-ul ala, insa cam sare de bugetul meu.

Link to comment
Share on other sites

dragi forumisti, sper sa ma ajutati. multi dintre voi au avut pe mana cu siguranta mai multe procesoare decat am vazut eu vreodata. sunt in postura de a-mi lua un efect nou si zau daca stiu ce sa mai aleg din atatea cate exista. evident bugetul e si el limitat (300-400 E, la preturile din afara, nu de la noi), insa din specificatiile producatorilor nu mai stii ce sa intelegi, ca din motive evidente de marketing toti le prezinta asa frumos, de zici ca fiecare e cel mai bun dintre toate de pe lume.

 

ce imi place sa cant? in general, heavy, blues, neoclassical... cam pe aici. momentan am un Zoom 606, care si-a facut treaba, dar si-a cam trait viata. acum, ca mi-0am luat si alta chitara, ma trage sa-i dau si ceva mai bun la "rontait". e musai sa aiba pedala de wah/expresie, daca nu chiar pe amandoua. personal ma gandeam la un Zoom GFX 8, un Boss GT 5/6 (nu stiu ce s-ar incadra in banii astia), mai nou am dat si peste POD XT Live de la Line6, mai era ceva si de la DigiTech, dar principala problema e ca nu le-am putut testa pe propria-mi piele, si nici nu prea am ocazia in draguta noastra tarisoara. asa ca, orice sfat, parere, impresie ma va ajuta enorm. eventual alte propuneri, variante... (eventual oferte).

 

va multumesc anticipat.

 

Eu recomand BOSS GT5 pe care probabil il poti achizitiona numai second hand sub 300 E.

Din cate am aflat si eu GT5 e singurul multieffect cu analog distorsion (vezi bossgtcentral.com pentru mai multe detalii). Si BOSS GT6 - 8 suna splendid dar mie-mi e suficient GT5. Cel mai util lucru pe care-l gasesc la GT-urile superiore GT5 este faptul ca poti sa inregistrezi direct pe computer.

 

Am mai incercat si POD 2 si ME-50 si eu zic ca GT5 este mult in fata referitor la cum suna.

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei diversitatea, clar gt8 este 2 clase peste tot ce vei gasi.Nu sunt total deacord cu barbarossa in legatura cu caracterul pastrat al chitarii... in fond e tot un procesor, si toate suna sintetic overall (unele mai mult altele mai putin), but that's just my oppinion.Am auzit/folosit cam toate procesoarele de "varf" si poti considera drept solutii oricare dintre cele amintite (VOX/LINE6/BOSS), dar cum s-a mai zis e o chestie de gust si trebuie sa le incerci (btw, nu te lua dupa sample-uri de pe net).

 

BTW, timiditatea in magazine nu tine.Daca te infigi in vanzatori iti vor face pe plac, chiar daca nu le convine.Nesimtirea e mare la noi si trebuie sa arati ca nu te lasi calcat in picioare.Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Am eu un BOSS ME-30 de vanzare daca vrei...are metal-zone incorporat..iar asta e una dintre cele mai bune pedale analogice de la BOSS+k poti sa faci niste tonuri foarte faine pe el...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest anghelescu
gt 8 clar..pe departe cel mai bun..bine aici e si chestie de preferinta..dar nu te infige la gt6 ca suna ca dreq :) poate si tonelab ar merge dar dc vrei ceva ca lumea de tot..gt8

te rog nu mai dezgropa threaduri f vechi...decat daca contin cu adevarat ceva f util si merita pus la vazul membrilor.

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Fritz:

Man sincer lasa tu toate boss gt5/6 sau podxt live ai la sectiunea mica publicitate un minunat pod pro model rack la 350E si daca vrei ti-l da la 450E cu tot cu pedala nu ca ii fac reclama dar e cel mai fain effect la ora actuala de pe forum chiar detin unu si ma oftic ca nu pot sa il iau si pe asta.

Daca vrei sa ai doua sa-ntelegem ca-ti trebuie unu de rezerva in caz ca ti se strica primul :( sau sa strangi cele mai faine efecte de pe forum numai pentru tine? :)

 

gt 8 clar..pe departe cel mai bun..bine aici e si chestie de preferinta..dar nu te infige la gt6 ca suna ca dreq :) poate si tonelab ar merge dar dc vrei ceva ca lumea de tot..gt8

Poate ne explici si noua care sunt diferentele (in afara de pret) intre pod xt; gt6; gt8; si toate cele care le-a cantat domnia ta... :)

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Fritz:

Man sincer lasa tu toate boss gt5/6 sau podxt live ai la sectiunea mica publicitate un minunat pod pro model rack la 350E si daca vrei ti-l da la 450E cu tot cu pedala nu ca ii fac reclama dar e cel mai fain effect la ora actuala de pe forum chiar detin unu si ma oftic ca nu pot sa il iau si pe asta.

Daca vrei sa ai doua sa-ntelegem ca-ti trebuie unu de rezerva in caz ca ti se strica primul :) sau sa strangi cele mai faine efecte de pe forum numai pentru tine? :)

Poate ne explici si noua care sunt diferentele (in afara de pret) intre pod xt; gt6; gt8; si toate cele care le-a cantat domnia ta... :)

 

 

Mai toate "PROFCESOARELE" sunt INUTILIZABILE in conditii LIVE !!!!!! sunt un mare rahat de pacalit copii .

 

La cantare ai nevoie numai de un overdrive ca sa nu canti cu statia la maxim si sa ai totusi un ton , si eventual un chorus ce "umfla" tonul clean creat si cu un compresor tot din motive de dinamica redusa,sau la distors sa evidentieaze armonicele si sa indulcesca tonul hard (ex la Zak Wilde ) .

 

Nu am auzit absolut nici o diferenta intre nici un fel de procesoare in concert ,scena , sonorizare in cluburi , sala de spectacole sau aer liber ..toate suna la fel ...prost..

 

Sunt utile ptr un muzicant de birt , unde se canta fin incet si frumos sa nu deranjezi lumea si faci backing la vocalist sau organist si se canta cover-uri care necesita mai multe sounduri ( imitatii) ca sa semene cu originalu .

 

In rest eventual acasa ptr. inregistrari demo , sau ptr studiu.

 

NU CREDETI NIMIC .din reclamele si descrierile "sponsorizate de...."....NU AJUTA CU NIMIC !!! sunt pacaleli , numai prost se poate suna live cu ditamai super procesoare.

 

efecte ca Wah,Voice,Talk box, Ecou ,Ring Modulator,Pitch Bend , autowah -randomise,....se pot folosi doar odata intr-un concert , a doua oara devin banale si nu mai prezinta o surpriza .

 

Efectele panoramate si stereo nu se pot folosi mai la nimic , la inregitrari numai strica , in concert nu au nici un efect ( eventual a-ti pui tu pe scena o instalatie stereo sa auzi tu ptr ambienta ta tonul tau frumos cu care esti obisnuit de acasa cand asculti in casti.... apropos poti sa-ti pui si casti si sa auzi soundul preferat ce te inspira dar la wataj mare nu se poate....) , dar catre public nu poti sa ampolifici stereo doar ptr o mica parte a spatiului sonorizat poti obtine efectul stereo , in restul spatiului suna ca dracu si apar "goluri" inrautatesc si mai mult sonoritatea unei sali de spactacol .

 

 

Un exemplu bun ar fi Peter Frampton ...care a inregistrat cel mai vestit solo cu " talk box" si dupa acea nu prea s-a mai infipt nimeni sa foloseasca deoarece ar trebui sa fie la inaltimea maestrului si e cam greu , a ramas sa se foloseasca doar ca un "timbru" diferit ptr cate un rif sau o interventie..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca inca nu te-ai hotarat ce efect sa-ti cumperi,inainte sa dai bani pe altceva dai cu urechea pe noua serie de procesoare scoase de Digitech,seria RP250 sau RP350.Am avut ocazia sa cant pe unul si am ramas uimit ce diferenta de sunet este intre seria veche si astea noi.Si sunt si mai ieftine decat GT6 sau Pod-urile,iar diferenta de sunet nu este atit de mare. :)

Link to comment
Share on other sites

Mai toate "PROFCESOARELE" sunt INUTILIZABILE in conditii LIVE !!!!!! sunt un mare rahat de pacalit copii .

 

La cantare ai nevoie numai de un overdrive ca sa nu canti cu statia la maxim si sa ai totusi un ton , si eventual un chorus ce "umfla" tonul clean creat si cu un compresor tot din motive de dinamica redusa,sau la distors sa evidentieaze armonicele si sa indulcesca tonul hard (ex la Zak Wilde ) .

 

Nu am auzit absolut nici o diferenta intre nici un fel de procesoare in concert ,scena , sonorizare in cluburi , sala de spectacole sau aer liber ..toate suna la fel ...prost..

 

Sunt utile ptr un muzicant de birt , unde se canta fin incet si frumos sa nu deranjezi lumea si faci backing la vocalist sau organist si se canta cover-uri care necesita mai multe sounduri ( imitatii) ca sa semene cu originalu .

 

In rest eventual acasa ptr. inregistrari demo , sau ptr studiu.

 

NU CREDETI NIMIC .din reclamele si descrierile "sponsorizate de...."....NU AJUTA CU NIMIC !!! sunt pacaleli , numai prost se poate suna live cu ditamai super procesoare.

 

efecte ca Wah,Voice,Talk box, Ecou ,Ring Modulator,Pitch Bend , autowah -randomise,....se pot folosi doar odata intr-un concert , a doua oara devin banale si nu mai prezinta o surpriza .

 

Efectele panoramate si stereo nu se pot folosi mai la nimic , la inregitrari numai strica , in concert nu au nici un efect ( eventual a-ti pui tu pe scena o instalatie stereo sa auzi tu ptr ambienta ta tonul tau frumos cu care esti obisnuit de acasa cand asculti in casti.... apropos poti sa-ti pui si casti si sa auzi soundul preferat ce te inspira dar la wataj mare nu se poate....) , dar catre public nu poti sa ampolifici stereo doar ptr o mica parte a spatiului sonorizat poti obtine efectul stereo , in restul spatiului suna ca dracu si apar "goluri" inrautatesc si mai mult sonoritatea unei sali de spactacol .

Un exemplu bun ar fi Peter Frampton ...care a inregistrat cel mai vestit solo cu " talk box" si dupa acea nu prea s-a mai infipt nimeni sa foloseasca deoarece ar trebui sa fie la inaltimea maestrului si e cam greu , a ramas sa se foloseasca doar ca un "timbru" diferit ptr cate un rif sau o interventie..

Nu te contrazic cu nimic. Chiar si eu (ca si majoritatea colegilor) sunt constient de calitatea superioara a pedalelor analog si/sau a combo-uri pe lampi in comparatie cu procesoarele de efecte care la volum mare nu au vlaga,prezenta,etc...Totusi consider ca pentru practice-ul de "acasa" unde nu ai nevoie de cine stie ce calitate la watti multi pot folosi linistit si un procesor cu care te poti "juca" poti descoperi/face multe jonglerii,avioane :) si care de multe ori te inspira (cel putin pe mine) si cel mai important MA TINE APROAPE DE INSTRUMENT. Sa nu uitam totusi ca si electronica a evoluat destul in ultima vreme asa ca nu vad de ce ultimele generatii de procesoare nu s-ar putea apropia in curand de de pedalele care stiu sa faca numai un lucru dar il fac bine (asta ramane de vazut).

Normal ca la o cantare live prefer driv-ul de lampa + cu un overdrive;corus;putin delay si eventual o pedala wah dar acum nu trebuie sa-i dezamagim nici pe cei care sunt "mai la inceput", vor sa cante live si nu-si permit sa-si cumpere 3 sau 4 pedale scumpe pe langa o statie scumpa.

Eu am intervenit in discuritii citand-ul pe MrFritz care avea niste pareri partinitoare referitoare la o anume pedala in comparatie cu altele si aveam mari indoieli ca le-ar fi "incercat macar" pe toate deci nici de cum sa intru in polemici sau sa ma bag in seama.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.