www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orange Dual Terror Head


levi.h

Recommended Posts

la fel de bine cu ce spui tu face orice pedala care are si loop - gen Boss NS-2.

Actually acolo e vorba de sidechain (pt. separarea semnalului afectat de cel detectat).

Cam toate efectele de modulație și delay au deja mixer încorporat care permite mixarea semnalelor "dry" (neafectat) și "wet" (afectat). Acestea sunt controale numite "mix" sau "depth" ș.a.m.d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut,

 

bine ca s-a inteles ca oricarui tip de amp i se poate adauga un "fx loop" in regim diy (fie el cu lampi sau solid state);multumim userilor care faca asta din pasiune!

 

sper ca afirmatiile halucinante de genul;

 

"Semnalul dupa etajele de clipping este defazat cu peste 130 de grade . Multi au incercat neutrodinari , tot felul de circuite, chiar si reactii pozitive cu care sa readuca semnalul in faza ca sa poata adapta FX loop...fara succes"

 

sa nu schimbe dorinta de progres a unora !!

(BTW neotrodinarea este un concept din 1920 care nu are legatura cu fx loop http://en.wikipedia.org/wiki/Neutrodyne);

 

 

'ne pricepem la asa ceva ? Ca daca nu...chiar nu are sens sa dezvoltam subiectul.

In forum sunt multi care stiu sa agate o rezistenta si sa aplice legea lui Ohm. Asa ca , nu-i bai mare."

 

daca postezi in semnatura afirmatii ale Dlor: D A Aldea (ex sfinx) si Hawkins nu inseamna ca ai acomodat muzica cu stiinta si-ti regasesti libertatea de a filozofa gandindu-te la lipsa unor competente!

intr adevar U=ZI si pe cat de "complexa" este Z pe atat de greu este de inteles!

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

(BTW neotrodinarea este un concept din 1920 care nu are legatura cu fx loop http://en.wikipedia....wiki/Neutrodyne);

 

 

'ne pricepem la asa ceva ? Ca daca nu...chiar nu are sens sa dezvoltam subiectul.

 

Deci,... se pare ca nu ne pricepem si nici nu stim sa acordam circuite. Si cu atat mai mult cu cat nu trebuie confundat amplificatorul Tiny Terror cu Dual Terror de la Orange.Stii ce inseamna o rezistenta de 220K in anod si una de 1.5K in catod ???????? Stii cum functioneaza Dual Terror ? Despre asta se discuta aici.Despre FX pt Orange Dual Terror .Dar macar ar fi trebuit sa citesti ce se discutia in forumul inidicat in acest topic de catre Sorin65 sau ce scriu cei de la Jule Amplification

 

P.S.Poate faci tu intr-un fel sa fie Z-ul in DC , la fel de complex ca si in AC .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

In locul discutiilor sterile si detaliilor prea tehnice mai bine ar fi ca aia care se pricep sa vina cu solutii palpabile, cu aplicatie directa la respectivul amplificator. Asa mi se pare corect.

In sensul asta, initiatorul poate sa ne dezvaluie motivul pentru care vrea FX loop, tipul de loop preferat (eventual detalii), ce efecte doreste sa foloseasca in loop, etc.

Nu cred ca-i prea greu si ar fi mult mai constructiv.

Parerea mea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doctore! Multi viteji se arata pe aici cu tot felul de Z-uri in cap si te trezesti ca-ti face o modare de loop care va functiona doar cu anumite tipuri de efecte sau cine stie cum. Un caz "fresh" se discuta chiar acum in forum . Daca lucrurile se iau in "plezneala", tot asa va fi si rezultatul...crede-ma ;)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Dan te-a rugat să explici proprietățile amplificatorului ce îl împiedică să fie tratat ca orice alt amplificator. Până acum ai răspuns doar cu denigrări gratuite.

 

Dar macar ar fi trebuit sa citesti ce se discutia in forumul inidicat in acest topic de catre Sorin65 sau ce scriu cei de la Jule Amplification

În thread-ul menționat de Sorin se vorbește despre latency-ul inerent efectelor digitale, nu despre acest amplificator.

Pe situl Julie scrie doar că "nu se poate" pe ambele canale, nu scrie de ce.

 

Stii ce inseamna o rezistenta de 220K in anod si una de 1.5K in catod ????????

Amplificare de 33,2 dB. De ce întrebi?

Oferă măcar o schemă a acestui amplificator, poate tu vezi ceva ce noi nu putem.

Link to comment
Share on other sites

Dan te-a rugat să explici proprietățile amplificatorului ce îl împiedică să fie tratat ca orice alt amplificator. Până acum ai răspuns doar cu denigrări gratuite.

Bre ! Se pare ca aici se doreste sa scrii exact ceea ce vrea interlocutorul sa citeasca. Altfel este considerat abracadabristic . So...forget it.

In momentul in care intalnesc o astfel de atitudine , eu ma retrag...stii foarte bine :D

 

P.S. In forumul indicat de Sorin scrie despre FX,efecte dar si despre conditiile semnalului in loop ,fazari,nivel.... Citeste cu atentie .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

@57... ggg cred ca se refera la Z de iesire... adica 48.5 k :)

eu nu vad orange-ul diferit de alt amplificator. se poate pune un loop.. care functioneaza ca oricare altul, adica prost! dar totusi multumitor pt marea majoritatea a utilizatorilor.

daca vrei ceva profi, in loop trebuie sa ai asa ceva: http://www.radialeng...2011/phazer.php

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

@57... ggg cred ca se refera la Z de iesire... adica 48.5 k smile.png

eu nu vad orange-ul diferit de alt amplificator. se poate pune un loop.. care functioneaza ca oricare altul, adica prost! dar totusi multumitor pt marea majoritatea a utilizatorilor.

daca vrei ceva profi, in loop trebuie sa ai asa ceva: http://www.radialeng...2011/phazer.php

prea complicat

cu schema pusa de mine am rezolvat multe loop-uri ,si in cele construite de mine si in altele,acel loop suporta ORICE pedala de efect.

nu ma mai bag in discutii pt ca se discuta prea mult in contradictoriu

 

sa fie sanatoasa toata lumea si sa puna ce loop doreste ,fiecare cu povestea lui

Link to comment
Share on other sites

@vio, schema ta e f buna, chiar si eu am folosit-o cand ai postat-o mai demult - nu ma gandisem sa folosesc un comutator pt serie / paralel (potul de 50k mi s-a parut cam mic , eu l-am pus mai mare), dar discutia a degenerat in problemele ce apar la folosirea unor efecte in loop. pt ca apar, chiar daca schema e ok din punct de vedere al adaptarii impendantelor. poate inca un comutator pt schimbarea fazei in cazul conexiunii paralele o facea si mai versatila ;).

 

in legatura cu dual-terror: - ampul are doua canale paralele, fiecare ataca cate o grila din defazor. asa ca nu poti pune loop decat pe unul dintre canale, ori pe cel identic cu preampul din Tiny Terror , ori pe cel FAT. eu nu i-as recomanda initiatorului topicului sa-l modifice. headul e f compact, aproape ca nu gasesti loc niciunde sa mai adaugi pe carcasa doua mufe + doua poturi. plus ca e un lucru f bine facut!

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.