www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Homemade Decal Logo


hemmy
 Share

Recommended Posts

Un abțibild e o imagine imprimată pe un suport (transparent) adeziv. Iar adezivul e protejat de o folie de hârtie cerată sau plastic. El se lipește cu tot cu suport (colodiu sau ce-o fi). în engleză îi zice decal.

Procedeul descris în acest thread implică transferul direct al pigmentului pe suportul final (lemn, chitară). Foaia e un suport intermediar, pigmentul rămâne la suprafața aracetului lui în loc să intre în hârtie.

Pe scurt, decal-ul chiar dacă e transparent creează o muchie, pe când transferul nu (ca și cum ai printa direct pe lemn).

 

Desigur mai sunt și alte metode.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

eu fac aceste decaluri la o firma specializata. iar efortul este practic zero. sint niste abtibilduri care se aplica pe chitara si arata exact ca la orice firma de afara. firma respectiva cu asta se ocupa.

 

acest procedeu vad ca functioneaza, dar cere mult prea mult timp.

Link to comment
Share on other sites

.....

Pe scurt, decal-ul chiar dacă e transparent creează o muchie, pe când transferul nu (ca și cum ai printa direct pe lemn).

 

Desigur mai sunt și alte metode.

 

ceva asemanator, "fara muchie" am descoperit din intamplare.

am bagat intr-o imprimanta laser un carton cu latimea unei carti de vizita.

fiind prea ingus, s-a imprimat cu toner dar nu a mai ajuns in cuptor.

apoi se poate imprima "scrisul" prin presare, cu mare atentie. urmeaza fixarea cu un airgun si lacuirea.

trebuie sa faci mai multe teste pana o sa iasa ceva curat. :)

Link to comment
Share on other sites

Se poate imprima si cu ajutorul partii negative de la un sticker taiat la cutter plotter, folosindu-se pe post de sablon. Se aplica pe subiect (trebuie folie de transfer) si se tamponeaza cu cerneala sau vopsea. Neajunsul e ca e mai dificil sa faci ceva in doua sau mai multe culori.

Procedeul de care vorbeste Sorin65, mai sus, se numeste sublimare si exista cerneluri speciale pt. asa ceva. Procesu' asta implica totusi transfer termic si se foloseste la imprimarea textilelor.

Se poate face si folosind o imprimanta ink jet si cerneala normala. Hartia trebuie sa fie "de sublimare"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot ai "fenderizat" tot ce ti-a picat in mana... ar fi marfa sa-mi pun pe Cort un sticker mare care sa-l transforme peste noapte in PRS :lol:. NOOOOOOT! Lasa, mie-mi plac tot ieftinaraiele mele :P. PRS, poate mai incolo, cand oi invata si eu sa cant ca lumea...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot ai "fenderizat" tot ce ti-a picat in mana... ar fi marfa sa-mi pun pe Cort un sticker mare care sa-l transforme peste noapte in PRS :lol:. NOOOOOOT! Lasa, mie-mi plac tot ieftinaraiele mele :P. PRS, poate mai incolo, cand oi invata si eu sa cant ca lumea...

Te acuz de falsa modestie si daca va fi nevoie ajung pana la Haga. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest nicolae_s

da asa e.toate se gasesc mai ales la magazinele care vand materiale pt pictura sau hobby. liquitex matte gel e un mediu pt culori acrilice daca nu e chiar marca aia sunt cel putin 3, 4 alte firme cu acelasi produs

Asa este, jmecherii astia au observat ca daca iau un gel acrilic care de regula e mai ieftin si scriu pe el "mediu de transfer", pot dubla pretul.

Aici am gasit o gramada de medii acrilice, unele mai vascoase, altele mai fluide care TOATE (ma refer la cele transparente) fac acelasi lucru ca si produsul de mai sus cu diferenta ca sunt mai ieftine :clown:

http://www.picturaonline.ro/vernis-diluanti-medii/pasta-acrilica.html

sau aici

http://www.colorit.ro/categories/Vernisuri-_-Solventi-_-Medii/Vernisuri-si-medii-pentru-culori-de-apa/

 

De, societate de consum... inghite si de-astea!

 

Efectul obtinut cu mediul asta de transfer nu este ca un print ordinar, jmecheria este ca hartia aia dispare complet si se vede textura lemnului prin desen.. pare mai real.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.